تروریست ها درکمین - چینی ها باید هوشیار باشند

خارجی,چین,تروریسم

پکن - ایرنا - مسوولان درچین نسبت به تحرکات تروریستی درایام تعطیلات سال نو میلادی و سال جدید چینی که بزودی فرا می رسد، هشدار دادند.

به گزارش ایرنا، تعطیلات چین به تقویم کشاورزی این کشور از روز 31 ژانویه 2014 همراه با آیین های ویژه سنتی آغاز می شود و تا اواخر ماه فوریه ادامه خواهد یافت.

حزب حاکم و دولت این کشور با صدور بخشنامه و بیانیه هایی از مردم و ارگان های ذی ربط خواسته اند هوشیار باشند.

این اولین بار درسال های اخیر است که دولت چین نسبت به فعالیت های تروریستی درچنین ایامی آشکارا هشدار می دهد.

همزمان به سازمان های ذیربط دستور داده شده بقدری هوشیار باشند که هر اقدامی را در نطفه نابود کنند.

ازسوی دیگر به مسوولان اعلام شده حق دادن کارت های سال نو و یا هدایا و اقداماتی از این دست ندارند و با آنها برخورد خواهد شد.

بازرسی از معادن، جنگل ها، میادین نفت و گاز ،کارخانه های تولید مواد محترقه و نقاط حساس دراین ایام افزایش خواهد یافت.

چین در ماههای اخیر شاهد چند مورد اقدام برنامه ریزی شده تروریستی ازجمله در شهر پکن و منطقه خودمختار سین کیانگ بوده که تلفات و خساراتی به همراه داشته است.

اوایل آبان ماه امسال و درآستانه نشست حزب کمونیست در پکن براثر برخورد یک خودرو با مردم و آتش گرفتن آن در میدان ˈتیان انمنˈ پنج تن از جمله دو جهانگرد کشته و 38 نفر مجروح شدند.

به دنبال این حادثه پلیس سه روز بعد اعلام کرد سه نفر از کشته شدگان از اهالی منطقه سین کیانگ بوده اند و رویداد یک حمله انتحاری و تروریستی بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین در مورد این حادثه تصریح کرد جنبش ترکستان شرقی که جدایی این منطقه از چین را دنبال می کند خطرناک ترین تهدید امنیتی برای کشورش است.

پس از حادثه میدان تیان آنمن ˈ گوا شنگ کانˈ وزیر امنیت عمومی چین نسبت به احتمال حملات تروریستی بیشتر هشدار داد.

وی با تاکید براینکه کشورش در وضعیت ˈپیچیده و سختیˈ در مبارزه با تروریسم قرار گرفته،گفت: همه سازمان های امنیتی چین در همه سطوح باید مراقب بوده و تلاش کنند تا هر عملیات تروریستی در نطفه نابود شود.

وزیر امنیت عمومی چین به صراحت گفت که باید برای حملات احتمالی بالقوه تروریستی و سناریوهای بدتر نیز آماده بود.

علاوه براین یکی از نگرانی های عمده مقامات ارشد چین این است که غربی های به ویژه آمریکایی ها با اقدامات تروریستی در داخل این کشور برخورد دوگانه دارند.

دولت آمریکا درقبال درگیری های خشونت آمیز ماههای اخیر در سین کیانگ و عملیات انتحاری در شهر پکن از دولت چین خواسته رفتاری ˈشفافˈ داشته باشد و مسایل را به درستی نشان دهد.

ˈهونگ لی ˈ سخنگوی وزارت خارجه چین نیز بارها آمریکا را از مداخله در امور داخلی کشورش برحذر داشته و گفته که پکن با هرگونه مرتبط ساختن عملیات تروریستی با مسایل اقلیتی مخالف است.

روزنامه ˈچاینا دیلیˈ نیز اخیرا طی مطلبی از استاندارد دوگانه آمریکا در مبارزه با تروریسم انتقاد و تلویحا واشنگتن را به حمایت از افراطیون متهم کرد.

آساق ** 275 ** 2100
کد N27880