مخالفت دولت تایلند با تعویق انتخابات پارلمانی

تايلند

در میان خشونت فزاینده در تایلند، دولت شیناواترا درخواست تعویق انتخابات پارلمانی را رد کرده است. هم‌چنین با افزایش خشونت‌ها در بانکوک، یک پلیس به ضرب گلوله کشته شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کمیسیون انتخاباتی تایلند پیش‌تر با ابراز نگرانی درباره امنیت نامزدها در جریان تبلیغات انتخاباتی، خواستار تعویق این انتخابات شده بود.

با این حال مقامات دولتی تایلند می‌گویند از آن‌جا که پارلمان منحل شده است، از نظر قانونی نمی‌توان انتخابات را عقب انداخت.

روز پنج‌شنبه ۲۶ دسامبر، بیشترین خشونت در تظاهرات اخیر دیده شد. یک گروه تندرو از معترضان، سنگ پرتاب کرد و ظاهرا برخی از آنان که مسلح بودند، تلاش کردند به ورزشگاه محل ثبت‌نام نامزدها یورش ببرند.

در پی تلاش پلیس برای متفرق‌کردن این گروه، تیراندازی رخ داد. یک پلیس گلوله خورد و جان باخت، یک پرستار در اثر شلیک گلوله مجروح شد و ده‌ها تن دیگر شامل پلیس و معترضان زخمی شدند که حال برخی از آنان وخیم گزارش شده است.

معاون نخست‌وزیر تایلند در نطقی تلویزیونی گفت که دولت معتقد است تعویق انتخابات نه تنها از خشونت‌ها نمی‌کاهد، بلکه به آن دامن هم می‌زند.

معترضان پیش‌تر برای ممانعت از حضور نامزدها برای ثبت‌نام در انتخابات تلاش کرده بودند. در هفته‌های گذشته، ده‌ها هزار معترض در خیابان‌های بانکوک، پایتخت تایلند تظاهرات کرده و خواستار استعفای یینگلاک شیناواترا، نخست‌وزیر این کشور شده‌اند.

یینگلاک دو هفته پیش برای پایان‌دادن به اعتراض‌ها پارلمان را منحل کرد. انتخابات زودهنگام برای تشکیل دوباره پارلمان قرار است دوم فوریه، یعنی کمتر از شش هفته دیگر برگزار شود.

شورای غیر انتخابی به جای دولت

معترضان تایلندی خواهان کناره‌گیری دولت و قرارگرفتن "شورای مردمی" به جای آن شده‌اند؛ نهادی که آنان می‌خواهند با رای عمومی انتخاب نشود. معترضان به دولت فعلی، خواستار لغو شیوه "هر نفر یک رای" شده‌اند چون معتقدند محبوبیت حزب حاکم در نواحی روستایی، پیروزی آنها را در انتخابات تضمین کرده است.

معترضان پیشنهاد یینگلاک را برای تشکیل یک شورای ملی اصلاحات که موازی با دولت فعالیت کند، رد کرده‌اند. تظاهرکنندگان در مخالفت با دولت اعلام کرده‌اند که پیش از برگزاری انتخابات باید در این کشور اصلاحات سیاسی انجام شود. حزب دموکرات، مهم‌ترین حزب مخالف دولت، اعلام کرده انتخابات را تحریم خواهد کرد.

به گزارش بی‌بی‌سی، در آخرین انتخابات که دو سال پیش برگزار شد، حزب "پوتای" یینگلاک برنده شد و اکثریت پارلمان را هم به دست آورد. معترضان اما معتقدند قدرت اصلی همچنان در دست برادر یینگلاک، تاکسین شیناواترا، نخست‌وزیر سابق تایلند است.

تاکسین در سال ۲۰۰۶ و‌ پس از اعتراضات گسترده، با کودتا برکنار شد و اکنون در تبعید خودخواسته به سر می‌برد. در سال ۲۰۱۰، تحصن دو ماهه هزاران طرفدار تاکسین، موسوم به قرمزپوش‌ها، در بانکوک به خشونت کشیده شد و ۹۰ تن کشته شدند.

انتهای پیام

کد N26436