محمدرضا تابش در گردهمائی ائمه جمعه استان یزد:

تحریم‌ها و سوء تدبیر‌ها نقدینگی ۶۰۰ هزار میلیارد تومانی را به دنبال داشت

مجلس

وظیفه ائمه‌جمعه و روحانیتی که در طول تاریخ پاسدار ارزش‌های اسلامی بوده‌اند امروز سنگین‌تر است/اتکاء به نفت در بودجه ۹۳ تا ۴ در صد نسبت به بودجه ۹۲ کاهش یافته است.

نماینده اردكان در مجلس شورای اسلامیگفت: اثر تحریم‌ها همراه با سوء تدبیر‌ها باعث گردیده تا نرخ رشد نقدینگی حدود ۶ درصد در سال ۸۴ به منفی ۸/۵ درصد در سال ۹۱ تنزل پیدا کند و نقدینگی ۸۰ هزار میلیارد تومانی سال ۸۶ به ۶۰۰ هزار میلیارد تومان برسد و در سال‌های ۹۱ و ۹۲ تورم سی و چهل درصدی را تجربه کنیم که فشار بسیار زیادی را به مردم خصوصا طبقات ضعیف وارد می‌کند.

به گزارش ایلنا، محمد رضا تابش در گردهمائی ائمه جمعه استان یزد در این شهرستان گفت: با همت مردم بزرگ، فداکار، مومن و دوستدار اهل بیت و با رهبری یکی از فرزندان بزرگ حوزه علمیه، انقلاب اسلامی آغاز و در قالب جمهوری اسلامی مستقر شد، حکومتی که می‌خواهد دنیای مردم را براساس معیار‌های دینی و با پیوند زدن به آخرت او، اصلاح کند و استکبار ستیزی و دفاع از محرومین و مظلومین و مستضعفین نیز جزو آرمان‌های او است. این پدیده برای دشمنان انقلاب اسلامی قابل هضم نیست و می‌بینیم که با تحمیل جنگ و تحریم‌های ظالمانه و ترور و توطئه و تخریب و استفاده از اهرم رسانه‌ای قوی چه اقدامات سوئی تا به حال انجام داده و خواهند داد. اما مقاومت و هوشیاری مردم، آن‌ها را از دستیابی به اهدافشان باز داشته است.

محمدرضا تابش ادامه داد: از طرفی جمهوری اسلامی امروز به عنوان حکومت مستقر، در مقابل مردم مسئول است و باید نسبت به برآورد خواسته‌های آن‌ها و پیشرفت کشور تلاش نماید. در این میانه مردم از روحانیت که نقش کلیدی در هدایت و پیروزی انقلاب اسلامی داشته‌اند و با اعتماد به آن‌ها وارد این عرصه شده‌اند انتظارات و توقعاتی دارند که باید برآورده گردد.

وظیفه ائمه‌جمعه و روحانیتی که در طول تاریخ پاسدار ارزش‌های اسلامی بوده‌اند امروز سنگین‌تر است

وی تصریح کرد: امروز وظیفه روحانیتی که در طول تاریخ پاسدار اصول و ارزش‌های اسلامی بوده‌اند و وظیفه ائمه محترم جمعه که هدایتگران جامعه هستند، از گذشته سنگین‌تر است. ائمه جمعه‌ای که نقش مهمی در حفظ انسجام و پیشرفت جامعه خصوصا در عرصه‌های معنوی، مذهبی و فکری مردم دارند.

وی با بیان اینکه اعتماد مردم به روحانیت یکی از مولفه‌های مهم پیروزی انقلاب اسلامی بود که باید این اعتماد روز افزون شود، افزود: سعه صدر روحانیون، فرا‌تر از گرایش‌ها و سلیقه‌ها؛ مردم مداری، تقوا، علم، برای مردم حرمت قائل شدن و به انتخاب آنان احترام گذاشتن، پیوند با طبقات مختلف جامعه، خصوصا نسل جوان و پاسخگویی به مسائل ذهنی، نظری و علمی آن‌ها این پیوند را مستحکمتر واعتماد را افزون‌تر می‌سازد.

نماینده مردم اردکان ادامه داد: از آن طرف مسئولان باید قدردان زحمات خالصانه ائمه محترم جمعه و روحانیون ارجمند باشند و نظرات و توصیه‌های آن‌ها را که برگرفته از تعهد دینی و در راستای گره گشایی از مشکلات جامعه و مردم است، جامه عمل بپوشانند.

تابش با خیر مقدم به ائمه جمعه محترم استان و تشکر از برگزار کنندگان این گردهمائی؛ یاد نمایندگان امام و ولی فقیه در استان شهید مجاهد آیت الله صدوقی؛ معلم اخلاق مرحوم آیت الله خاتمی و انسان خدوم مرحوم حجت الاسلام صدوقی و ادیب فرزانه مرحوم آیت الله بهجتی امام جمعه اردکان را گرامی داشت.

تحریم‌ها و سوء تدبیر‌ها باعث شده نقدینگی به ۶۰۰ هزار میلیارد تومان برسد

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با تشریح وضعیت اقتصادی کشور و بودجه پیشنهادی سال ۱۳۹۳ گفت: بواسطه تحریم‌های ظالمانه، هم در عرصه فروش تجهیزات و تکنولوژیکی و هم خرید نفت و فرآورده‌های نفتی و هم محدودیت‌های اعمال شده در جابجایی پول نقد به مشکلاتی برخورده‌ایم، امروز جایگاه ما دومین تولید کننده و صادر کننده نفت اوپک به درجه ششم تنزل پیدا کرده‌ایم. تولید نفت ما از حدود ۴ میلیون بشکه در روز به ۷/۲ میلیون بشکه تقلیل یافته که ۷/۱ میلیون بشکه آن مصرف داخلی است و حدود ۱ میلیون بشکه آن را صادر می‌کنیم. در نتیجه درآمد‌های نفتی حدودا به نصف کاهش یافته است. اثر تحریم‌ها همراه با سوء تدبیر‌ها باعث گردیده تا نرخ رشد نقدینگی حدود ۶ درصد در سال ۸۴ به منفی ۸/۵ درصد در سال ۹۱ تنزل پیدا کند و نقدینگی ۸۰ هزار میلیارد تومانی سال ۸۶ به ۶۰۰ هزار میلیارد تومان برسد و در سال‌های ۹۱ و ۹۲ تورم سی و چهل درصدی را تجربه کنیم که فشار بسیار زیادی را به مردم خصوصا طبقات ضعیف وارد می‌کند.

تابش عنوان نمود: بودجه عمومی سال گذشته ابتدا ۲۶۰ هزار میلیارد تومان و بعد از اصلاحیه به ۲۱۰ هزار میلیارد تومان تقلیل یافت و دولت برای سال ۱۳۹۳ رقم ۱۹۵ هزار میلیارد تومان را پیشنهاد داده است که در کل نسبت به سال ۹۲، از کاهش ۳/۷ درصدی برخوردار است. بودجه عمرانی برای سال ۱۳۹۲ رقم ۵۷ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده بود که حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان بیشتر تخصیص نیافت.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه گفت: بودجه عمرانی سال ۹۳، مبلغ ۳۷ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است و با توجه به کاهش اعمال شده، اولویت اختصاص بودجه به طرح‌هایی داده شده که پیشرفت فیزیکی خوبی داشته‌اند تا زود‌تر به اتمام برسند. البته احتمال آنکه این ۳۷ میلیارد تومان بودجه عمرانی اختصاص یابد ضعیف است و پیش بینی‌ها حاکی از تخصیص ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبارات عمرانی تا پایان سال ۹۳است.

اتکاء به نفت در بودجه ۹۳ تا ۴ در صد نسبت به بودجه ۹۲ کاهش یافته است

وی تصریح کرد: در سال ۹۲، ۵۸ درصد هزینه‌ای جاری از درآمدهای مالیاتی و عوارض تامین می‌شد و ۴۲ درصد بودجه به نفت اتکا داشته که در سال ۹۳ پیش بینی تامین هزینه‌های جاری از مالیات‌ها و عوارض ۶۴ درصد است. بنابراین اتکا به نفت در مقایسه با سال گذشته به رقم ۳۶درصد رسید و ۴ درصد کاهش می‌یابد که اقدام بسیار ارزنده‌ای است.

وی گفت: افزایش بودجه جاری بیشتر مرتبط با مباحث حقوق و مزایا و یارانه‌ها و بحث‌های رفاهی مردم است. در بودجه جاری سهم آموزش و پرورش از ۱۶ درصد به ۱۸ درصد، امنیت داخلی از ۸/۳ درصد به ۴ درصد، رفاه و تامین اجتماعی از ۲۸ درصد به ۳۰ درصد رسیده تا انشاالله بتواند جوابگوی نیازهای مردم و کشور باشد.

تلاش دولت در سال آینده رساندن رشد اقتصادی ۵ - به ۳+ درصد و تورم ۴۰ درصدی به ۲۵ دردصد است

نماینده مردم اردکان تاکید کرد: تلاش دولت این است که رشد اقتصادی منفی ۵ درصد امسال را سال آینده به مثبت ۳ درصد و تورم ۴۰ درصد را تا پایان سال ۹۳ به ۲۵ درصد برساند.

نمیانده مردم اردکان در خصوص وضعیت بودجه‌ای استان نیز گفت: بودجه استان نیز به تبع بودجه کشور با کاهش مواجه شده و متناسب با مالیاتی که حدودا ۸۴۰ میلیارد تومان از استان به خزانه واریز می‌گردد نیست. بودجه آبرسانی خط دوم انتقال آب به یزد و شهر‌های مسیر از ۹۴ میلیارد تومان سال ۹۲ به ۵۰ میلیارد تومان کاهش یافته که انتظار ترمیم آن وجود دارد. بودجه آبرسانی به ۹ شهر استان همانند سال ۹۲، ۲/۶ میلیارد تومان است. سال ۹۲ جمعا بودجه جاری و عمرانی استان ۲۴۰ میلیارد تومان روی کاغذ بود اما چه اتفاقی افتاد؟ از بودجه ۱۲۰ میلیارد تومانی عمرانی تنها ۲۰ درصد آن یعنی حدود ۲۴ میلیارد تومان در ۹ ماهه اختصاص یافته است و در بودجه جاری نیز حدود ۸۰ درصد آنچه پیش بینی شده بود یعنی عملا چیزی حدود ۱۲۰ میلیارد تومان از ۲۴۰ میلیارد تومان دست استان را تاکنون گرفته است و با این روند تا پایان سال کمتر از ۱۵۰ میلیارد تومان بودجه پیش بینی شده محقق خواهد شد.

انشاءالله بودجه ۱۹۸ میلیارد تومانی سال آینده استان به طور کامل محقق خواهد شد

محمدرضا تابش گفت: درآمدهای مالیاتی استان در سال گذشته ۵۲۶ میلیارد تومان بوده و امسال بنا به گفته مسئولان دولتی و سازمان مالیاتی بنا به گزارش خود استان و برمبنای تحقق ۱۰۵ درصدی مالیات‌ها در۹ ماهه عدد را به رشد ۴۸ درصدیعنی، به ۸۳۴ میلیارد تومان رسانده‌اند. البته تامین این عدد فشاری را متوجه مردم می‌کند که بهتر بود این فشار تحمیل نمی‌شد امادر کمیسیون تلفیق پیگیری خواهیم کرد؛ همانگونه که در دولت جناب آقای خاتمی عمل می‌شد در مقاطع سه ماهه استان‌هایی که درآمد مالیاتی بالایی داشتند سهم بودجه خود را بر می‌داشتند و مابقی به خزانه واریز می‌شد. الان هم حداقل این امر انجام پذیرد. اگر اینگونه شود ما انشاالله روی کاغذ و هم در عمل بودجه ۱۹۸ میلیارد تومانی را محقق خواهیم داشت.

وی ادامه داد: یک کار ارزنده دیگر هم سال گذشته در کمیسون تلفیق به اتفاق تنی چند از دوستان پیشنهاد دادیم و تحت عنوان ماده ۵۵ قانون بودجه در صحن علنی به تصویب رسید. در خصوص پرداخت حق انتفاع معادنی نظیر چادرملو و گلگهر سیرجان به دولت و بخشی از آن هم برای عمران و آبادانی استان که بایستی این شرکت‌ها ۱۴۰۰ میلیارد تومان به حساب خزانه واریز می‌کردند که ۲۰ درصد آن حدود ۲۸۰ میلیارد تومان سهم استان می‌شد که خود عدد قابل توجه و بیشتر از بودجه استانی سالیانه بود و این عدد نیز بین همه شهرستان‌های استان توزیع می‌شد. متاسفانه علیرغم پیگیری‌های فرآوان هنوز بیشتر از ۸۰ میلیارد تومان به حساب خزانه واریز نگردیده و از خزانه هم سهم استان پرداخت نشده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه درخصوص وضعیت تامین آب استان یزد گفت: بودجه آبرسانی خط دوم انتقال آب سال گذشته ۱۴ میلیارد تومان در لایحه بود. در تلفیق ۸۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت سهم استان را کلا به آن اضافه کردیم و رقم ۹۴ میلیارد تومان در قانون بودجه منظور گردید که به دلایل مختلف از جمله بلاتکلیفی چگونگی اجرا و مسیر آن ریالی به استان پرداخت نشد. در لایحه بودجه سال جاری نیز ۵۰ میلیارد تومان برای آن اعتبار گذاشته‌اند که انشاالله با تخصیص این مبلغ و رفع تنگنا‌های اجرایی تغییر عنوان و مسیر اجرای پروژه کار استارت بخورد و زود‌تر به نتیجه برسد.

بهره کشی بیش از توان محیط زیست تخریب آنرا در پی دارد

رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار گفت: امروز با بحران‌های عدیده‌ای در عرصه محیط زیست روبرو هستیم. آلودگی صوتی، آلودگی امواج، پسماند، جمعیت و خطرناک‌ترین تهدید کره زمین بارگزاری بیش از ظرفیت زیست محیطی است. بهره کشی بیش از توان محیط زیست تخریب آن را در پی دارد. در قرآن کریم آمده است «ما هر چیز را به اندازه خلق کردیم» استفاده خارج از حدود طبیعت آن را نابود می‌کند و حقوق نسل‌های بعدی را نیز ضایع می‌کند. میانگین سهم هر نفر در دنیا از زمین ۷/۱ هکتار است. در ایران ۲/۲ هکتار است. تولید اکولوژیکی کشور جوابگوی ۲۵ میلیون نفر است. مگر آنکه اقدامات علمی خاصی انجام دهیم. در دنیا نیز زمین جوابگوی نیازهای اساسی ۴ میلیارد از جمعیت ۷ میلیاردی موجود است.

راهکارهایی که برای افزایش جمعیت باید مد نظر قرار گیرد سخت‌تر از کاهش جمعیت است

محمدرضا تابش با اشاره به آیه «خلق لکم من انفسکم ازوجا لتسکنوا الی‌ها و جعل بینکم موده و رحمه» «برای شما از جنس خودتان جفتی آفریدیم که در برابر او آرامش یافته هم انس بگیرید و میان شما رئفت و مهربانی برقرار فرمود» گفت: هدف از ازدواج تولید نسل نیست بلکه آرامش سکون و رحمت است. کم و زیاد بچه بسته به شرایط زمانی و مکانی و عوامل اقتصادی و اجتماعی فرهنگی و بعضا سیاسی است. نباید فضای احساسی بر مباحث علمی غلبه کند. راهکار‌هایی که برای افزایش جمعیت باید درنظر بگیریم سخت‌تر از کاهش جمعیت است. برای حل مشکل جمعیت و فرزند آوری باید سیاستگذاری‌هایی در سطح کلان صورت گیرد و هم در سطح خانواده‌ها. همه عوامل و نهاد‌ها در کنار هم فرهنگ سازی کنند. مشوق‌های مالی دراز مدت و هدفمند از جمله بیمه، حساب پس انداز، معافیت مالیاتی، پرداخت نقدی، دغدغه‌های تامین مسکن مناسب، تحصیل فرزندان باید حل و به یک معنی اصلاح سبک زندگی صورت گیرد. چون خانواده بستر تعاملات اجتماعی است باید برای کوتاه مدت بیشتر مشوق‌های مالی و در دراز مدت اصلاح سبک زندگی برنامه ریزی کرد. در هر صورت به افزایش کیفی جمعیت باید نظر داشت و هزینه‌ها و بستر آن را فراهم کرد.

کد N26234