مسکو: نمی‌توانیم کنفرانس ژنو 2 را در زمان تعیین ‌شده برگزار کنیم

رئیس شورای امنیت ملی روسیه نسبت به برگزاری نشست «ژنو 2» در زمان تعیین‌شده ابراز تردید کرد. این در حالی است که بر سر تاریخ کنفرانس توافق شده است.

رئیس شورای امنیت ملی روسیه نسبت به برگزاری نشست «ژنو 2» در زمان تعیین‌شده ابراز تردید کرد. این در حالی است که بر سر تاریخ کنفرانس توافق شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نیکولای پاتروشف، رئیس شورای امنیت ملی روسیه در تاریخ برگزاری کنفرانس ژنو ۲ با محوریت حل بحران سوریه ابراز تردید کرد.

پاتروشف در گفت‌وگویی با روزنامه‌ی دولتی "روسیا گازتا"ی روسیه گفت: «نمی‌توانیم کنفرانس را در زمان تعیین ‌شده برگزار کنیم.» وی اضافه کرد که پیشرفت در فراهم آوردن ملزومات این کنفرانس "اندک" است.

این مقام روسی در این گفت‌وگو تاکید کرد که بسیاری از ملزومات برگزاری کنفرانس به ایالات متحده آمریکا و برخی کشورهای دیگر و این موضوع بستگی دارد که آیا می‌توانند گروه‌های مختلف اپوزیسیون سوریه را راضی به شرکت در نشست کنند یا خیر.

روسیه که یکی از مهم‌ترین متحدان دولت بشار اسد به شمار می‌رود بار دیگر تاکید کرده است که همه گروه‌های درگیر در جنگ داخلی سوریه باید در کنفرانس صلح شرکت کنند.

پاتروشف در حالی درباره‌ برگزاری کنفرانس ابراز تردید کرده که بر سر تاریخ نهایی کنفرانس توافق شده است. نشست «ژنو 2» قرار است ۲۲ ژانویه برگزار شود. بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه اعلام کرد که دعوت‌نامه‌های شرکت در کنفرانس تا پایان سال ۲۰۱۳ برای مدعوین ارسال خواهد شد.

از سوی دیگر، "ائتلاف ملی سوریه" که یکی از مخالفان مهم دولت بشار اسد است، از انعقاد قرارداد نفت و گاز تازه میان دولت بشار اسد و روسیه انتقاد کرد.

قرارداد نفت و گاز تازه به روسیه امکان حفاری‌در محدوده‌ای به وسعت ۲۱۹۰ کیلومتر می‌دهد. این قرارداد روز چهارشنبه (۲۵ دسامبر) به امضای سلیمان عباس، وزیر نفت سوریه و کمپانی نفت روسی "سایوز" رسید.

انتهای پیام

کد N28001