خاتمی: امروز بیش از هر زمان به راستی و پرهیز از ریا نیازمندیم

احزاب,خاتمی,تندگویان

تهران - ایرنا - حجت الاسلام سید محمد خاتمی رییس جمهور اسبق کشورمان گفت: امروز بیش از هر زمان به راستی و صفا و پایداری در راه آرمان ها و دوری از ریا و دروغ نیازمندیم.

به گزارش ایرنا از دفتر حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمد خاتمی، وی در سالروز شهادت شهید محمدجواد تندگویان، با خانواده شهید تندگویان دیدار کرد و از این شهید به عنوان اسطوره مقاومت، روشن بینی و ایثار و مظهر مظلومیت در عین حال سربلندی ملت شریف و انقلابی ایران، یاد کرد.

رییس بنیاد باران در این دیدار با اشاره به نقش افرادی چون شهید تندگویان در ابتدای تجاوز عراق به خاک میهن مان در ایستادگی در برابر دشمن، گفت: در آن ایام به تازگی انقلاب شده بود و هنوز اوضاع سر و سامان نیافته بود و فقط ایمان و حضور مردم و رهبری ممتاز امام راحل بود که حماسه مقاومت و دفاع مقدس را از همان ابتدا رقم زد.

وی افزود:در آن زمان، وضعیت ارتش آشفته بود و سپاه نیز هنوز در آغاز شکل گیری قرار داشت و عزیزانی مثل شهید تندگویان در حساس ترین زمان به میدان آمدند و مسوولیت های بزرگ را عهده دار شدند.

خاتمی ادامه داد: امروز چند عزیز از دولت شهید رجایی در میان ما نیستند که شهید تندگویان از جمله آنهاست. در آن دورانی که می بایست همه ذهن ما درگیر سامان دادن کشور باشد آن حمله کذایی شکل گرفت و تقدیر این بود عزیزی مثل تندگویان که این شایستگی را داشته باشد که نقش مهمی از مدیریت کشوری انقلابی و سخت درگیر و مسایل و مشکلات را به عهده بگیرد و جزو اولین مسوولان نظام جمهوری اسلامی باشد که به چنگ دشمن بیفتد و مقاومت افسانه ای این عزیزان بخصوص شهید تندگویان یک حماسه بود که در نهایت هم این عزیز به افتخار شهادت نائل شد.

وی تصریح کرد: بنای اسطوره سازی ندارم بلکه واقعیات را باید ببینیم و بر اساس این نگاه می گویم که شهید تندگویان یکی از برجسته ترین افرادی است که همواره باید به یاد ما باشد و یاد ایشان را گرامی بداریم و امیدوارم خداوند روح ایشان را با اولیاش محشور بگرداند، به ویژه در این روزها که مصادف با ماه محرم و صفر است و به نام ابا عبدالله(ع)است؛ ایشان هم عاشق امام حسین(ع) بود و امیدوارم با عبدالله محشور شود وخداوند به خانواده ایشان صبر دهد.

خاتمی از خانواده شهید تندگویان بویژه از پدر و مادر ایشان که صبورانه مشکلات را تحمل کردند و نیز همه بستگان و فرزندان ایشان که با صبر و تحمل راه او را ادامه دادند، قدردانی کرد.

رییس دولت اصلاحات تاکید کرد: انشاء الله عظمت و بزرگی شهیدان بزرگوار انقلاب همچون شهید تندگویان را وجه المصالحه مسایل تنگ و کوچک سیاسی نکنیم و فقط به انقلاب و کشور و سربلندی ایران بیندیشیم و به ارزش هایی که این دوستان به آن پایبند بودند و برای آن جان دادند، بیندیشیم و کشور را در مسیری که خواست خداوند است و متناسب با شان ایران و ایرانی است پیش ببریم.

در این دیدار خواهر شهید تندگویان گفت: تمام تلاش ما به عنوان خانواده ایشان تا به حال همین بوده است که اجازه ندهیم جواد ابزار یک جریان شود و به عنوان یک ارزش ملی برای جامعه باقی بماند.

وی افزود: در همان مدت کوتاه مسولیت شهید تندگویان وقتی تاثیر ایشان و صحبت هایی را که داشتند، می بینیم به این نکته پی می بریم که دغدغه های آن روزهای شهید، امروز بازتولید شده است و باز مظلومیت ها به شکل دیگر آشکار شده است و افرادی چون تندگویان با آن جسارت و شجاعت را امروز جامعه ما نیاز دارد که بتواند فضای تنگ و بسته را بشکند و چهره حقیقی اسلام را آشکار بکند.

در این دیدار، دقایقی از سخنان شهید تندگویان در بین کارمندان نفت پخش شد.

خاتمی در پایان این دیدار یادداشتی خطاب به خانواده محترم شهید تندگویان نوشت که در این یادداشت آمده است: «یاد عزیز اسطوره مقاومت، روشن بینی و ایثار شهید محمد جواد تندگویان را گرامی می داریم؛ عزیزی که مظهر مظلومیت در عین حال سربلندی ملت شریف و انقلابی ایران بود؛ و چه خالی ست جای عزیزی چون او در این روزگار که بیش از هر زمان به راستی و صفا و پایداری در راه آرمانها و دوری از ریا و دروغ نیازمندیم.»

در این دیدار محسن مهرعلیزاده و رحیم عبادی نیز حضور داشتند.

سیام**2025**1572
کد N27098