مجلس در هفته آینده؛

سوال از وزیر علوم در صحن علنی مجلس؛ جمع بندی لایحه بودجه در کمیسیون ها

مجلس,بودجه 93

تهران - ایرنا - نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حالی هفته آینده میزبان «رضا فرجی دانا» وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره دانشجویان ستاره دار هستند که باید رسیدگی به لایحه بودجه سال آینده را در کمیسیون ها به اتمام برسانند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، مجلس روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته آینده جلسه علنی دارد و میزبان وزیر علوم برای پاسخگویی به سوال 23 تن از نمایندگان درباره دانشجویان ستاره دار است.

همچنین بر اساس دستور هفتگی مجلس، نمایندگان بررسی طرح ها و لوایح متعددی را در دستور کار هفته آینده دارند که از جمله می توان به لایحه نحوه اجرای محکومیت های مالی، طرح عضویت و لغو عضویت نمایندگان مجلس شورای اسلامی در برخی از شوراهای عالی، شوراها، مجامع و سایر هیاتها اعاده شده از شورای نگهبان و طرح نظام رتبه بندی معلمان اشاره کرد.

لایحه موافقتنامه همکاری های امنیتی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری اسلامی پاکستان و طرح دایمی شدن قانون اصلاح موادی از قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور مصوب 1387، لایحه تعیین حریم حفاظتی - امنیتی اماکن و تاسیسات کشور، لایحه موافقتنامه ایجاد و راه اندازی بانک اطلاعاتی سازمان همکاری های اقتصادی (اکو) درباره قاچاق و تخلفات گمرکی از دیگر مواردی است که هفته آینده در مجلس بررسی می شود.

لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری عراق به منظور اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و تبادل اطلاعات درمورد مالیاتهای بر درآمد و سرمایه، لایحه چگونگی تشکیل و نحوه رسیدگی هیاتهای انضباطی نیروهای مسلح، لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری کنیا به منظور اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی در مورد مالیات بر درآمد و سرمایه و پروتکل الحاقی آن و همچنین لایحه اصلاح قانون اعتبار اسناد عادی وام های پرداختی شرکت های تعاونی روستائی، عشایری و صیادی به اعضاء مصوب 1365 و قانون اصلاح قانون مذکور مصوب 1371 از دیگر مواردی است که در دستور کار جلسه علنی مجلس آمده است.

وکلای ملت همچنین رسیدگی به لایحه دریافت عوارض برق تجدیدپذیر، لایحه تعیین مرجع تهیه و تصویب مقررات مربوط به تخلفات از نظامات راجع به امور شهری و شد و آمد و چگونگی اجرای آن و نیز طرح اصلاح بند (ج) ماده (178) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران را که توسط شورای عالی استانها ارایه شده است، در دستور کار هفته آینده جلسه علنی دارند.

طرح الحاق یک تبصره به قانون احداث پروژه های عمرانی بخش راه و ترابری از طریق مشارکت بانک ها و سایر منابع مالی و پولی کشور مصوب 24/8/1366 مجلس شورای اسلامی و اصلاحات بعدی آن، لایحه اجازه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به پروتکل های اصلاحی (1) ، (2) و (4) کنوانسیون ورشو و اصلاحی آن به موجب پروتکل لاهه مربوط به یکسان کردن برخی از مقررات حمل و نقل هوایی بین المللی و نیز رد طرح اصلاح ماده (5) قانون تاسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران که از سوی شورای عالی استان ها به مجلس ارایه شده است نیز در دستور کار هفته آینده مجلس است.

وکلای ملت همچنین رسیدگی به لایحه اصلاح ماده (8) قانون تاسیس سازمان اسناد ملی ایران، لایحه اصلاح قانون نحوه جبران زحمات و خسارات کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست در ارتباط با جرائم زیست محیطی و طرح استفساریه ماده (24) قانون بیمه را در نوبت رسیدگی قرار دارند.** جمع بندی لایحه بودجه در کمیسیون های مجلس

کمیسیون های مختلف مجلس شورای اسلامی در حالی در هفته آینده به ادامه بحث، بررسی و جمع بندی درباره بودجه سال آینده کل کشور می پردازند که کمیسیون صنایع و معادن نیز به بررسی امور جاری هیات تحقیق و تفحص از صنعت فولاد کشور و شرکت ملی مس ایران می پردازد.

در برنامه هفتگی کمیسیون های مجلس شورای اسلامی برای هفته آینده، کمیسیون اصل 90 قانون اساسی روز یکشنبه به گزارش چگونگی اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها و طرح برنامه و بودجه رسیدگی می کند.

کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست های کلی اصل44 قانون اساسی نیز روزهای یکشنبه و دوشنبه به بررسی پیشنهادهای نمایندگان در خصوص بندهای ارجاعی لایحه بودجه سال 1393 کل کشور می پردازد.

کمیسیون مشترک رسیدگی به طرح تاسیس سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی روز یکشنبه، بررسی طرح یک شوری تاسیس سازمان ملی استاندارد ایران را با حضور اعضای کارگروه کمیسیون، مسوولان موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران ادامه می دهد.

کمیسیون های آموزش و تحقیقات و فناوری، اجتماعی، اقتصادی، امنیت ملی و سیاست خارجی، برنامه و بودجه و محاسبات، بهداشت و درمان، شوراها و امور داخلی، عمران، فرهنگی، کشاورزی، آب و منابع طبیعی، قضایی و حقوقی روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه به بررسی لایحه و موارد ارجاعی بودجه سال 93 کل کشور به کمیسیون های مربوطه و جمع بندی و ارسال آن به کمیسیون تلفیق می پردازند.

کمیسیون انرژی نیز روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته آینده، لایحه بودجه سال 93 کل کشور در احکام و ردیف ها را با حضور کارشناسان معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری، دیوان محاسبات کشور، سازمان بازرسی کل کشور و مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی بررسی می کند.

همچنین کارگروه اساسنامه شرکت ملی نفت ایران در کمیسیون انرژی روز یکشنبه به ادامه بررسی اساسنامه این شرکت با حضور کارشناسان وزارت نفت، دیوان محاسبات کشور، سازمان بازرسی کل کشور و مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی می پردازد.

کمیسیون صنایع و معادن نیز روز یکشنبه به بررسی گزارش های کارگروه های تخصصی کمیسیون در خصوص لایحه بودجه سال93 کل کشور و جمع بندی آن می پردازد.

کارگروهای معدن و صنایع معدنی، صنعت و ارتباطات و فناوری اطلاعات روزهای شنبه، یکشنبه به بررسی پیشنهادهای نمایندگان محترم و موارد ارجاعی کمیسیون به کارگروه در مورد لایحه بودجه سال 1393 کل کشور می پردازند.

هیات های تحقیق و تفحص از صنعت فولاد کشور و صنعت مس ایران نیز روز یکشنبه با حضور در کمیسیون صنایع و معادن به بررسی امور جاری هیات تحقیق و تفحص و تهیه و تدوین برنامه کاری می پردازند.

سیام**2025**1572
کد N26477