به بهانه تاسیس صندوق بین المللی پول

نهادی برای توسعه تجارت جهانی

مناسبت ها,صندوق بین المللی پول

تهران-ایرنا-گروه اسناد و اطلاع رسانی- بیست و هفتم دسامبر، شصت و هشتمین سالروز تاسیس صندوق بین المللی پول است؛ نهادی جهانی که برای رفع مشکلات پولی، ارزی و جلوگیری از تکرار سیاست های غلط اقتصادی تاسیس شد تا بتواند چارچوب همکاری اقتصادی و تجاری را بین کشورهای عضو ایجاد کند.

صندوق بین المللی پول از معتبرترین نهادهای ارزیابی و پیش بینی کننده ی وضعیت اقتصادی جهان محسوب می شود که بر اجرای سامانه پولی بین المللی نظارت دارد. بعد از جنگ دوم جهانی در سال 1944 میلادی، در کنفرانس ˈبرتون وودزˈ در واشنگتن، ایده تاسیس صندوق بین المللی پول با نام اختصاری (IMF) شکل گرفت و در 26 دسامبر 1945میلادی این صندوق آغاز به کار کرد.

جان مینارد کینز اقتصاددان انگلیسی طرح ایجاد این صندوق را برای نخستین بار پیشنهاد داد.

سازمان ملل متحد و 45 کشور عضو این سازمان، با بررسی این ایده جدید تصمیم گرفتند تا برای حل مشکلات پولی کشورها و جلوگیری از تکرار سیاست های اقتصادی اشتباه که رکود بزرگ دهه 30 میلادی را سبب شده بود، سامانه پولی بین المللی را تاسیس و همکاری های اقتصادی استانداردی را میان کشورها ایجاد کنند.

توسعه همکاری های بین المللی در زمینه مسایل پولی، برطرف ساختن محدودیت های ارزی، تثبیت نرخ ارز و تسهیل کارکرد نظام پرداخت های چند جانبه بین کشورهای عضو از هدف های تشکیل این صندوق محسوب می شود.

این صندوق با پذیرش 151 عضو، به فعالیت خود ادامه داد و از کشورهای عضو خواست تا نرخ ارزی را رعایت کنند. هر یک از اعضای این صندوق می بایست سهمیه تعیین شده خود را به صورت 25 درصد طلا و 75 درصد پول رایج کشور خویش به صندوق پرداخت کنند.

منابع مالی صندوق، به منظور حل مشکلات موقت، تراز پرداخت ها و تثبیت نرخ ارز کشورهای عضو هزینه می شد. سهمیه هر کشور تعیین کننده سطح وام گیری و نیز حق رای آنان در صندوق بود.

هر کشور عضوی که با مشکل کسری موقت تراز پرداخت ها روبرو می شد، می توانست در مقابل پول خود، ارز مورد نیاز را از صندوق دریافت کند که البته این ارز دریافتی را باید در مدت سه تا پنج سال باز گرداند.

اعضایی که در پرداخت های خود با کسری مواجه شده بودند، می بایستی طبق مفاد قرارداد بعد از مشورت با صندوق جهت بهبود تراز پرداخت های خود اقدام می کردند.

ایران به منظور حل مشکلات ارزی خود که به دلیل ملی شدن صنعت نفت ایجاد شده بود. درسال 1330 هجری خورشیدی گروهی چهار نفره را به کمیسیون های مربوط به تهیه اساسنامه صندوق بین المللی پول و بانک جهانی فرستاد و به صورت رسمی عضو این نهاد شد و از تسهیلات این صندوق برای نخستین بار استفاده کرد.

اکنون صندوق بین المللی پول 185 عضو دارد و همگام با تقاضای کشورهای عضو، نوع عملکرد خویش را تغییر و فعالیت های خود را گسترش داده است.

اطلاع**9128**2059**9131
کد N26797