با نزدیک شدن به زمان انتخابات؛

شهرهای بنگلادش چهره نظامی به خود گرفت

سیاسی

با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات پرمناقشه در بنگلادش دهها هزار نیروی ارتش این کشور برای جلوگیری از خشونت‌های احتمالی به تمام کشور گسیل شدند.

با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات پرمناقشه در بنگلادش دهها هزار نیروی ارتش این کشور برای جلوگیری از خشونت‌های احتمالی به تمام کشور گسیل شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، شیخ حسینه واجد، نخست‌وزیر بنگلادش مصمم است انتخابات پارلمانی پنجم ژانویه (15 دی) به رغم تمامی ادعاها مبنی بر جعلی بودن و مشکل دار بودنش در موعد مقرر برگزار شود.

دهها هزار نیروی ارتش در پایان یک سال پر از خشونت‌های سیاسی به تمامی نقاط این کشور اعزام شده‌اند، انتظار می‌رود این استقرار نظامی خشم بیشتر حزب ملی‌گرای بنگلادش، اپوزیسیون اصلی این کشور را که خواهان برگزاری تظاهرات سراسری در داکا، پایتخت، در 29 دسامبر ( 8 دی) شده‌، به دنبال داشته باشد.

اس.ام. اسدالزمان، سخنگوی کمیسیون انتخاباتی گفته است که نیروهای نظامی در حداقل 59 شهر از 64 شهر کشور مستقر می‌شوند.

وی به خبرگزاری فرانسه گفت: اگر خشونتی رخ دهد آنها به عنوان نیروی ضربت عمل می‌کنند و در مناطق مهم، خیابان‌ها و بزرگ‌راهها به گشت زنی می‌پردازند.

این تصمیم پس از آن گرفته شد که رهبر مخالفان، خالده ضیا، از هوادارانش خواست تا در تمام کشور تظاهرات کنند. ضیا گفته در صورتی که نخست وزیر کنونی بنگلادش از سمت خود کناره‌گیری نکند و دولت موقت بی‌طرفی سر کار نیاید، وی انتخابات پنجم ژانویه را تحریم می‌کند.

دولت شیخ حسینه، نخست وزیر بنگلادش از حزب عوامی لیگ، این خواسته مخالفان را رد کرده است.

پیش از این هم دولت‌های موقت بر انتخابات بنگلادش نظارت کرده بودند اما حسینه این رسم را در سال ۲۰۱۱ لغو کرد.

ماه گذشته، حسینه یک دولت ائتلافی تشکیل داد و به ضیا هم پیشنهاد داد تا هر پستی را که می‌خواهد در دولت به دست بگیرد. اما او نپذیرفت.

حزب ضیا از این بیم دارد که حزب حاکم در انتخابات دست ببرد. هر دوی این خانم ها از سالها پیش با هم رقابت می کردند و به نوبت سمت نخست وزیری بنگلادش را در دست داشته‌اند.

انتهای پیام

کد N26411