برغم تمهیدات بانک مرکزی ارزش لیر ترکیه درحال سقوط است

ترکیه,ارز

آنکارا- ایرنا- سیر صعودی ارزش برابری نرخ دلار مقابل لیر ترکیه در پی بروز تنش سیاسی و رسوایی مالی وبا وجود تمهیدات بانک مرکزی این کشور، همچنان ادامه دارد.

به گزارش جمعه شب ایرنا، درپایان فعالیت های بازار ارز ترکیه امشب، هر دلار آمریکا در مقابل 154/2 هر واحد پول ترکیه معامله شد که یک رکورد در معاملات این بازار بشمار می رود.

هر یورو در مقابل لیر ترکیه نیز امشب 970/2 لیر خرید و فروش شد.

از آغاز بروز تنش سیاسی به دنبال رسوایی مالی در 10 روز گذشته در ترکیه نرخ هر دلار 8 درصد و یورو نزدیک به 10 درصد در مقابل لیر ترکیه افزایش یافته است.

سقوط ارزش واحد پول ترکیه با کاهش شدید ارزش سهام در بازار بورس استانبول همراه بود به طوری که شاخص اصلی سهام بورس استانبول BIST 100 امروز به سه و 76 صدم درصد کاهش پیدا کرد.

ارزش شاخص اصلی سهام در بورس استانبول روز پنجشنبه نیز دو و 33 صدم درصد و روز چهارشنبه چهار و دو دهم درصد کاهش پیدا کرده بود.

تزلزل سیاسی ترکیه ناشی از بروز رسوایی مالی بزرگ واتهامات وارده به برخی دولتمردان آنکارا درخصوص رشوه خواری و فساد، بازارهای پولی و مالی این کشور را نیز تحت تاثیر قرار داد ه است.

آگاهان اقتصادی پیش از این رشد ناگهانی نرخ دلار را در مقابل لیر ترک ناشی از تصمیم بانک مرکزی آمریکا در کاهش میزان خرید اوراق بهادار و بیش از آن ناشی ازافزایش ریسک سیاسی ونگرانی از تشدید تزلزل سیاسی درآستانه برگزاری انتخابات شهرداری ها در ترکیه ارزیابی کرده بودند.

ارزش شرکت های بورس استانبول فقط طی روزگذشته 20 میلیارد لیرترک کاهش یافته است که با احتساب افت ارزشی که از 26 آذرماه تاکنون ظرف یک هفته در بورس استانبول مشاهده شده است ، ارزش بازاری شرکت های بورس استانبول به 30 میلیارد دلار رسید.

ˈاردم باشچیˈ رییس بانک مرکزی ترکیه روزسه شنبه گذشته درآنکارا در تشریح استراتژی این بانک برای مقابله با افزایش شدید نرخ دلار درقبال لیرترک گفته است طی یک هفته سه میلیارد دلار به بازار ارز تزریق خواهد شد.

عملیات پلیس ترکیه موسوم به عملیات بزرگ رشوه که با محوریت استانبول که طی آن 52 نفر از جمله فرزندان سه نفر از وزیران سابق کابینه اردوغان، مدیر عامل بانک دولتی هالک بانک رکیه و چند نفر از تاجران و کارآفرینان سرشناس ترکیه ای دستگیر شدند، تزلزل سیاسی جدی در ترکیه ایجاد کرده است.

در حالی که دولت ˈ رجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه این عملیات را به عنوان اقداماتی سازمان یافته وˈبسیار زشتˈ در درون دستگاه دولتی با ارتباطات خارجی برای مهندسی سیاسی در آستانه انتخابات محلی وتضعیف جدی حزب حاکم و شخص اردوغان ارزیابی کرده است، برخی محافل نیز این عملیات را جدال سرنوشت ساز بین جماعت گولن و حزب حاکم عدالت و توسعه ارزیابی می کنند.

همزمان با گسترش دامنه زلزله سیاسی به بازارهای پول و سرمایه ترکیه، انجمن کارآفرینان و صاحبان سرمایه بزرگ ترکیه موسوم به ˈتوسیعادˈ که از قدرت نفوذ عمیق و گسترده ای در اقتصاد ترکیه برخوردار است، با صدور اطلاعیه ای از فرایند تحولات اخیر در ترکیه ابراز نگرانی کرده است.

از سوی دیگر احتمال سرایت این زلزله سیاسی به دنیای کار و نهادهای مدنی فعال در حوزه اقتصادی که تحت نفوذ جماعت نور و یا جماعت گولن قرار دارند، نیز در محافل خبری ترکیه عنوان شده است.

ناظران سیاسی و اقتصادی در آنکارا می گویند حزب حاکم ترکیه در حیات سیاسی کوتاه خود که از سالهای 2000 میلادی شروع شده است، شاهد چنین تزلزلی جدی و با مخالفتی سازمان یافته در درون خود روبرو نبوده است و از این رو احتمال توسعه این تزلزل سیاسی تا زمان به دست گرفتن دوباره قدرت توسط اردوغان و کمیته مرکزی حزب حاکم ادامه خواهد داشت و لاجرم عملیات مهار این بحران می تواند تبعات اقتصادی و سیاسی عمیقی نیز در پی داشته باشد

خاورم ** 2010**230**536
کد N27795