هاشمی رفسنجانی:سیاستهای محدودکننده و تک صدایی نتیجه معکوس می دهد

اکبر هاشمی رفسنجانی,فرهنگ سیاسی

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: سیاست های محدودکننده و تک صدایی نتیجه معکوس می دهد.

به گزارش مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار دبیر کل و اعضای هیات دبیران جامعه اسلامی دانشگاهیان ایران، این مطلب را بیان کرد.

وی در ادامه این جمع را از جمله پیشتازان تفکر علمی و دینی در دانشگاه توصیف کرد و با تاکید بر ضرورت یافتن راه عملی وحدت حوزه و دانشگاه در عصر ارتباطات و پیشرفت سریع علوم در جهان گفت: شرایط داخلی و خارجی به سرعت در حال تحول و تغییر است.

هاشمی رفسنجانی افزود: جهان به سمتی پیش می رود که اگر از آینده و تحولات آن پیش بینی درست و دقیقی نداشته باشیم از قافله جهانی عقب خواهیم ماند، و به تبع آن، فاصله حوزه و دانشگاه نیز بیشتر خواهد شد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، به عصر انفجار اطلاعات و ارتباطات اشاره کرد و گفت: چه بخواهیم، چه نخواهیم در عصری که هر روز در آن، دریچه جدیدی از علوم سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی باز می شود و شاه راه های اطلاعاتی و ارتباطی بسیار زیاد و متنوعی خلق می شود، نمی توان مانع ایجاد کرد بلکه باید با شناخت دقیق و علمی و تشکیل کمیته های مختلف، موضوعات را مدیریت و به آن جهت داد.

هاشمی رفسنجانی با تاکید بر ظرفیت های دینی وعلمی لازم در حوزه و دانشگاه برای توسعه علوم و فنون، گفت: در حد وضعیت موجود، مدیریت حوزه های علمیه، پیش نمی روند البته طلّاب فاضل و عالمی هستند که با مسائل و علوم روز آشنا هستند ولی تصمیم گیر نیستند همچنین مدیریت دانشگاه ها نیز باید متناسب با شرایط روز جهانی متحول شوند چون در دانشگاهها هم بعضا موانعی برای استفاده از همه ظرفیت های دانشجویی وجود دارد.

وی، مبانی دینی به ویژه معارف و علوم انسانی قرآنی را محور مناسب و خوبی برای تحقق شعار وحدت و تعامل حوزه و دانشگاه ذکر کرد و گفت: اگر قرآن و مبانی آن محور قرار گیرد حرف های زیادی بدون پیرایه و زوائد برای گفتن به نسل جوان وجود دارد که در یک جامعه اسلامی باید برای استفاده مناسب و عملی از این ظرفیت فکری کرد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام یکی از موانع اصلی وحدت میان حوزه و دانشگاه را تندروی و افراطی گری از هر دو طرف دانست و تأکید کرد: تریبون های بلندگودار در حوزه ها، باید بویژه برای جوانان جاذب و مفید باشد و سیاست های محدودکننده و تک صدایی، نتیجه معکوس خواهد داد. وی افزود: جاذبه باید جای دافعه را بگیرد.

عضو مجلس خبرگان، در تشریح آثار منفی اقدامات افراطی در دنیا گفت: اکنون شاهدیم تفکری افراطی مانند القاعده، مانع برقراری آزادی و دمکراسی در کشورهای منطقه شده است و به رغم انقلاب های مردمی در کشورهای منطقه، اکنون به دلیل تفکرات افراطی، آزادی و دموکراسی خواهی مردم، مجددا تبدیل به دیکتاتوری و ضدآزادی می شود.

هاشمی رفسنجانی، تفکر عقلانی و کارهای منطقی و استدلالی را لازمه تحقق درست وحدت میان حوزه و دانشگاه بیان کرد و گفت: باید معیارها و مشخصه های این وحدت در فضایی باز و بدون مانع و انحصار تعریف و تبیین شود، سپس هم حوزه و هم دانشگاه، حول معیارهای پذیرفته شده در جهت وحدت حرکت کنند.

وی افزود: افکار عمومی بیدار و هوشیار، دیگر تفکر و ادبیات افراطی را نمی پذیرد و شکل نمی گیرد و چنانچه به این نوع تفکر در جامعه قانع باشیم نه تنها در جا خواهیم زد بلکه عقب گرد خواهیم داشت.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: نباید از طرح بحث های جدّی در جامعه ترسید و باید فضا برای طرح افکار و حرف های مختلف براساس آیه شریفه فبشر عبادی الذین یستمعون القول و یتبعون احسنه، باز باشد.

وی افزود: با اینکه منطقی بهتر از منطق اهل بیت(ع) در جهان وجود ندارد ولی در حال حاضر به رغم وجود حدود 20 کانال تلویزیونی در کشور چون مباحث یکجانبه مطرح می شود مخاطبان زیادی را جذب نمی کند.

هاشمی رفسنجانی افزود: فحاشی، توهین و اهانت و هیاهو، هیچگاه پاسخ تفکر و استدلال نبوده و نخواهد بود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: اگر حوزه های علمیه بخواهند در عرصه امروز جهانی فعال و پویا باشند باید به مرکزی تبدیل شوند که همه کرسی های علوم روز را در خود داشته باشند و همراه با تحلیل و استدلال، مطابق با علوم روز پیش بروند و برای هر سووالی پاسخی مناسب داشته باشند.

وی آمادگی این مجمع در دبیرخانه و مرکز تحقیقات را برای تبیین اصول وچارچوبهای وحدت حوزه و دانشگاه و آزاد اندیشی دینی مورد تاکید رهبری معظم انقلاب اعلام کرد و گفت: باید صعه صدر داشت تا آزاد اندیشی دینی محقق شود.

در این دیدار علی عباسپور دبیر کل جامعه اسلامی دانشگاهیان ایران در سخنانی با اشاره به اهتمام این جمع به مطالعه و تحقق راههای وحدت حوزه و دانشگاه، از آیت الله هاشمی رفسنجانی برای انجام این مهم خواستار کمک و راهنمایی شد.

همچنین در این دیدار که عباس شیبانی، زارع، علی متقال چی، اکبر موسوی موحدی، میرشمسی، سیدعلی اصغر روغنی زاد، علیرضا شیرازی، احمد شاه ورانی، علیرضا صالحی، حسن کاکایی و واعظ زاده استادان دانشگاههای صنعتی شریف، تهران، بهشتی، علم و صنعت، امیرکبیر و آزاد اسلامی حضور داشتند چند تن از حاضران بطور جداگانه سخنانی درخصوص ضرورت وحدت حوزه و دانشگاه و موانع پیش رو مطرح کردند.

/2727

کد N25112