اختلافات ترکیه و آمریکا عمیق شده است

ترکیه,ایالات متحده آمریکا

اعتراض ترکیه به آمریکا مبنی بر اینکه توطئه ای را علیه این کشور طراحی کرده است در روزنامه نیویورک تایمز بازتاب داشت.

به گزارش خبرآنلاین تیم آرانگو خبرنگار نیویورک تایمز که پیشتر نیز در گزارشی ادعای ترکیه را توهم توطئه قلمداد کرده بود به تشریح اختلافات پدید آمده میان آنکارا و واشنگتن پرداخته و مدعی شده است موضوع هالک بانک اخرین نوع از این اختلافات بوده است.
براساس این گزارش، در حالی که در طول سال‌های اخیر، آمریکا و ترکیه در بحران‌های مختلف با یکدیگر همفکری و تشریک مساعی داشتند اختلافات اخیر آنها تا جایی پیش رفته است که آنکارا از اخراج سفیر آمریکا و لغو ملاقات از پیش تعیین‌شده میان دیپلمات‌های ترک و آمریکایی خبر می دهد. آمریکا از اینکه ترکیه رسوایی مالی اخیر در این کشور را توطئه ای خارجی و واشنگتن را نیز در آن دخیل می داند به شدت ناخرسند است.
به نوشته نیویورک تایمز بروز اختلافات میان واشنگتن و آنکارا از آنجایی عجیب تر می شود که روابط شخص اردوغان و اوباما در دو سال گذشته بسیار گرم بوده است. نویسنده مصر را یکی دیگر از نقاط اختلاف آمریکا و ترکیه می داند و معتقد است آمریکا با رهبران جدید نظامی مصر ارتباط خوبی برقرار کرده حال آنکه اردوغان به شدت طرفدار محمد مرسی بود و از روی کار آمدن نظامیان به شدت ناخرسند است.
سوریه نیز یکی دیگر از زمینه های اختلافی آمریکا و ترکیه است جائیکه واشنگتن به خواسته های ترکیه در قبال حمله نظامی به بشار اسد بی توجهی کرد و این احساس در آنکارا پدید آمد که آمریکا به ترکیه خیانت کرده است. در عراق نیز، مقامات آمریکایی بر این عقیده‌اند که ترک‌ها با حمایت از کردهای عراق و امضای قراردادهای نفتی مستقیم با آن ها منجر به تضعیف دولت مرکزی و نهایتا تجزیه عراق خواهند شد.
یک مورد دیگر از ناخرسندی آمریکا از ترکیه معامله این کشور با یک شرکت چینی بوده است که تحت تحریم های آمریکا قرار دارد. ترکیه قرارداد خرید سامانه دفاع موشکی خود را با یک شرکت چینی امضا کرد که به خاطر همکاری با ایران و کره شمالی از سوی آمریکا تحریم شده است.
افزون بر همه این ها اعتراضات شدید مردمی درترکیه علیه حزب عدالت و توسعه بر سر تخریب پارک گزی و پس از آن رسوایی مالی هالک بانک که اردوغان معتقد است آمریکا در هر دوی آنها نقش دارد وضعیت را برای او پیچیده کرده است.

4949

کد N25777