ولایتی: آوردن مردم به خیابان ها کار درستی نبود

ولایتی,شناسنامه

تهران - رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام عدم شناخت نظام و دشمن را از عوامل فتنه 88 دانست و گفت: هیچ کجای قانون اساسی نمی گوید که مردم در خیابان ها بریزند ، این کار درستی نیست.

به گزارش روز جمعه ایرنا، «علی اکبر ولایتی» که در برنامه «شناسنامه» حضور یافته بود در پاسخ به سوالی درباره ریشه ها و عوامل فتنه 88 افزود: در جاهایی که وضعیت غبارآلود است، انسان برای تصمیم گیری به بصیرت خاص و جدی نیاز دارد.

وی با بیان اینکه مصالح نظام روی فرد نیست ، ادامه داد: بسیاری از کسانی که در آن زمان رای دیگری دادند، با حسن نیت این کار را کردند و معدود افرادی بودند که به چیستی مصالح نظام توجه نکردند.

وی توضیح داد: نظام جمهوری اسلامی قواعد و قانون اساسی دارد که تکالیف را مشخص کرده است و اگر اختلافی پیش می آید - از جمله انتخابات - مرجع شکایت و رسیدگی شورای نگهبان است.

مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین الملل تاکید کرد: درهیچ کجای قانون اساسی نیست که جمعی نسبت به یک امری که در انتخابات رخ داده، مردم را تحریک کنند و به خیابان بریزند و شورش کنند.

ولایتی افزود: صرف نظر از این که طرف ها چه کسانی هستند، این رفتارها «آنارشیسم» است که این راه یک حکومت دمکراتیک نیست.

وی به انتخابات دوره اول ریاست جمهوری جرج بوش و رقابت با الگور به عنوان نامزد دمکراتها اشاره کرد و گفت: مشابه آنچه اینجا پیش آمد، در آمریکا در زمان انتخابات دوره نخست بوش پیش آمد؛ همه نتایج انتخابات به نتایج ایالت فلوریدا وابسته بود که فرماندار این ایالت را برادر بوش بر عهده داشت.

ولایتی یادآور شد: زمانی که نتایج نشان داد که بوش برنده است، دمکرات ها اعلام کردند در انتخابات تقلب شده است.

وی افزود: مرجع رسیدگی به این موضوع در آمریکا شورای عالی قضایی بود که شکایت به آنجا منعکس شد و جالب آنکه اکثریت اعضای این شورا از جمهوری خواهان بودند؛ وقتی این شروا اعلام کرد که تقلبی صورت نگرفته، آقای الگور به مردم آمریکا نگفت که به خیابان ها بریزند وگرنه سنگ روی سنگ بند نمی شد.

ولایتی با یادآوری اینکه در قانون اساسی ایران، شورای نگهبان مرجع رسیدگی است گفت: برخی می گویند که اکثر اعضای شورای نگهبان طرفدار اصولگرایان هستند؛ به فرض آنکه این ادعا درست باشد، باید گفت که در زمانی هم شورای نگهبان افرادی را تایید کرد که اصولگرایان این کار شورای نگهبان را قبول نداشتند.

وی افزود: به فرض صحت این ادعا که اکثریت شورای نگهبان طرفدار اصولگرایان است، در آمریکا نیز اکثریت شورای عالی قضایی طرفدار جمهوری خواه بودند، ضمن آنکه برادر بوش فرماندار فلوریدا بود که رای این ایالت بسیار تاثیرگذار بود.

مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه حرف شورای نگهبان در جمهوری اسلامی فصل الخطاب است، گفت: موقعی عده ای می گویند که ما قانون اساسی را قبول نداریم که اینها علیه نظام هستند و نمی توانند در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شرکت کنند چون بعد باید به قرآن مجید قسم یاد کنند که حافظ قانون اساسی باشند و لذا این کارها حتما کار درستی نبود.

ولایتی درباره کمیته ای که در آن زمان برای حل ابهامات شکل گرفته بود نیز گفت: در آن کمیته هم هرچه تلاش کردیم، آنهایی که مدعی بودند حاضر نشدند بیایند.

وی در پاسخ به اینکه برخورد نظام با فتنه گران چگونه بود، اظهار داشت: من در مقام قضاوت نیستم؛ من می گویم این ممکن است اولی نباشد آخری هم نباشد اینها برای آینده ماست وقتی کشوری بعد 200 سال یک آزادی و استقلال بوجود آورده و یک قانون اساسی تصویب کرده است، باید به این قانون اساسی وفادار باشند.

ولایتی با یادآوری اینکه اکثریت مردم قانون اساسی را به عنوان میثاق ملی پذیرفته اند، گفت: هیچ کجای قانون اساسی نمی گوید که مردم در خیابان ها بریزند و این درست نیست؛اینکه گذشت و برای آینده می گوییم که هر اتفاقی بیفتد، باید از مجاری قانونی پیگیری شود.** باید در موضوع هسته ای به دولت کمک کرد

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره رویکرد تیم مذاکره کننده هسته ای و توافق ژنو نیز اظهار داشت: مبنا این است که دیپلماسی را با دیپلماسی پاسخ دهیم. اگر طرف مقابل با تدبیر و پیچیدگی عمل می کند ما هم باید با تدبیر و پیچیدگی عمل کنیم.

ولایتی تاکید کرد: اینکه ما در گذشته مذاکره را رد نمی کردیم، خیلی خوب بود و بنا ما همواره بر این بود که مذاکره کنیم. اما این رویه لازم است اما کافی نیست زیرا کیفیت مذاکره هم باید درست باشد.

وی توضیح داد: اگر با تک تک 6 کشور عضو 1+5 تعامل نداشته باشیم و با آنها مذاکرات دو به دو نکنیم، وقتی ما یک سر میز می نشینیم و 6 کشور آن سوی دیگر می نشینند، آنها نهایت تلاش و هماهنگی را کرده اند و ما هیچ کار موثری نکرده ایم، روش غلطی است.

ولایتی با تاکید بر اینکه ایران برای رسیدن به نتیجه باید جداگانه با تک تک اعضای گروه 1+5 گفت و گو کند، اظهار داشت: با آمریکا هم در رابطه با مذاکرات هسته ای، عراق و افغانستان هم در گذشته صحبت کردیم و این بار هم گفت و گو شد و این جواز را نظام داده که مسایلی مانند عراق افغانستان و موضوع هسته ای می شود، صحبت کرد.

وی تاکید کرد: هر کدام از این کشورها ویژگی ها و منافعی دارند و 100 درصد منافع اینها بر هم منطبق نیست ما اگر کاری کنیم که این شش کشور که در بسیاری از موارد با هم اختلاف نظر دارند بر سر مخالفت با ما به اشتراک برسند، پس در کار ما عیبی وجود دارد.

ولایتی با طرح این سوال که « ما چه کردیم ایم که شش کشور مختلف الجهت به لحاظ سیاسی و بین المللی در معدود مسایلی با هم به اتفاق نظر برسند که یکی از آنها مخالفت با ایران است» گفت: دیپلماسی یعنی اینکه از اختلافات اینها استفاده کنیم.

وی در ارزیابی خود از عملکرد دولت یازدهم نیز گفت: دولت تلاش می کند و مردم هم به دولت کمک کنند که بتواند از این مشکلات بیرون بیاید.

وی افزود: در موضوع هسته ای هم باید به دولت کمک کرد که از عهده این کار مهم برآید.

سیام**2025/1647
کد N27628