خطیب جمعه قم: مسوولان از حق ملت ایران کوتاه نیایند

سیاسی

خطیب جمعه قم با اشاره به مذاکرات اخیر هسته‌ای گفت: متاسفانه به دلیل کارشکنی آمریکا، مذاکرات با مشکل مواجه شده است که در این عرصه ما از مسوولان می‌خواهیم با هوشمندی از حق ملت ایران کوتاه نیایند تا دشمن در شما احساس ضعف نکند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه قم، آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری در خطبه های این هفته نماز جمعه قم اظهار کرد: مجلس طرحی را آماده کرده است و در این طرح بیان شده که اگر دشمن دست از تحریم‌ها و تهدیدها بر ندارد غنی سازی را تا 60 درصد ادامه می‌دهیم زیرا ملت ایران زیر بار زور و تهدید نمی‌رود.

وی با اشاره به حماسه تاریخی 9 دی، گفت: 9 دی تجلی اراده خدا و حماسه‌ای فراموش نشدنی بود زیرا نشان داد مردم با بصیرت، توهین به مقدسات را بر نمی‌تابند.

حسینی بوشهری تصریح کرد: این حماسه ملت ایران دشمنان را نا امید کرد و در زمانی که دشمن با استفاده از مزدوران داخلی و همه امکاناتش وارد میدان شده بود، با حماسه 9 دی نا امید شدند، گرچه هنوز هم عده‌ای بر طبل دشمن می‌کوبند و حاضر به ابراز پشیمانی نیستند.

وی با تاکید بر لزوم برگزاری مراسم باشکوه در سالروز 9 دی در مدرسه فیضیه با حضور اقشار مختلف مردم، افزود: حماسه 9 دی چهره دوست و دشمن را نشان داد و نقاب از چهره دشمن برداشت و در حقیقت فتنه 88 بسیاری از مسائل را برای ملت آشکار ساخت که باید چنین روزی را بزرگ بداریم.

خطیب جمعه قم، با ابراز خرسندی از حضور یکپارچه مردم در پیاده روی اربعین حسینی گفت: مراسم اربعین حسینی با شکوه و عظمت بسیاری برگزار شد و حدود 20 میلیون نفر از شیعیان جهان در کربلای معلی حضور داشتند و در قم نیز مردم انقلابی در پیاده روی از حرم کریمه اهل بیت(ع) تا مسجد مقدس جمکران این ارادت را نشان دادند.

حسینی بوشهری گفت: مردم قم در اربعین حضرت سید الشهدا(ع) حماسه‌ای دیگر آفریدند و حضور مردم، روحانیت و به ویژه بانوان در کنار مسوولان افتخاری دیگر در احیای فرهنگ عاشورا بود.

وی با گرامیداشت سالروز رحلت پیامبر اسلام(ص) خاطرنشان کرد: پیامبر رحمت و محبت یکی از معدود رهبران جامعه بشری است که دارای مکارم اخلاقی خاص بود و در زمان پیامبری خویش با مشکلات و مصائب و امتحانات سختی مواجه شد اما هیچ گاه زبان به نفرین امت خود باز نکرد و با صبر در برابر آزار مشرکان به هدایت جامعه پرداخت.

حسینی بوشهری درباره ویژگی‌های پیامبر اسلام (ص) اظهار کرد:حضرت محمد(ص)، رسالت عظیم خود را با هوشمندی و صبر پیش برد و ایشان به عنوان خاتم انبیاء با ویژگی‌های مهمی همچون همنشینی با انسان‌های فقیر، تلاش خستگی ناپذیر و محبت در راه رسالت خود گام بر می‌داشت.

وی با اشاره به هفته وقف و اهمیت توسعه فرهنگ این فضیلت بزرگ افزود: وقف، حسنه‌ای ارزشمند است که بسیاری از مشکلات اقتصادی جامعه را از میان می‌برد و در احادیث آمده که مال برای انفاق، علم برای عمل، بنده برای بندگی و دنیا برای عبرت آفریده شده است که باید از این سخنان درس بگیریم.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با اشاره به حدیثی از امام صادق(ع) پیرامون اهمیت تقوای الهی گفت: این امام معصوم(ع) فرمودند که عیسی ابن مریم پیوسته اصحاب و یارانش را به تقوا، توبه و ترس از خدا دعوت می‌کرد.

حسینی بوشهری افزود: حضرت مسیح طبق سخنان امام صادق(ع) به اصحاب خویش می‌فرمود که بندگان آزاده‌ای باشید و از دستورات الهی سرپیچی نکنید و بندگان فرعونیان و مستکبران نباشید که هیچ چیزی از خداوند پنهان نمی ماند.

وی با بیان سه اصل مهم و اساسی در سعادت هر جامعه‌ای خاطرنشان کرد: وجود رهبری شایسته، برنامه خوب و کارآمد و مردمی مطیع و پیرو از مشخصات مهم و بارز یک جامعه سعادتمند و خوشبخت است.

حسینی بوشهری تصریح کرد: اگر در جامعه‌ای، رهبری به دست انسان‌های پاک و شایسته قرار بگیرد آن جامعه به سعادت و تعالی دست پیدا می‌کند و اگر اداره جامعه به دست مفسدان و ستمگران باشد جامعه رو به هلاکت و نابودی پیش خواهد رفت و این مساله نشان گر اهمیت رهبری شایسته در جامعه است.

انتهای پیام

کد N27492