رئیس سازمان اوقاف: سنت وقف باید در جامعه زنده بماند

وقف,سازمان اوقاف

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: کسانی که اموال خود را وقف می‌کنند انسان‌هایی باهوش و عاقبت‌بین هستند که برای مال و سرمایه‌اش حتی بعد از مرگ برنامه‌ دارند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: کسانی که اموال خود را وقف می‌کنند انسان‌هایی باهوش و عاقبت‌بین هستند که برای مال و سرمایه‌اش حتی بعد از مرگ برنامه‌ دارند.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین علی محمدی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران، به مناسبت هفته وقف گفت: احادیث و روایت‌هایی به جز گفتارهای لفظی از پیامبر در مورد تایید وقف برجای مانده است که بعد از او حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) آن سنت حسنه را ادامه دادند. امروز که جامعه ما یک جامعه اسلامی است ما نیز باید این سنت را ادامه دهیم.

وی افزود: روایات معتبری از ائمه معصومین داریم که وقتی انسان از دنیا می‌رود اعمالش در دنیا بسته می‌شود به جز سه گروه؛ عالمی که دیگران از علم و دانشش استفاده می‌کنند، پدر و مادری که فرزند صالح داشته باشند تا بعد از آنان برای پدر و مادرش دعا کند و طلب آمرزش کند و گروه سوم کسانی هستند که صدقه جاری از خود باقی گذاشتند. این صدقه جاری به معنای وقف است.

وی ادامه داد: الان موقوفاتی داریم که برای هزار و 118 سال پیش است. هنوز بعد از 11 قرن آن کسی که مالش را وقف کرده دارد از خیر آن بهره می‌برد. این موضوع وقف یکی از حوزه‌هایی است که باید برای برقراری قسط و عدالت اجتماعی و همچنین کاهش دادن فقر در جامعه از آن استفاده کرد که در درجه اول خود شخص وقف‌کننده از آن سود می‌برد و در درجه دوم بقیه مردم جامعه.

نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امورخیریه با اشاره به امر حسنه وقف، گفت: کسانی که مال و ثروتی در دنیا دارند و در زمان زندگی‌شان مال و سرمایه‌ای جمع کرده و بعد از مرگ‌شان می‌خواهند آن را به ورثه بدهند. اگر وارث‌هایشان اهل باشند آن را در راه نیک خرج می‌کنند و اگر ناصالح باشند آن مال را حیف و میل می‌کنند. اما کسی که وقف می‌کند انسانی باهوش و عاقبت‌بین است که برای مال و سرمایه‌اش حتی بعد از مرگ برنامه‌ای دارد.

محمدی با تاکید بر تأثیر انقلاب اسلامی بر حفظ اوقاف مردم گفت: به برکت انقلاب اسلامی و امام خمینی(ره) و خون شهیدان مجددا امر حسنه وقف در کشور احیاء شد. در زمان رضاخان و پسرش تمام موقوفات مردم را به عنوان ملک شخصی و دولتی بین مردم تقسیم کردند اما بعد از انقلاب به لطف مسئولان و اطلاع‌رسانی و نیز تمایل مردم به وقف سازماندهی اوقاف اجرا شد. در سال 88 ، 200 مورد موقوفه ثبت شد اما امسال هزار و 800 مورد به ثبت رسیده و این امر مطلوب است و نشان دهنده تمایل مردم به امر وقف کردن است اما کافی نیست و همه ما به ویژه دستگاه‌های فرهنگی و اطلاع‌رسانی باید توجه بیشتری به خرج دهند تا مردم از این امر بیشتر استفاده کنند.

وی با اشاره به ایجاد خیریه‌های متعدد در کشور در سال‌های اخیر خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر خیریه‌های مختلفی به مدد مردم در سراسر کشور به وجود آمد. خیرین مدرسه‌ساز و خیرینی که در امور سلامت و فقر مردم کار می‌کنند. الان پیشنهاد ما به این خیرین عزیز این است که بیایند با درنظر گرفتن وقف، احسانی که انجام می‌دهند را ماندگارتر کنند چراکه حوادث روزگار و سلیقه‌ها ممکن است امور وقفی را از بین ببرد.

نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امورخیریه ادامه داد: الان عزیزانی در سطح کشور مدرسه‌هایی را ساخته و در اختیار مردم گذاشته‌اند که این امر کمک بسیار شایانی نیز برای آموزش و پرورش بوده است. اما ممکن است بعد از سال‌ها کاربری این مدرسه‌ها تغییر کند چرا که این مدرسه‌ها وقف نشده‌اند.

محمدی ادامه داد: ممکن است که این سؤال برای مردم پیش می‌آید که سازمان اوقاف چگونه امور وقفی را مدیریت می‌کند، که در جواب باید بگوییم که ما تمام وقف‌نامه‌ها را اعلام می‌کنیم و مسئولانی نیز هستند که نیات و شرایط واقفین را ثبت می‌کنند که این امر به نوبه خود بسیار مورد توجه مردم قرار گرفت، بنابراین نیات واقفین اولویت است و در هر راهی که آنها بخواهند مالشان استفاده خواهد شد. به طور مثال واقفی نیت کرده است که مالش در راه زیارت به امام رضا(ع) وقف شود و امسال حدود 700 نفر برای زیارت امام رضا(ع) به مشهد اعزام شدند.

وی با اشاره به رابطه سازمان اوقاف با متولیان مردمی، تصریح کرد: ما قائلیم که موقفه و وقف به وسیله مردم به وجود آمده و باید توسط آنان اداره شود چند سالی نیز هست که اعلام کرده‌ایم باید وقف عمومی داشته باشیم و از مردم می‌خواهیم که با ما مشارکت کنند. تا زمانی که شخص وقف کننده زنده باشد یا متولی‌ای برای خودش در نظر گرفته باشد سازمان اوقاف دخالتی در آن وقف نمی‌کند. در قانون هم داریم اگر به هر دلیلی متولی نتواند از دارایی‌ای که وقف شده حمایت کند سازمان اوقاف موظف است که برای اداره آن اقدام کند.

رئیس سازمان اوقاف و امورخیریه در پایان گفت: عده‌ای می‌خواهند بدانند که سازمان اوقاف چگونه بر وقف‌ها نظارت می‌کند و چگونه درآمد به دست می‌آورد که باید بگویم قانون تصویب کرده 4 درصد از هر وقفی برای اداره آن به سازمان اوقاف داده شود، اما ما تا الان فقط یک هزارم آن را دریافت کرده‌ایم.

انتهای پیام

کد N27145