بررسی روزنامه های ایران/چهارشنبه چهارم دی 1392

بایدها و نبایدهای انتقال پایتخت

بررسی,روزنامه ها,چهارم دی

تهران-ایرنا-گروه پژوهش های خبری-مصوبه روز گذشته مجلس شورای اسلامی درباره انتقال پایتخت، در روزنامه های امروز بازتاب گسترده ای پیدا کرد؛ هرچند که بیشتر مطالبی که در این زمینه منتشر شد رویکردی انتقادی نسبت به این تصمیم مجلس داشت.

این گزارش نگاهی به سرخط اصلی خبرها و همچنین نگاه سرمقاله نویسان و نویسندگان روزنامه های امروز چهارشنبه چهارم دی 1392 انداخته و به بررسی مهم ترین موضوع های مورد توجه این روزنامه ها پرداخته است.*** بایدها و نبایدهای انتقال پایتخت

مصوبه روز گذشته مجلس شورای اسلامی درباره انتقال پایتخت، سوژه مورد توجه بسیاری از روزنامه های امروز کشور بود. در این میان بیشتر روزنامه ها به انتقاد از این مصوبه پرداختند و آن را غیرکارشناسی دانستند. هرچند معدودی از روزنامه ها نیز به دفاع از این طرح پرداختند.

روزنامه ˈتهران امروزˈ در گزارشی با عنوان ˈمخالفت گسترده با طرح انتقال پایتختˈ، این طرح را طرحی برای فرار از مشکلات نامید و نوشت که هیچ کدام از نقاط کشور ظرفیت تهران را ندارد.

تهران امروز همچنین در یادداشتی به قلم ˈحسین طلاˈ نماینده مردم در شورای اسلامی شهر تهران، با عنوان ˈرفع مشکلات مهم تر از انتقال پایتختˈ، نوشت: به نظر می رسد بهترین کار به جای انتقال پایتخت رونق دادن دولت الکترونیک است که در برنامه پنج ساله توسعه مورد تاکید قرار گرفته ضمن اینکه هزینه انتقال پایتخت را کمتر کرد و به جای انتقال آن مشکلات تهران را کاهش داد تا دیگر نیاز نباشد کل پایتخت سیاسی-اداری را به جای دیگر منتقل کنیم و هزینه آن را به دوش مردم کشور بگذاریم.

روزنامه ˈشرقˈ نیز در سرمقاله خود با عنوان ˈخواب انتقال پایتختˈ به قلم ˈمحمدرضا تابشˈ رییس فراکسیون محیط زیست مجلس، به موضوع انتقال پایتخت و چالش های پیش روی این طرح پرداخت و نوشت: مخالفت با نگاه های غیرکارشناسی و ˈیک شبهˈ به مسایل کلان و ملی، صرفا به طرح انتقال پایتخت محدود نمی شود، اما به ویژه پیرامون این موضوع مهم که به احتمال بسیار به سبب بار مالی آن، توسط شورای محترم نگهبان رد می شود، توجه به نکات زیر ضروری است. تصمیم انتقال پایتخت سیاسی، بارها و بارها در دو دهه گذشته مطرح شده است. ارایه کنندگان این طرح حتما باید توجه داشته باشند که این نوع تصمیم گیری نیازمند نظر مقام معظم رهبری، روسای قوا و وجود پشتوانه بسیار قوی مطالعاتی است.

روزنامه ˈدنیای اقتصادˈ هم در این زمینه از واکنش ˈپیروز حناچیˈ دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری کشور به طرح انتقال پایتخت سیاسی خبر داد و به نقل از وی نوشت: شرایط اقتصادی انتقال پایتخت فراهم نیست.

به نوشته دنیای اقتصاد، انتقال پایتخت یک تجربه ای است که در خیلی از کشورها اتفاق افتاده، اما اگر تصور این است که با انتقال پایتخت مشکلات تهران حل می شود، این تصور اشتباه است و مشکلات حل نخواهد شد.

روزنامه ˈاعتمادˈ هم در ستون ˈنگاه اجتماعیˈ خود یادداشتی را با عنوان ˈطرح قدیمی برای پایتختˈ به قلم ˈعلی نوذرپورˈ نوشت که در بخشی از آن آمده است: به نظر می رسد که آنچه می تواند منجر به حل مسایل تهران و سایر کلانشهرها شود با جابه جایی یک نقش یا یک کارکرد میسر نخواهد بود. مگر اینکه با تهیه طرح آمایش سرزمین و توزیع فرصت های اقتصادی در سطح سرزمین و استفاده از تمامی ظرفیت های کشور بتوانیم به یک نظام توزیع جمعیت برسیم. این تصور که انتقال مرکز سیاسی ما مشکلات شهر تهران را حل خواهد کرد نشان می دهد کسانی که بر این باورند، تجربیات سایر کشورها را مطالعه نکرده اند و نمی دانند آنچه موجب اخذ این تصمیم مبنی بر انتقال مرکز سیاسی در سایر کشورها بوده است هیچ گونه ارتباطی با مشکلات و معضلات مرکزیت سیاسی قبلی نداشته است.

روزنامه ˈجام جمˈ نیز در مطلبی، طرح انتقال پایتخت را ˈطرح سوختهˈ نامید و در آن به ارایه دیدگاه های مختلف در این زمینه از جمله اظهارات نمایندگان مجلس پرداخت.

روزنامه ˈجوانˈ نیز در گزارشی با عنوان ˈ کفش تنگ مجلس برای پای لنگ پایتختˈ با رویکردی انتقادآمیز نوشت: از شهر ییلاقی تهران که اطراف قریه ری قرار داشت، امروز منظره ای دوداندود مانده که تنها گناهش این است که به خاطر داشتن آب و هوای مطبوع مورد طمع سرسلسله قاجار قرار گرفت تا به مرکز حکومت تبدیل شود و الان بعد از یکی دو سال از تهران تفاله ای مانده که جای زندگی نیست.

در این میان روزنامه ˈآرمانˈ از معدود روزنامه هایی بود که از طرح انتقال پایتخت دفاع کرد.

این روزنامه در یادداشتی در ستون ˈیادداشت های اختصاصیˈ خود با عنوان ˈحل مشکلات تهران با انتقال پایتخت ˈ، به موضوع انتقال پایتخت پرداخت و نوشت: تمرکز علمی و تمرکز مراکز خدماتی، درمانی، بهداشتی، آموزشی و تفریحی در تهران است لذا باید فکری برای این موضوع شود چراکه در نتیجه این تمرکزها شاهد آلودگی شدید هوا و محیط زیست هستیم. رسیدگی به این طرح توسط دولت تداخلی با طرح های دیگر ندارد و مشکلی در راستای دیگر اقدامات دولت ایجاد نخواهد کرد. اگر امروزه در تهران زلزله ای رخ دهد به هیچ وجه جبران پذیر نخواهد بود و هزینه و تبعات بسیاری به همراه خواهد داشت. به دلیل مسافرت های هر روزه مردم از سراسر کشور به تهران هزینه های بسیاری به آنها وارد می شود.

در ادامه این یادداشت آمده است: تصویب نهایی انتقال پایتخت سیاسی و اداری رشد آهنگ رشد جمعیت در تهران را کاهش خواهد داد همچنین مشکلات ترافیکی با این طرح قابل حل خواهد بود. به همت دولت و شورایی که برای این کار تشکیل خواهد شد امید داریم که این طرح سریع تر اجرایی شود و اگر شورای ساماندهی پایتخت امروز کارش را شروع کند بهتر از فردا خواهد بود.*** ادامه بحث ها درباره رضا ضراب و بابک زنجانی

دستگیری ˈرضا ضرابˈ تاجر ایرانی در ترکیه به اتهام پولشویی و انتقال غیر قانونی 87 میلیارد یورو پول از ایران به آن کشور، چندی است بحث هایی را در فضای رسانه ای داخل و خارج به راه انداخته است.

ادعای ضراب در خصوص ارتباط وی با ˈبابک زنجانیˈ اما نکته ای است که این بحث را در میان کارشناسان، تحلیلگران و منتقدان داخلی داغ تر کرده است و در روزنامه های امروز نیز بازتاب پیدا کرد.

در همین حال وزارت خارجه ایران نیز در واکنشی اعلام کرد که کارهای ضراب ربطی به دولت ندارد.

روزنامه ها در پرداختن به این موضوع رویکردهای مختلفی داشتند. برخی بیشتر تمرکز خود را بر ارایه اطلاعات در این زمینه بدون جانبداری و سوگیری قرار دادند. برخی دیگر نیز با اشاره به پرونده هایی از این دست، آن را ناشی از عملکرد منفی دولت دهم دانستند و نسبت به بی عملی و ناکارآمدی نهادهای نظارتی انتقاد کردند. در این میان برخی روزنامه ها نیز پرونده مالی اخیر در ترکیه را تلاشی برای ضربه زدن به توانایی مقابله ایران با تحریم ها دانستند.

روزنامه اعتماد در گزارشی با عنوان ˈسه ایرانی روی گسل فساد ترکیهˈ که در صفحه نخست خود منتشر کرد، نوشت: پس از بازداشت رضا ضراب و اعتراف وی به رابطه با بابک زنجانی اکنون پلیس ترکیه در پی یافتن یک زن به نام کاملیا جمشیدی است. نام کشور ترکیه این روزها بیشتر از هر زمان دیگری به گوش می رسد. این کشور چند روزی است با بزرگ ترین پرونده فساد مالی طی سال های گذشته روبه رو است. پرونده یی که پای بسیاری از وزرا و سیاستمداران ترکیه و آقازاده های آنها به آن کشیده شده است. با این حال آنچه در این پرونده از اهمیت زیادی برخوردار است قرار گرفتن نام یک ایرانی به نام رضا ضراب در لیست سیاه متهمان است که نام ایران را هم در کنار ترکیه جنجالی کرده است. رسانه های ترکیه دیروز از زنی به نام کاملیا جمشیدی به عنوان یکی از کلیدهای معمای پرونده فساد گسترده در ترکیه نام برده اند که استانبول را به تازگی به مقصد دوبی ترک کرده است و پلیس ترکیه در جست وجوی مدارک و مستنداتی از اوست. به هر حال آنچه پیداست یک سر نخ پرونده بزرگ ترین فساد مالی در تاریخ ترکیه به چند ایرانی می رسد.

روزنامه ˈقانونˈ هم در یادداشتی با عنوان ˈنهادهای نظارتی کجا بودند؟ˈ به قلم ˈمرتضی گلپورˈ نوشت: فساد 3 هزار میلیاردی آخرین پرده از فواید مدیریت دولت های نهم و دهم نبود. کافی بود مردان مهرورز صندلی های قدرت را رها کنند تا واقعیت های بیشتری از نتایج 8 سال مدیریت این گروه روشن شود. اکنون با پایان 8 سال مدیریت احمدی نژاد و یارانش مشخص شد که به قول حافظ ˈدرون پرده بسی فتنه ها رفتˈ و تا زمانی که پرده ها برافتاد، چه ها کردند. مساله تامین اجتماعی و سعید مرتضوی، بدهی های نفتی برخی سرمایه داران و بهره هایی که آنان از شرایط تحریم برده اند، مسایل دامنه دار اقتصادی افشا شده در ترکیه و این آخری، بده بستان های غیرقانونی اقتصادی در جزیره قشم، نمونه هایی از این پرده ها هستند. البته مشخص نیست مساله اقتصادی قشم و ترکیه، آخرین پرده از مفسده های اقتصادی دولتین گذشته باشد.

روزنامه جوان در تحلیلی در همین زمینه با عنوان ˈارتباط دستگیری های اخیر در ترکیه با ایرانˈ نوشت: به عقیده برخی کارشناسان دستگیری وسیع در بین مقام های اقتصادی دولت ترکیه و مرتبطان آنها و همچنین برخی از اشخاص حقیقی که درگیر فعالیت های تجاری بوده اند احتمالا تلاشی برای ضربه زدن به توان ایران برای مقابله با تحریم هاست.*** نهم دی زیر ذره بین برخی روزنامه ها

نزدیک شدن به سالروز راهپیمایی نهم دی بهانه ای شد تا برخی روزنامه ها از جمله ˈکیهانˈ، ˈرسالتˈ و جوان به بازخوانی حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 بپردازند.

روزنامه کیهان در صفحه نخست خود با انتشار مطلبی با عنوان ˈتحریم ها انتقام آمریکا از حماسه 9 دی بودˈ که همراه با عکسی از ˈحسین شریعتمداریˈ مدیر مسوول این روزنامه بود، اظهارات وی را در همایش ˈسدی در برابر فتنهˈ در دانشگاه تهران منتشر کرد و از قول وی نوشت: فتنه 88 پس از آن شکل گرفت که همه ترفندهای آمریکا علیه انقلاب اسلامی ایران بی نتیجه ماند. تحریم ها، انتقام آمریکا از مردم ایران به خاطر حضورشان در حماسه 9 دی بود. توصیه اصحاب فتنه به آمریکایی ها این بود که تحریم ها باید یکباره و سخت و فلج کننده باشد، چون تحریم تدریجی نقش واکسن را خواهد داشت.

ˈاز سوراخ فتنه دوبار گزیده نشویمˈ عنوان سرمقاله روزنامه رسالت به قلم ˈمحمدکاظم انبارلوییˈ بود که در بخشی از آن آمده است: می توان از آنچه در فتنه سال 88 نقض شد به عنوان کیفرخواست اصلی سران فتنه یاد کرد،که نقض اصول پنجگانه رقابت سیاسی بود. اینکه قبل از شمارش آرا، حتی قبل از پایان رای گیری، یک طرف رقابت، خود را پیروز انتخابات بداند، نقض اصول جمهوریت نظام است. سران فتنه وحدت ملت را نشانه گرفتند و با دروغ تقلب منافقان را گستاخ و سرویس های امنیتی و جاسوسی دشمن در داخل را فعال کردند. سران فتنه باید به عنوان محاربانی که به جنگ امنیت و اقتدار ملی کشور آمدند در دادگاه صالحه پاسخگو باشند.

در همین حال روزنامه جوان در سرمقاله خود به قلم ˈیدالله جوانیˈ با عنوان ˈچرایی حصر بدون محاکمه سران فتنهˈ نوشت: فرارسیدن سالروز حماسه ماندگار 9 دی، فرصت مغتنمی برای پرداختن به فتنه 88 و مسایل مرتبط با آن، با رویکرد تبیینی است. محاکمه و مجازات عوامل اصلی از مطالبات اصلی حماسه آفرینان در 9 دی بود.

در ادامه این یادداشت آمده است: عدم محاکمه سران فتنه و بسنده کردن به حصر خانگی آنان، سوالاتی را در جامعه در پی داشته که باید پاسخ داده شود. مهم ترین این سوالات عبارتند از چرا موسوی و کروبی محاکمه و مجازات نمی شوند؟ و چرا بدون محاکمه در حصر خانگی طولانی مدت به سر می برند؟*** انجمن صنفی روزنامه نگاران در آستانه بازگشایی

انتشار اخباری مبنی بر بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران سوژه ای بود که روزنامه های صبح امروز کشور به آن پرداختند. نکته قابل توجه در نحوه پوشش این خبر آنکه بیشتر روزنامه های مورد بررسی به بازتاب خبر بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران اکتفا کردند و در این زمینه تحلیل و یادداشت کمتر به چشم می خورد. این در حالی است که به دلیل حساسیت موضوع برای روزنامه نگاران، انتظار می رفت روزنامه ها دیدگاه های سازنده و لازم در این زمینه را منتشر کنند.

گفتنی است در میان روزنامه های صبح امروز کشور، بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران که همانا بخشی از دغدغه ی صنف روزنامه نگار در کشور است، بیش از همه مورد توجه روزنامه ˈایرانˈ قرار گرفت.

روزنامه ایران در گزارشی ضمن اعلام این مطلب که احتمال بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران قوت گرفت، نوشت: اخبار خوش برای فعالیت انجمن های صنفی و مردم نهاد ادامه دارد و در آخرین تحول، ˈبدر السادات مفیدیˈدبیر سابق انجمن صنفی روزنامه نگاران از دیدار و قول مساعد دو وزیر کابینه برای بازگشایی انجمن صنفی خبرنگاران خبر داد. مفیدی در گفت وگو با ایران اخبار منتشر شده در این خصوص را تایید کرد.

ایران این خبر را گام نخست اما بلند دولت در راستای تحقق وعده های ˈحسن روحانیˈ در ایام انتخابات توصیف کرد و در این ارتباط افزود: رییس جمهوری در نخستین کنفرانس مطبوعاتی بعد از پیروزی در واکنش به پرسشی درباره بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران وعده داد نه تنها این انجمن بلکه همه تشکل های صنفی مورد حمایت دولت قرار می گیرند.

روزنامه ایران همچنین در یادداشتی با عنوان ˈدست تدبیر و انجمن صنفی روزنامه نگاران ایرانˈ به قلم ˈکامبیز نوروزیˈ نوشت: وقتی اهل خانواده کینه و خصومتی با هم ندارند، وقتی اهل خانواده اهل سو استفاده از یکدیگر نیستند، وقتی هیچ کدام نمی خواهند تیشه ای به ریشه خانواده وارد شود، وقتی هرکدام حریم حرمت ها را بر یکدیگر محترم می شمرند و...، می شود بی آن که ماجرا به حمله و دفاع در دادگاه انجامد و هر که در پیشگاه قاضی تیغ تیز دلیل و مدرک و بینه برهنه کند و حتی دیگری را دروغزن و نادان و قانون شکن بخواند، سررشته به دست تدبیر سپرد و گره را نه به دندان قانون، که به دست عقل بازکرد. زیاد دیده ایم که چگونه اهل حل و عقد، بزرگان خیرخواه و عاقبت اندیش و مصلحت دان که پا در میان می گذارند و با درایت و هوش و تمییز خیر و شر و صلاح و فساد همه خانواده، سنگ ها را از پیش برمی دارند و گره از کارهای فروبسته می گشایند. حکایت ماجرای انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران، این روزها، از همین دست است.

روزنامه اعتماد هم در این رابطه به انتشار خبری در باره وعده وزیر ارشاد برای بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران پرداخت و نوشت: بدرالسادات مفیدی از بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران در آینده یی نزدیک خبر داد.

روزنامه شرق هم در خبری با عنوان ˈموافقت وزرای اطلاعات، کار و ارشادˈ نوشت: انجمن صنفی روزنامه نگاران به زودی بازگشایی می شود.***نگرانی ها از افزایش آلودگی هوا

آلودگی هوای تهران که این روزهای نعمت تنفس آسان را از شهروندان گرفته و به گفته کارشناسان بسیاری از مردم را روانه بیمارستان ها کرده است، امروز مورد توجه برخی روزنامه های صبح کشور قرار گرفت. در این روزنامه ها هشدارهایی در ارتباط با اوج گیری آلودگی هوا به چشم می خورد.

روزنامه ˈایرانˈ در یادداشتی به قلم ˈمحمد سالاریˈ رییس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران، باعنوان ˈآلودگی هوا و خطر تصمیم های زودگذرˈ نوشت: هر بار با پیدایی موج غبار و آلودگی در آسمان پایتخت، سخن از بسیج ارگان ها و سازمان های کشور برای مقابله با بحران به میان می آید. طرفداران این نگاه اصرار دارند که با اقدامات ضربتی می توان این مشکل را از پیش پای تهران و کلانشهرها برطرف کرد، اما متاسفانه هواداران از یاد می برند که آلودگی هوا محصول همین تصمیم گیری های فوری و شتابزده است.

روزنامه ایران در گزارشی دیگر از ناسالم بودن هوا تا پایان هفته خبر داد و با نگاهی انتقاد آمیز به وضعیت هوا نوشت: زمستان تهران بدون برف و باران آغاز شد. این شهر دوباره قبای خاکستری به تن کرد. دماوند باز در هاله ای تیره پنهان و آلودگی هوا دوباره مهمان تهران است. مهدکودک ها و مقاطع ابتدایی دیروز تعطیل بودند، با این حال تغییری در میزان تردد خودروها و آلاینده ها به وجود نیامده و همچنان هوای آلوده را به ریه می کشیم و سرفه های خشک پس می دهیم.

ایران در این گزارش با اشاره به بالا گرفتن آلودگی هوا در تمثیلی جالب نوشت: مرگ را زیر دماغ بچه هایمان حس می کنیم.

روزنامه ˈجمهوری اسلامیˈ نیز امروز توجه ویژه ای به موضوع آلودگی هوا داشت و در این زمینه گزارش های جداگانه ای منتشر کرد. ˈهوای تهران تقسیم بر دوˈ عنوان یکی از این گزارش ها بود که در آن با انتشار عکسی از تهران که سطح فوقانی هوا در آن آبی و هوای سطح شهر خاکستری است، سعی شد تا فاجعه زیست محیطی آلودگی هوای تهران به خوبی نشان داده شود.

جمهوری اسلامی در گزارش دیگری از آماده باش و به میدان کشیده شدن آمبولانس ها به دلیل آلودگی هوا نوشت.

روزنامه جام جم نیز از وخامت آلودگی هوا در بسیاری از شهرهای کشور خبرداد و در این زمینه نوشت: آلودگی هوا از روز گذشته در برخی استان های کشور از جمله تهران، تبریز، مشهد، البرز و اصفهان در مرز هشدار قرار گرفته و در برخی استان ها همچون تهران و تبریز، تعطیلی مدارس را به همراه داشته است.

**پژوهش**9282**2054
کد N26388