شلیک صلح‌بانان اتحادیه آفریقا به‌ غیرنظامیان آفریقای مرکزی

آفریقای مرکزی,سودان,اتحادیه آفریقا,شورای امنیت,چاد,اتحادیه اروپا,آفریقا

همشهری‌آنلاین: سربازان اهل چاد که در قالب نیروهای حافظ صلح اتحادیه آفریقا به افریقای مرکزی رفته‌اند به‌روی معترضان به حضور آنها در این کشور اتش گشودند.

جهان > آفریقا- همشهری‌آنلاین:
سربازان اهل چاد که در قالب نیروهای حافظ صلح اتحادیه آفریقا به افریقای مرکزی رفته‌اند به‌روی معترضان به حضور آنها در این کشور اتش گشودند.

به گزارش شاهدان عینی صد‌ها معترض اغلب مسیحی که خواهان استعفای رئیس‌جمهوری موقت و مسلمان آفریقای مرکزی بودند روز دوشنبه در ورودی فرودگاه بانگی تجمع کردند

در جریان شلیک نیروهای اتحادیه آفریقا از کشور چاد دست کم یک کشته و ۴۰ نفر زخمی شدند که حال بیشتر آن ها وخیم گزارش شده است.

درگیری های مرگبار قومی و مذهبی شبه نظامیان مسیحی و مسلمان که از 14 آذر در پایتخت آفریقای مرکزی آغاز شده موجب کشته شدن صد ها تن و آوارگی هزاران نفر شده است.

بنا به گزارش رویترز،معترضان می‌گویند صلح‌بانان اهل چاد با نیورهای شورشی سه‌له‌کا ارتباط نزدیک دارند و مانع حمله‌ها و خشونت‌های آنها نمی‌شوند.

گفته می‌شود سه‌له‌کاها اغلب از کشورهای همسایه چاد و سودان به آفریقای مرکزی آمده‌اند.

از طرف دیگر، اتحادیه اروپا روز دوشنبه صادرات اسلحه به آفریقای مرکزی را ممنوع کرد. این ممنوعیت در راستای قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد انجام می‌شود که طی آن از تمامی کشورها خواسته تا از هر گونه همکاری مستقیم و غیرمستقیم در تامین تسلیحات نظامی برای این کشور خودداری کنند.