با بروز تنش سیاسی و رسوایی اقتصادی در انکارا/

شورای امنیت ملی ترکیه با حضور 10 وزیر جدید، با محوریت بحران سوریه تشکیل شد

ترکیه,شورای امنیت

آنکارا - ایرنا - شورای امنیت ملی ترکیه با حضور 10 وزیر جدید کابینه این کشور با محوریت موضوع بحران سوریه تشکیل شد.

به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از منابع خبری ترکیه ، این شورا به ریاست ˈ عبدالله گل ˈ رییس جمهوری ترکیه و با شرکت 10 نفر از اعضای جدید کابینه ˈ رجب طیب اردوغان ˈ نخست وزیر ترکیه در حالی تشکیل شد که موضوع بروز تنش سیاسی به دنبال رسوایی اقتصادی همچنان بحث برانگیز ترین مساله محافل سیاسی و رسانه های جمعی ترکیه است.

براساس این گزارش ، اعضای شورای امنیت ملی ترکیه در این نشست در باره بحران سوریه ، روند پیشرفت در مناسبات آنکارا و بغداد و مباحث منطقه ای و بین المللی به بحث و تبادل نظر پرداختند.

به نوشته برخی از منابع خبری ترکیه ، در این نشست نخست وزیر ترکیه با اشاره به اینکه رخدادهای اخیر در این کشور توسط برخی از جریان های سیاسی داخلی و خارجی صورت گرفته است، خواستار مقابله نیروهای نظامی با این جریان ها شد.

ˈ رجب طیب اردوغان ˈ نخست وزیر ترکیه چهارشنبه شب گذشته در پی دیدار با ˈ عبدالله گل ˈ رییس جمهوری، کابینه اش را ترمیم کرد.

نخست وزیر ترکیه در پی استعفای سه تن از وزیران کابینه این کشور در ارتباط با ادعای فساد مالی و اخذ رشوه ، چهارشنبه شب فهرست کابینه جدیدش را تقدیم رییس جمهوری ترکیه کرد.

در فهرست جدید کابینه اردوغان ، ˈ بکر بوزداغ ˈ معاون سابق نخست وزیر ترکیه به سمت وزیر دادگستری منصوب و ˈ امرالله ایشلر ˈ به عنوان معاون اردوغان معرفی شد.

ˈ اتکان آلاˈ جانشین ˈمعمر گولرˈ در وزارت کشور شد و ˈلطفی الوان ˈ به عنوان وزیر ارتباطات جانشین ˈ بینالی ییلدریم معرفی گردید.

در فهرست جدید کابینه ترکیه ، ˈعایشه نور اسلام ˈ به عنوان وزیر خانواده جانشین ˈ فاطمه شاهین ˈ شد.

ˈ مولود چاوش اوغلو ˈ ،ˈ فکری ایشیک ˈ ،ˈ ادریس گولوچه ˈ ، ˈ نهاد زیبکچی ˈ و ˈ عاکف قلیچ ˈ به عنوان وزرای اتحادیه اروپا ، صنایع ، محیط زیست و شهرسازی ، اقتصاد و ورزش جوانان منصوب شدند.

پیش از این ˈ فاطمه شاهین ˈ، ˈ اگمن باغیش ˈ ،ˈ نهاد ارگون ˈ، اردوغان بایراکتار ˈ،ˈ ظفر چاغلایانˈ و ˈ سووات قلیچ ˈ به عنوان وزرای فوق فعالیت می کردند.

براساس این گزارش ، ترمیم کابینه اردوغان گر چه از مدتها پیش و در آستانه انتخابات محلی 30 مارس 2014 مطرح شده بود به دنبال بروز رسوایی مالی و بحران سیاسی یک هفته اخیر در ترکیه ، ابعاد جدیدی به خود گرفت.

خاورم **2010 * 230 ** 1917
کد N27758