بررسی ابعاد حقوقی بین‌المللی قطعنامه جهان علیه خشونت

سجادپور: قطعنامه مصوب سازمان ملل علیه خشونت پیام استراتژیک دارد

ايران,دولت,سازمان ملل متحد

یک استاد دانشگاه گفت: قطعنامه مصوب سازمان ملل با عنوان جهان علیه خشونت، پیام استراتژیک دارد و برای ایران فضای امنیتی مثبتی را ایجاد کرده است.

یک استاد دانشگاه گفت: قطعنامه مصوب سازمان ملل با عنوان جهان علیه خشونت، پیام استراتژیک دارد و برای ایران فضای امنیتی مثبتی را ایجاد کرده است.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدکاظم سجاد پور در میزگرد علمی «بررسی ابعاد حقوقی بین‌المللی قطعنامه مصوب سازمان ملل با عنوان جهان علیه خشونت و افراطی گری» که در کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران برگزار شد، اظهار کرد: متن این قطعنامه حدود 150 موضوع دارد و ایده این قطعنامه در زمینه مبارزه با خشونت است.

وی با بیان این که قطعنامه مذکور از دو قسمت مقدماتی و عملیاتی تشکیل شده است، گفت: پاراگراف‌های مقدماتی این قطعنامه 14 بخش دارد و این بخش‌ها دلایل حقوقی و سیاسی رسیدن به این تصمیم (قطعنامه) را مشخص می‌کند. همچنین قسمت‌های عملیاتی این قطعنامه دارای 14 بند است.

سجادپور با طرح این پرسش که به چه دلیل قطعنامه مصوب سازمان ملل علیه خشونت از سوی ایران مطرح شده است؟ گفت: چهره‌ای که از ایران ترسیم شده در 30 سال گذشته و در دوران ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد، به طور خاص چهره خشنی بوده است.

این استاد دانشکده روابط بین‌الملل وزارت خارجه تاکید کرد: این قطعنامه پیام استراتژیک دارد و برای ایران فضای امنیتی مثبتی را ایجاد و خشونت را محکوم می‌کند.

وی ادامه داد: این قطعنامه بعد تحلیلی دارد و نباید در قالب تزئینی نگاه شود و در بعد تحلیلی هم درصدد است تا خشونت را ریشه یابی کند، البته ناگفته نماند که هیچ قطعنامه ای نمی تواند تزیینی باشد و تمامی قطعنامه ها اثرگذار هستند.

سجادپور تصریح کرد: قطعنامه مذکور در فرصت کم فضای سیاسی و استراتژیک را برای ایران باز کرده و داد و ستد محتوایی در این قطعنامه مطرح شده است.

انتهای پیام

کد N26527