پاکستان حملات پهپادهای آمریکا را محکوم کرد

دولت پاکستان,پهپادهای آمریکا,محکوم

اسلام آباد - ایرنا - وزارت امور خارجه پاکستان با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: دولت این کشور حملات موشکی دیروز هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی به منطقه قبیله ای وزیرستان شمالی در شمال غرب پاکستان که منجر به کشته شدن چهار نفر شد را به شدت محکوم می کند.

به گزارش ایرنا به نقل از بیانیه روز جمعه وزارت امور خارجه پاکستان، اسلام آباد همواره حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در مناطق قبایلی پاکستان را بر خلاف قوانین بین المللی، غیر قانونی، علیه حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور می داند.

در این بیانیه آمده؛ این حملات که باعث کشته شدن افراد بی گناه و غیرنظامیان می شود، تاثیر منفی بر تلاش های دولت پاکستان برای ارتقای صلح و ثبات در این کشور بویژه در منطقه دارد.

به گفته مقامات امنیتی و محلی در مناطق قبایلی پاکستان، بر اثر اصابت چند فروند موشک هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی روز پنجشنبه در بخش قطاب خیل در نزدیکی میرانشاه مرکز منطقه وزیرستان شمالی چهار نفر کشته شدند.

برخی شبکه های خبری در پاکستان گزارش دادند که کشته شدگان در این حمله موشکی از شبه نظامیان تبعه کشورهای عربی بودند.

وزارت امور خارجه پاکستان افزود: دولت و مردم این کشور از یک اجماع ملی به منظور پایان یافتن حملات موشکی برخوردارند زیرا حملات پهپادهای جاسوسی آمریکا نتیجه عکس داشته و معایب این اقدامات رویکردی خطرناک در روابط اسلام آباد و واشنگتن به حساب می آید.

در این بیانیه تصریح شده؛ سازمان ملل متحد نیز در برابر استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین در کشورها ؛ قطعنامه ای تصویب کرده که این موضوع یک پیروزی اخلاقی برای پاکستان در مسیر تلاش جهت پایان یافتن این حملات به شمار می رود.

تجاوز پهپادها به مناطق شمال غرب پاکستان درحالی انجام می شود که سازمان عفو بین الملل، گروه های حقوق بشر و گزارشگر ویژه سازمان ملل، گزارش های خود را درباره عواقب منفی حملات هواپیماهای بدون سرنشین ارائه کردند.

آمریکایی ها این حملات را به بهانه مبارزه با تروریست های مستقر در مناطق قبایلی پاکستان همچنان ادامه می دهند، اما مقام های دولتی، احزاب سیاسی و مذهبی در پاکستان این حملات را غیرقانونی و ناقض حاکمیت ملی پاکستان می دانند که نتیجه ای جز کشته شدن مردم بی دفاع این کشور ندارد و مبارزه با تروریسم از سوی آمریکایی ها ادعایی بیش نیست.

دولت پاکستان درگذشته اعلام کرده بود، از سال 2004میلادی (1383 شمسی) بیش از340 حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا درمناطق قبایلی این کشور ثبت شده است که در جریان این حملات، بیش از سه هزار و 500 نفر جان باخته اند.

آمارها نشان می دهد در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما، این حملات افزایش چشمگیری داشته است.

آساق ** 1095 **1515
کد N27305