دیدگاه صاحبنظران درباره دروغ پردازی ها علیه دولت؛

آنان که پیام 24 خرداد را هنوز نشنیده اند

مجلس,رییس جمهوری,دروغ پردازی علیه دولت

تهران - ایرنا - دروغ پردازی های برخی رسانه ها و سایت های خبری علیه دولت در روزهای گذشته تا آنجا پیش رفت که رییس جمهوری در جلسه روز چهارشنبه هیات دولت از این افراد انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری در جلسه هیات دولت به دروغ پردازی زنجیره ای برخی از رسانه ها و سایت های خبری نسبت به دولت اشاره کرد و گفت: مایه تأسف است که برخی هنوز پیام مردم در حماسه انتخابات 24 خرداد را مبنی براینکه مطالبه جدی آنها از همه مسوولان و نهادهای سیاسی و اجتماعی و به ویژه بخش های تبلیغی و اطلاع رسانی، اخلاق و راستگویی است، نشنیده اند.

وی تأکید کرد: دروغ پردازان بدانند، اینگونه اقدامات غیراخلاقی، تنها به تنفر و انزجار بیشتر مردم از آنان می انجامد و عزم مردم را در حمایت از دولت منتخب خویش، مستحکم تر خواهد کرد.

این دروغ پردازی ها واکنش های صاحب نظران سیاسی و دینی را نیز به دنبال داشت چرا که آنان چنین رفتاری را خلاف آموزه های دینی می دانند.** بلوغ سیاسی در گرو رعایت اخلاق

اسماعیل جلیلی نماینده مردم مسجد سلیمان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که رعایت اخلاق در جامعه توسط گروه های سیاسی مهم است، می گوید: رعایت اخلاق به آرامش جامعه کمک شایانی می کند و باعث بلوغ سیاسی می شود.

وی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا می افزاید: گروه های سیاسی و اجتماعی و فعالان سیاسی باید اخلاق را در جامعه رعایت کنند زیرا جامعه با اخلاق به آرامش می رسد.

نماینده مردم مسجد سلیمان در مجلس ادامه می دهد: اگر افراد در جامعه اخلاق را رعایت نکنند، هزینه های ناشی از این موضوع به خود جامعه باز می گردد.

جلیلی یادآور شده است: رعایت اخلاق در جامعه امر مهمی است و به بلوغ سیاسی در جامعه کمک بسزایی می کند و از بی اعتمادی در جامعه می کاهد.** فکر دروغ پردازان، مسموم و مریض است

غلامرضا تاجگردون نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی نیز بر این باور است، فکر افرادی که دروغ پردازی زنجیره ای نسبت به دولت دارند، مسموم و مریض است.

نماینده مردم گچساران در مجلس با بیان اینکه برخی رسانه ها سعی در سوژه سازی علیه دولت هستند، به خبرنگار ایرنا می گوید: حرکت آنها علیه رییس جمهوری انجام می دهند، مسموم و پر اشتباه است و نشان می دهد آنان فکر مریضی دارند.

وی می افزاید: این افراد هدف مشخصی ندارند و حتی ممکن است برخی از دیدارهای رییس جمهوری مثبت باشد ولی آنان سعی می کنند همواره به مخالفت بپردازند اما باید بدانند که رییس جمهوری با پشتوانه رای مردم به صحنه آمده است.

تاجگردون تاکید می کند: فضا سازی رسانه ای و انتشار اخبار کذب همواره وجود داشته اما این روزها زیاد شده است و مخالفان دولت چون موضوع دیگری ندارند، تلاش می کنند دولت را در مسیر چالش رسانه ای و ایجاد حساسیت قرار دهند.

وی با تاکید بر این که این فضاسازی ها نتیجه ای نخواهد داشت، در عین حال اضافه می کند: بخشی از ایراد به ستاد اطلاع رسانی ریاست جمهوری وارد است که باید جلوتر از این رسانه ها حرکت کرده و نگذارد آنها دست به ابهام سازی بزنند.

وی تصریح می کند: ساختن مخالف خیالی و حمله کردن به او، از شگردهای همیشگی رسانه هایی است که سوژه و مخالف ندارند.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: شگردهای رسانه ای مشخص است و ستاد اطلاع رسانی ریاست جمهوری باید با مطرح کردن سوژه ها و موضوعات اصلی کشور نگذارد چنین مباحثی مطرح شود چرا که رسانه هیچ گاه تعطیل نمی شود و نیازمند مخاطب است و باید سوژه داشته باشد.** برخی افراد منافع ملی را فدای منافع گروهی می کنند

عباسعلی منصوری آرانی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز این دروغ پردازی ها را به منزله فدا کردن منافع ملی به پای منافع گروهی ارزیابی و تاکید می کند که رییس جمهوری باید در مقابل آنان راه های قانونی را پیش بگیرد.

وی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا توضیح می دهد: تمام افراد سیاسی و شاخص که دارای سایت هستند دیدارهای خود را در آن سایت منعکس می کنند و هر آنچه که در سایت منعکس نشده حتما رخ نداده است؛ ضمن آنکه برخی از مسایل شخصی افراد، نیاز به ورود دیگران ندارد.

نماینده مردم کاشان در مجلس انتشار مطالب غیر واقع را غیراخلاقی می داند و می گوید: کسانی که قلم می زنند باید بدانند زمانی که رییس جمهوری مطلبی را بیان می کند باید به آن توجه و نباید موضوعاتی را مطرح کنند که موجب تضعیف دولت شود.

وی در عین حال تاکید می کند: اشخاصی هستند که منافع ملی را فدای منافع گروهی می کنند و هر چه رییس جمهوری بیان می کند این اتفاق نیفتاده، باز می گویند این اتفاق رخ داده است.

منصوری می افزاید: تذکر رییس جمهوری در این افراد اثری نمی کند چرا که آنان سیاسی و گروهی به موضوعات نگاه می کنند.

وی ادامه می دهد: رییس جمهوری درباره این افراد دو راه را باید در پیش بگیرد یا از راه های قانونی این موضوع را دنبال کند یا اینکه همه موارد را پیش از آنکه این افراد مدعی شوند، از طریق پایگاه اطلاع رسانی دولت منتشر کند.** نسبت دادن دروغ به دولتمردان گناه مضاعف است

آیت الله محسن حیدری آل کثیری عضو مجلس خبرگان رهبری نیز نسبت دادن دروغ به مسوولان و دولتمردان را گناه مضاعف می داند و می گوید: از آنجا که این دروغ می تواند افکار عمومی را مشوش و اعتماد را از جامعه سلب کند، باید از نسبت دادن دروغ پرهیز کرد.

وی تصریح می کند: دولتمردان جمهوری اسلامی ایران باید جایگاه محترمی داشته باشند و نباید دروغ های ناروا به آنان منتسب کرد زیرا نسبت دادن دروغ به مسوولان افکارعمومی را مشوّش می کند که نتایج آن بسیار تلخ و شکننده است.

نماینده مردم استان خوزستان در مجلس خبرگان رهبری، گفت: البته خود مسوولان نیز باید رعایت کنند تا بهانه ای دست دیگران ندهند و از بیان واژه های دو پهلو در سخنان خود خودداری کنند.

آیت الله حیدری می افزاید: چون صداقت و راستگویی از مبانی اصلی دین ما است، همه اخلاق حسنه عالم براساس راست کرداری و راست گفتاری استوار است.

وی با تاکید بر اینکه هیچ بنای اجتماعی پا نمی گیرد مگر آنکه براساس صداقت و راست کرداری باشد، گفت: ساختمان زندگی نیز براساس صداقت استوار است و بدون صداقت، راست گفتاری، راست پنداری و راست کرداری هیچ چیز پا نمی گیرد.

آیت الله حیدری می افزاید: جامعه اسلامی بدون راستی و صداقت پیش نمی رود و رهایی و نجات از بن بست ها و بحران ها در راستگویی و صدات نهفته است لذا باید این نصایح آویزه گوش همه باشد.

وی با تاکید بر رعایت صداقت در امر اطلاع رسانی و عملکرد رسانه ها می گوید: اگر بنای یک رسانه بر دروغ گرفتن وغیرواقعی نشان دادن مسایل باشد هیچ اعتماد متقابلی پا نمی گیرد و وقتی که اعتماد متقابل وجود نداشته باشد، هیچ جامعه ای رشد نمی کند.** جاعلان خبر «چوپان دروغگو» هستند

حجت الاسلام سیدرضا اکرمی رییس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری نیز با نکوهش رفتار های برخی از افراد و رسانه ها در انتشار اخبار کذب به خبرنگار سیاسی ایرنا می گوید: جعل اخبار یکی از رفتار های شیطانی است و جاعلان خبر چوپان درغگو هستند از این رو رسانه ها و مردم باید در پذیرش صحبت ها تامل کنند.

وی با تاکید براینکه جریان دروغ پردازی علیه دولت و رییس جمهوری را نمی توان به جریان مشخصی نسبت داد، می افزاید: به طور کلی در کشور، گروه ها و افراد خاصی نان خود را از اخبار کذب به دست می آورند.

اکرمی ادامه می دهد: افراد جاعل عقیده دارند که با ایجاد اختلاف و خبر دروغ جلب توجه کنند که این رویکرد اشتباهی از سوی آنان است.

رییس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری یکی از اعمال شیطان را جعل می داند و می گوید: این رفتار گاهی در برخی از افراد دیده می شود؛ از این رو باید در پذیرش نقل قول ها تامل کنیم.

اکرمی خاطرنشان می کند: پس از انتشار یک خبر باید به مدرک منتشرشده و صحبت های نقل شده توجه شود؛ این دقت باعث می شود که صحت و یا کذب بودن سخنان مشخص شود.

رییس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری می افزاید: باید اندیشه ها در جامعه بارور شود و مردم درک کنند که ناقل صحبت ها چه کسی بوده است . در روایات اسلامی هم بر پذیرش سخنان تاکید شده و حتی اهل بیت عصمت و طهارت نیز توصیه کرده اند که مردم در روایت و احادیث تامل داشته باشند.

این کارشناس مسایل دینی افراد جعل کننده اخبار را چوپان دروغگو نامید و توصیه می کند که این افراد، رفتار انسانی و دینی را در پیش بگیرند.** رسانه های وابسته به برخی جریان های قدرت فقط بدنبال انتقاد از دولت هستند

در این میان حمیدرضا شکوهی عضو شورای مرکزی حزب مردمسالاری معتقد است که دروغ پردازی علیه دولت در جامعه از طریق رسانه های وابسته به برخی جریان های قدرت صورت می گیرد که از هر فرصتی برای انتقاد به دولت استفاده می کنند.

وی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا می گوید: اگر یکی از مسولان دولتی ایران در رسانه های خارجی مطلبی بنویسد، هیچ اشکالی ندارد زیرا این یک سیاست مشخص و این حق برای آنان وجود دارد که از طریق همه رسانه ها مطالب را به گوش جهانیان برسانند اما با تکذیبیه ای که صادر شد، نشان داد به هیچ وجه چنین موضوعی صحت نداشته است.

وی یکی از علت های انتشار این اخبار کذب را عملکرد برخی رسانه ها می داند و می افزاید: وابستگی آنها به برخی از جریان های قدرت باعث شده از هر فرصتی برای انتقاد به دولت استفاده کنند.

عضو شورای مرکز حزب مردمسالاری ادامه می دهد: این رفتار گاهی از سوی صدا و سیما انجام شده و گاهی نیز از طرف برخی رسانه های اصولگرا انجام گرفته است.

شکوهی خاطر نشان می کند: به نظر می رسد افراد دروغ پرداز خط مشخصی را پیگیری می کنند و نسبت به هر اقدام دولت یازدهم انتقاد می کنند، شاهدیم این افراد حتی به اعمال انجام نشده ای همچون انتشار مطالب کذب هم انتقاد می کنند.

وی اضافه می کند: افراد دروغ پرداز تصور می کنند که توانایی بحران آفرینی برای دولت را دارند؛ آنها می خواهند دولت را از برنامه هایش که همان حل مشکلات است دور کنند که قطعا این عملکرد باعث آسیب به مردم و جامعه می شود.

این عضو شورای مرکزی حزب مردمسالاری درباره علت دیگر این اتهام افکنی ها می گوید: رسانه های دروغ پرداز به علت آنکه با کاهش مخاطب مواجه شده اند به دروغ پردازی روی آورده اند.

شکوهی تصریح می کند این رسانه ها که در 8 سال گذشته تلاش در تخریب جناح های مقابل و ایجاد جنجال را مدنظر داشتند و تمایلی به وجود اعتدال در جامعه ندارند، اکنون با کاهش مخاطب روبرو هستند و بدین خاطر اخبار جنجالی و حاشیه ای را سرلوحه قرار می دهند که به طور قطع شکست خواهند خورد.

وی می افزاید: رسانه های دروغ پرداز می خواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند و در شرایطی که دولت نیاز به آرامش دارد به دنبال حاشیه سازی هستند که امیدواریم این مسایل نیز حل شود.** دنبال دروغ و توطئه نباشید

آیت الله حسن ممدوحی عضو مجلس خبرگان رهبری نیز با دعوت همگان به پرهیز از دروغ پردازی به خبرنگار ایرنا می گوید: به همگان توصیه می کنم که دنبال دروغ گویی و توطئه نباشند چرا که راستگویی جزو سفارش های دین اسلام و قرآن است.

وی می افزاید: راستگویی جزو اساسی ترین محرک های اجتماعی است و می تواند به حرکت رو به جلو کشور کمک کند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اظهار داشت: جزو ضروریات دین و شرافت کشور ما این است که همیشه به طرف راستگویی حرکت کنیم و از دروغ گویی و حیله گری دوری کنیم.

وی با بیان اینکه درست رفتار کردن و راستگویی جزو اصول زندگی اولیه ما است، تصریح می کند: جزو شرافت یک انسان صدق و وفای اوست و انسانی صاحب دروغ، توطئه و منافق، از انسانیت خارج است.** برخی رسانه ها قصد دارند دولت را درگیر حاشیه کنند

امیر محبیان تحلیلگر مسایل سیاسی نیز بر این باور است برخی رسانه های داخلی در حوزه عملیات روانی دشمن قرار دارند و می خواهند دولت را درگیر حاشیه کنند.

وی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا می افزاید: اخلاق مطبوعاتی ایجاب می کند، رسانه هایی که اخباری نظیر ملاقات رییس جمهور با فرد خاصی را منتشر می کنند، باید از منابع معتبر صحت و درستی آن را پیگیری کنند.

این روزنامه نگار می افزاید: صرف ادعای یک رسانه خارجی مبنی بر انتشار یک مقاله یا یادداشت از رییس جمهور نباید رسانه های داخلی را اسیر عملیات روانی بیگانگان کند.

مدیرعامل خبرگزاری آریا عنوان می کند: البته بخشی از هم صدایان داخلی رسانه ها و خبرگزاری هایی هستند که با اقداماتی از این دست قصد دارند،مخالفت خود را با دولت نشان دهند.

محبیان با بیان اینکه دولت نباید وقت خود را به اخبار کذبی از این دست اختصاص دهد، اضافه می کند: البته این به معنی این نیست که بی تفاوت از کنار انتشار اخباری از این دست بگذرند. در واقع بخش رسانه ای و روابط عمومی دولت باید اخبار منتشر شده را چک کند و در صورت عدم صحت نسبت به آنها واکنش نشان دهد.

به عقیده وی، بخش رسانه ای دولت باید با استراتژی فعال، نسبت به شفاف سازی اخبار و مقابله با هر شبهه ای رفتار کند.

این فعال رسانه ای با بیان اینکه باید مراقب باشیم برای دولت مساله را بزرگ نکنیم، یادآور می شود: چندی پیش در رسانه ها مطرح شد که در مذاکرات آینده ایران و کشورهای غربی قرار است، نماینده رژیم اسرائیل هم حضور داشته باشد، در حالیکه چنین موضوعی حقیقت نداشت و انتشار این خبر با واکنش و تکذیب وزیرامورخارجه کشورمان روبرو شد.

به گفته وی، انتشار این خبر با وجود تکذیب شدنش امتیازی برای این رژیم بود، چرا که به دروغ نام و یا مطالبه وی را مطرح کرد.

محبیان خطاب به رسانه هایی که اعتقاد به فعالیت حرفه ای و ارزشی دارند، می گوید: نباید وارد تور تبلیغاتی دشمنان شوند.

این تحلیلگر مسایل سیاسی همچنین به لزوم افزایش سطح تحمل دولت اشاره می کند و می افزاید: دولت نباید واکنش سریع نشان دهد و ابراز ناراحتی کند.در عین حال باید رسانه ها را نسبت به هزینه های انتشار اخبار نادرست شان آشنا کرد تا با اقدامات نسنجیده خود خوراک برای دشمنان فراهم نکنند.**عده ای نه تنها پیام 24 خرداد که پیام مردم در سال 57 را هم دریافت نکرده اند

نماینده مردم قروه در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان این که عده ای متوهم هستند که با تخریب رییس جمهوری می توانند خود را به جامعه ثابت کنند، می گوید: عده ای نه تنها پیام 24 خرداد بلکه پیام مردم در سال 57 مبنی بر جمهوریت یعنی حاکمیت اکثریت را نیز دریافت نکرده اند.

«حامد قادرمرزی» عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا می افزاید: ای کاش این افراد و رسانه ها به جای نفع غیر، رفتار، کردار و کارنامه عملکرد خود را به جامعه معرفی می کردند.

وی تصریح می کند: دکتر روحانی در زمان تبلیغات انتخاباتی، با مردم با صداقت رفتار کرد و حرف دل مردم را که انتقاد از وضعیت هشت سال گذشته کشور بود، مطرح کرد و در مورد ناشایسته سالاری ها سخن گفت ولی عده ای به شدت از این موضوع ناراحت هستند.

نماینده مردم قروه در مجلس شورای اسلامی ادامه می دهد: از همان زمان دکتر روحانی با رک گویی ها و بیان حرف دل مردم، موجی برای طرفداری از خود ایجاد کرد و در این راستا عده ای که به ناحق پست هایی را اشغال کرده بودند و به منافع قدرت دست یافته بودند، تخریب علیه دکتر روحانی را آغاز کردند.

وی اضافه می کند: دکتر روحانی رییس جمهوری کشور است و حق دارد با هر یک از شهروندان دیدار کند، دکتر روحانی رییس جمهوری 75 میلیون ایرانی است .

قادرمرزی می گوید: متاسفانه این افراد و رسانه های وابسته به آنها، دستاوردهای ژنو را نیز زیر سوال بردند و در زمان مذاکرات شروع به تخریب دکتر روحانی و تیم مذاکره هسته ای کردند؛ زمانی که لایحه بودجه نیز ارائه شد انتقادات نابجایی ارائه کردند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی می افزاید: این افراد نسبت به دکتر روحانی جبهه گرفته اند، ولی افکار عمومی ما به خوبی می تواند اظهار نظر کند.

وی تاکید می کند: تلاش های این رسانه های خاص ادامه خواهد داشت، ولی این تلاش ها به جایی نمی رسد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی می گوید: اگر این افراد از جمهوریت و نظام صحبت می کنند، غیر از پیام 24 خرداد باید پیام مردم در سال 57 را نیز متوجه شوند که آنان فریاد استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی سر دادند و جمهوریت یعنی حاکمیت اکثریت است.

وی می افزاید: هم اکنون اکثریت با آقای روحانی است و این گروه ها باید به تبعیت از خواست عمومی مردم به روحانی کمک کنند؛ این افراد حق انتقاد دارند ولی انتقادهایشان باید واقع گرایانه باشد.** تندورها قصد دارند رییس جمهوری را نزد جریان سنتی بی اعتبار کنند

«صادق زیباکلام» استاد دانشگاه و تحلیلگر مسایل سیاسی نیز می گوید: تندورها قصد دارند با انتشار دروغ پردازی ها، رییس جمهوری را نزد جریانات سنتی و مذهبی تر جامعه بی اعتبار کنند.

این استاد دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا می افزاید: اتاق فکری در کار نیست؛ آنچه هست، در حقیقت تلاشی تبلیغاتی توسط عده ای از تندروها است که می خواهند به تخریب چهره آقای روحانی بپردازند.

وی ادامه می دهد: مطالبی نظیر این که می گویند رییس جمهوری به دیدار فلان فرد رفته است، با این هدف مطرح می شود که دکتر روحانی را نزد جریان های سنتی و مذهبی تر جامعه بی اعتبار کنند و بگویند که رییس جمهوری با این که یک روحانی است مثلا به دیدار با یک خواننده رفته است.

این استاد دانشگاه و تحلیلگر مسایل سیاسی اضافه می کند: وقتی این اخبار کذب ساخته می شود و از طریق رسانه های گسترده ای که در اختیار دارند که غالبا هم با پول دولتی و جیب مالیات دهنده ها اداره می شود، منتشر می شود، یک نفر باید وقتش را بگذارد و اینها را انکار کند.

زیباکلام تصریح می کند: کسانی که به این دروغ پردازی ها می پردازند، نه تقوای سیاسی دارند و نه چندان پایبند به اخلاق هستند.

وی ادامه می دهد: این افراد مثل آب خوردن، دروغ سیاسی می گویند و شاید آقای روحانی را دشمن فرض کرده و فکر می کنند که می شود علیه وی دروغ گفت و به کار بردن خدعه و نیرنگ علیه وی مشکلی ندارد.

این استاد دانشگاه می گوید: به نظر من بهترین کاری که دکتر روحانی و تیم وی باید انجام دهد این است که مطلقا جواب این دروغ پردازی ها را ندهد.

وی تاکید می کند باید به گونه ای با این اخبار برخورد شود که گویی این مطلب که گفته می شود آقای روحانی فلان حرف را زده یا فلان کار را انجام داده است، در مورد رییس جمهوری نبوده است.

زیبا کلام می افزاید: به نظر من نه آقای رییس جمهوری، نه مشاورانشان، نه سخنگویان و نه معاونانشان حتی زحمت اینکه چنین سخنانی را از این گوش بشنوند و از گوش دیگر هم بیرون بیندازند، نباید به خود بدهند .

این تحلیل گر سیاسی ادامه می دهد: هیچ کدام از دولتمردان آقای روحانی نباید در قبال این دست از مباحث، پاسخ و واکنشی داشته باشند.

سیام**2025**1572
کد N26854