ایتالیا دروازه تعامل با اروپا

حسن روحانی,ایتالیا

آخرین جمله ای که وزیر خارجه ایتالیا قبل از ترک اتاق ملاقات با دکتر روحانی رییس جمهوری به زبان آورد این بود:"پس از بازگشت از ایران علاوه بر مقامات ارشد رم ، تمام شرکای اروپایی و غیر اروپایی خود را در جریان این سفر خواهم گذاشت."

فرشید سلیمانی
آخرین جمله ای که وزیر خارجه ایتالیا قبل از ترک اتاق ملاقات با دکتر روحانی رییس جمهوری به زبان آورد این بود:"پس از بازگشت از ایران علاوه بر مقامات ارشد رم ، تمام شرکای اروپایی و غیر اروپایی خود را در جریان این سفر خواهم گذاشت."
تنها به فاصله چند ساعت از سفر خانم « بونینو » به ایران خبرگزاریها به نقل از نخست وزیر ایتالیا نوشتند : « با توجه به روی کار آمدن دولتی تازه در ایران نباید اجازه داد فرصت بدست آمده به سادگی از دست برود.»
در هشت سال گذشته سطح مناسبات ایران با اروپا به شدت کاهش یافت بطوریکه هیچ یک از مقامات ارشد اتحادیه اروپا در این سالها به تهران سفر نکردند و سطح مبادلات تجاری ایران با این کشورها به شدت کاهش یافت. دستگاه دیپلماسی دولت های نهم و دهم در حالی اولویت روابط با کشورهای جهان سوم و در حال توسعه نظیر ونزوئلا و کومور را جایگزین مناسبات با کشورهای صنعتی و توسعه یافته کرد که به لحاظ سنتی و تاریخی ایران همواره بیشترین حجم داد و ستد سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی را با کشورهای اروپایی داشت .
تنها حجم روابط ایران با ایتالیا تا پیش از این سالها و افزایش تحریم ها رقم قابل توجه هفت میلیارد دلار بود . در ایتالیا بیش از 2 هزار و 600 جوان ایرانی مشغول تحصیل هستند و این کشور سابقه مشارکت در صنایع بزرگ و مادری نظیر فولاد مبارکه اصفهان را دارد . اگر چه نگاه به شرق و توسعه همکاریها با کشورهای جنوب در طول سالیان پس از انقلاب اسلامی جزو سیاست های بینادین همه دولت ها بوده اما واقعیت این است که با بستن درها و کنار گذاشتن قطب های مهم و تاثیر گذار اقتصاد جهانی نمی توان مسیر توسعه و پیشرفت کشور را هموار کرد.
شاید هیچ کارشناس و سیاستمدار داخلی و خارجی نمی توانست پیش بینی کند ظرف صد روز از روی کار آمدن دولت جدید ؛ میان 1+5 و ایران بر سر موضوع هسته ای توافقی روی یک برنامه اقدام عملی شکل بگیرد . وزیر خارجه ایتالیا در دیدارهای خود با مقامات ایرانی از سپری شدن دوران بی اعتمادی سخن گفت و اشاره صریحی داشت بر این واقعیت که در هنگام برگزاری اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در شهریور ماه امسال در نیویورک کسی حدس نمی زد که در اواخر ماه نوامبر توافقی حتی اولیه در این مورد بدست بیاید.
بدون تردید رقابت بر سر گسترش روابط با تهران در روزهای آینده بیش از پیش خواهد شد چه موقعیت ژئوپلتیک و ویژگیهای منحصر به فرد اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی ایران بر کسی پوشیده نیست. بی دلیل نیست که وزارت خارجه از رقابت مقامات مسولان اتحادیه اروپا از یک سو و کشورهای بلوک شرق نظیر روسیه برای تعیین زمان به منظور سفر به ایران خبر می دهند.
اعلام تمایل ایتالیایی ها برای حضور در توسعه و تجهیز شبکه راه آهن ایران ، مذاکرات مقامات شرکت نفتی « انی » به شرکت ملی نفت ایران ، در کنار ابراز تمایل ایران برای بهره گیری از تجارب و سوابق ایتالیا در صنعت گردشگری به منظور بهره مندی از ظرفیت های بالقوه کشور نشان می دهد که با تغییر فضای سیاسی بسترهای لازم برای توسعه و رشد کشور و ایجاد اشتغال و رفاه برای ایرانیان در حال مهیا شدن است.
ایتالیا اگر چه دارای کرسی در شورای امنیت سازمان ملل متحد نیست ولی بطور سنتی یکی از پنج قدرت برتر اروپا بوده و در بسیاری از تصمیمات اعضای اتحادیه اروپا تاثیر گذار است. از همین روست که دکتر روحانی در دیدار با خانم بونینو می گوید: «ایتالیا نقش شریکی مهم در رابطه با جمهوری اسلامی ایران را داشته و تاکنون به عنوان دروازه تعامل ایران با اروپا عمل‌کرده است،‌ لذا باید روابط دو جانبه را بر اساس دیدگاهی پایدار و با اهدافی بلندمدت برای همکاری‌های مشترک در تمامی سطوح دنبال نمائیم.»

4949

کد N27959