میدان تقسیم استانبول ترکیه صحنه درگیری پلیس و معترضان شد

ترکیه,تظاهرات

آنکارا - ایرنا - میدان تقسیم استانبول جمعه شب صحنه درگیری های معترضان ضد دولتی با نیروهای پلیس و امنیتی ترکیه شد.

به گزارش ایرنا ، به دعوت ˈمجمع تقسیمˈ شماری از معترضان به سیاست های داخلی و خارجی دولت ترکیه امشب در میدان تقسیم استانبول تجمع کرده و علیه ˈ رجب طیب اردوغان ˈ نخست وزیر این کشور شعار دادند.

پلیس و نیروهای امنیتی ترکیه در پی تجمع معترضان در این میدان برای متفرق کردن آنان از گازشک آور و ماشین های آب پاش استفاده کرد.

شماری از اعتراض کنندگان در پی یورش نیروهای پلیس به سوی ماشین های آب پاش سنگ و دیگر اشیا را پرتاب کردند.

در پی یورش پلیس معترضان به خیابان ها و کوچه های اطراف میدان تقسیم استانبول متفرق شدند و در لحظه ارسال خبر درگیری ها همچنان ادامه دارد.

براساس این گزارش ، برخی از معترضان در این درگیری زخمی شدند و پلیس افرادی را دستگیر کرد.

پلیس و نیروهای امنیتی استانبول ، شب گذشته نیز 40 نفر از معترضانی را که با برپایی تجمعی علیه عاملان فساد مالی در ترکیه دست به تظاهرات زده و علیه دولت اردوغان شعار دادند، دستگیر کرد.

معترضان با تجمع در میدان کادیکوی در بخش آسیایی استانبول با سردادن شعارهایی علیه دولت آنکارا خواستار استعفای ˈ رجب طیب اردوغان ˈ نخست وزیر ترکیه در پی رسوایی مالی در این کشور شدند.

معترضان که قصد داشتند به سمت دفتر حزب حاکم عدالت و توسعه راهپیمایی کنند با ممانعت پلیس روبه رو شدند.

پلیس و نیروهای امنیتی استانبول برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور و گلوله های پلاستکی استفاده کرد و 40 نفر از معترضان را دستگیر کرد.

براساس این گزارش ، شماری از مردم ترکیه نیز دیشب در شهرهای آدانا ، ، آنکارا ، مرسین ، آدی پازار و ازمیر نیز امروز با برپایی تظاهرات علیه عاملان فساد مالی در ترکیه دست به تظاهرات زدند و علیه دولت آنکارا شعار دادند.

تظاهرات در شهر آدانا نیز به درگیری با نیروهای پلیس منجر شد.

طی دو هفته اخیر دولت اردوغان به دلیل رویارویی با مساله فساد اقتصادی دچار چالش های جدی شده است.

دستگاه قضایی ترکیه سه تن از فرزندان وزرای سابق کابینه اردوغان را به اتهام دست داشتن در قضیه فساد بازداشت و همچنین تعدادی از نیروهای امنیتی را اخراج کرده است.

اردوغان چهارشنبه شب با تغییر 10 وزیر کابینه خود را ترمیم کرد.

خاورم ** 2010 **230 ** 1917
کد N27771