یادگار امام (ره):

تکریم جایگاه شهدا تکریم هویت جوامع است

سیاست داخلی

همه مکاتب برای شهید، به عنوان کسی که بالاترین سرمایه اش را در طبق اخلاص گذاشته است، احترام و ارزش قائل هستند

یادگار امام(ره) گفت: جوامع اگر بر اساس حقیقت، جوانمردی، دین و آیین حرکت کنند، تکریم جایگاه «شهید» را تکریم هویت انسانی، ملی و حقیقی خود می‌دانند.

به گزارش ایلنا،حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در دیدار با جمعی از همسران شهدا و جانبازان استان قم، با بیان این‌که شهید و شهادت در تمام مکاتب و ادیان دارای ارزش و جایگاه ویژه ای است، اظهار داشت: این مسأله مختص اسلام یا تشیع نیست، بلکه وقتی به فرهنگ ایران قدیم و روم هم برمی گردیم، مشاهده می کنیم کسی که به مقام «شهادت» رسیده جایگاه رفیعی در آن فرهنگ داشته است، زیرا شهادت فداکردن ارزشمندترین دارایی یک انسان است و انسانها در مقابل ایثار سر تعظیم فرو می آورند.

وی افزود: اگر شما از کسی بخواهید که از ثروت شخصی و اموالش چیزی را بدهد و او هم درخواست شما را اجابت کند، نگاه صمیمانه تر و احترام آمیزی به او پیدا می کنید؛ اما اگر به کسی گفتید که تمام زندگی و جانش را برای هدفی فدا کند، او با فدا کردن جانش بزرگترین کار را انجام داده است، زیرا با ارزش ترین چیزی است که یک نفر می تواند در طبق اخلاص بگذارد و از آن بگذرد. اما آنچه که هم ارزش یا با ارزش تر از فدا کردن جان است، آن مادری است که فرزندش را در راه خدا فدا کرده یا خانواده ای است که جگرگوشه اش را به قربانگاه فرستاده است.

سید حسن خمینی یادآور شد: همه مکاتب برای شهید، به عنوان کسی که بالاترین سرمایه اش را در طبق اخلاص گذاشته است، احترام و ارزش قائل هستند و این مهم در فرهنگ اسلام و اهل بیت(ع) مورد تکریم ویژه قرار گرفته است که روایات متعددی در مورد شأن شهید، شفاعت او و توجهش به دنیا نقل شده است.

وی گفت: بر این اساس، جوامع اگر بر اساس حقیقت، جوانمردی، دین و آیین حرکت کنند، تکریم جایگاه شهید را تکریم هویت انسانی، ملی و حقیقی خود می دانند.

یادگار امام در پایان اظهار داشت: یکی از ویژگی های امام بزرگوار ما که کمتر به آن پرداخته شده است، این است که فرزند ایشان هم شهید شده بود و از خانواده شهدا بود؛ ایشان در این زمینه نیز پیشگام بود و داغ فرزند را که آن را از الطاف خفیه الهی دانستند، پیش از بسیاری دیگر تحمل کرده بودند.

کد N26209