دولت مصر رسما اخوان‌المسلمین را 'گروه تروریستی' اعلام کرد

سیاسی

کابینه مصر در نشست خود اعلام کرد که تشکیلات اخوان المسلمین در داخل و خارج این کشور به مثابه یک "گروه تروریستی" به شمار می‌آید.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسام عیسی، معاون نخست وزیر مصر اعلام کرد که بر اساس تصمیم دولت این کشور اخوان المسلمین یک گروه تروریستی بوده و نیروهای امنیتی این کشور وظیفه حمایت از دانشجویان در برابر اقدامات تروریستی این گروه را بر عهده دارد هم‌چنین نظارت مالی بر شرکت‌های وابسته به این گروه تصویب شد.

کابینه مصر هم‌چنین اعلام کرد که هرگونه تظاهرات اعتراضی که توسط این گروه سازماندهی شود، غیرقانونی است.

اخوان‌المسلمین این اقدام دولت مصر را به شدت محکوم کرده و آن را 'تصمیمی بی‌ارزش' از سوی 'دولتی غیرقانونی' خوانده است.

در روزهای گذشته به ویژه بعد از بمب‌گذاری اخیر در اداره پلیس شهر منصوره در شمال مصر بعضی از مقام‌های این کشور از اخوان المسلمین با عنوان تروریستی نام برده بودند، اما اکنون با تصمیم دولت مصر ، این عنوان رسمیت یافته است.

گروه اخوان المسلمین که از زمان برکناری محمد مرسی، رئیس جمهور مصر به شدت تحت فشار بوده، پیش از این غیرقانونی اعلام شده بود.

در جریان سرکوب این گروه توسط پلیس و نیروهای امنیتی مصر، هزاران تن از هواداران و اعضای آن بازداشت شدند.

محمد مرسی در حال حاضر با سه دادگاه جداگانه برای بررسی اتهامات مربوط به دوران زمامداری اش روبروست.

معاون نخست وزیر مصر گفته است که بر اساس تصمیم جدید، کسانی که عضو اخوان‌المسلمین باشند، به آن کمک مالی کنند یا به ترویج این گروه کمک کنند، با مجازات روبرو خواهند شد.

هواداران اخوان المسلمین از زمان برکناری محمد مرسی، نامزد این گروه در اولین انتخابات دموکراتیک مصر بعد از سقوط حسنی مبارک، بارها اعتراض های خیابانی ترتیب داده اند.

دولت موقت مصر اخوان المسلمین را مسئول حملات مسلحانه اخیر در مصر می‌داند، اما این گروه اتهامات دولت را به شدت رد کرده است.

انتهای پیام

کد N26377