اخبار انفجار بیروت/

افزایش آمار کشته و زخمی شدگان به 76 نفر/واکنش شخصیتهای لبنانی و سفیر سوریه در بیروت

آفریقا و خاورمیانه

افزایش آمار کشته و زخمی شدگان انفجار تروریستی در بیروت و واکنش وزیر بهداشت،سفیر سوریه در لبنان و رئیس حزب الکتائب از آخرین اخبار مربوط به انفجار است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه النشره، علی حسن خلیل ضمن محکوم ترور محمد شطح وزیر دارایی سابق و مشاور سعد الحریری گفت: این اقدام تروریستی جنایتکارانه با هدف بی ثبات کردن کشور انجام شده است.

وی بر ضرورت تسریع در تشکیل کابینه وحدت ملی که قادر به مقابله با چالشها کنونی لبنان به ویژه تروریسم باشد تاکید کرد.

وزیر بهداشت لبنان آمار اولیه این انفجار را پنج  کشته و 71 زخمی دانست و افزود: زخمی شدگان به بیمارستان دانشگاه آمریکایی و دولتی بیروت منتقل شده اند.

وی از همه بیمارستانهای لبنانی خواست که زخمی شدگان این انفجار را بپذیرند و نهایت خدمات را به آن ارائه دهند.

از سوی دیگر علی عبدالکریم سفیر سوریه در لبنان ضمن محکوم کردن این انفجار استفاده کننده نخست از این حمله را اسرائیل دانست.

امین الجمیل رئیس حزب الکتائب لبنان نیز در واکنش به این اقدام تروریستی گفت: انفجار که در بیروت رخ داد و محمد شطح وزیر سابق دارایی را هدف قرار داد به بحرانی تر شدن اوضاع در لبنان می انجامد زیرا کسانی که دست به این اقدامات تروریستی می زنند فاقد منطق هستند و هدف از این جنایت ایجاد ویرانی و بی ثباتی بیشتر است.

وی افزود: راهکار مقابله با این فجایع گفتگو و توافق میان لبنانی هاست.جنایت احدی نمی شناسد دیروز منطقه ضاحیه و سفارت ایران هدف قرار گرفت و قبل از آن طرابلس بود و هم اکنون محمد شطح هدف قرار گرفت.همه لبنانی ها باید در برابر این جنایت همدل باشند.

سجعان قزی معاون حزب الکتائب لبنان نیز گفت: انفجار وزیری را هدف قرار داد که شخصیتی میانه رو داشت.خشونتی که لبنان را هدف قرار داده است باید متوقف شود.

عدنان منصور وزیر خارجه لبنان نیز در واکنش به این اقدام تروریستی گفت: باید با حکمت و هوشیاری برخورد شود به ویژه که لبنان فاقد شخصیت ملی است همه باید در برابر اقدامات تروریستی ایستادگی کنند.

از سوی دیگر مروان شربل وزیر خارجه لبنان به محل انفجار رسید.

ولید سکریه عضو فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان نیز گفت: هف از انفجار بیروت ایجاد شکاف بیشتر در میان لبنانی هاست و فراهم آوردن بستر لازم برای فعالیت گروههای تروریستی است.

وی بر ضرورت تشکیل دولت وحدت ملی تاکید کرد و افزود: اگر میشل سلیمان خواستار بی ثباتی در لبنان است پس دولت امر واقع را تشکیل دهد و اگر به دنبال ثبات کشور است به دنبال تشکیل دولت وحدت ملی باشد.

از سوی دیگر شبکه المیادین از ممانعت نیروهای امنیتی با ورود شهروندان به محل انفجار خبر داد.

روبیر غانم نماینده پارلمان لبنان نیز گفت: انفجاری که به ترور محمد شطح انجامید در راستای سریال فتنه افکنی در لبنان است که از چند وقت قبل شروع شده است.سیاستمداران باید حداقل توافق را داشته باشند.

وی افزود: ترور محمد شطح با توجه به شخصیت میانه ور وی جای بسی شگفتی دارد.

نجاح واکیم رئیس جنبش مردم لبنان نیز این انفجار را ناشی از ناتوانی دولت در حمایت از مردم لبنان دانست و افزود: با توجه به ناتوانی دولت این اقدامات افزایش می یابد.