/این خبر در حال تکمیل است/

شریعتمداری:علت فتنه 88 انتخابات نبود

سیاسی

حسین شریعتمداری گفت: علت فتنه 88 انتخابات نبود، بلکه انتخابات فقط بهانه‌ای برای آغاز ماجرا بود و این ماجرا از سال‌ها قبل تدارک دیده شده بود.

به گز ارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مدیر مسئول روزنامه کیهان در همایش «دانشگاه سدی در برابر فتنه» که از سوی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران در تالار شیخ انصاری دانشکده حقوق این دانشگاه برگزار شد، با اشاره به عوامل شکل‌دهنده ماجرای فتنه 88 و نهم دی تاکید کرد که بر اساس اسناد صحبت می‌کنم، اسنادی که پنهان و طبقه‌بندی شده نیست و در دسترس همگان است.

وی به ماجرای شکل‌گیری جنگ جمل در زمان امیرالمومنین (ع) اشاره کرد و یادآور شد: در آن زمان امام علی (ع) فرمودند اصحاب فتنه مثل رعد غریدند و چون برق جهیدند، اما وقتی پای آزمون شد، لغزیدند. ما نمی‌غریم مگر آنکه کاری کنیم و نمی‌باریم مگر آنکه سیل راه بیندازیم، پس دیدیم در 9 دی وقتی صبر مردم لبریز شد بخصوص پس از اهانت به ساحت اباعبدالله‌الحسین (ع) چه حماسه‌ای برپا شد.

شریعتمداری با بیان این‌که فتنه 88 مثل جنگ احزاب بود، اما بسیار گسترده‌تر، پردامنه‌تر و پیچیده‌تر از صدر اسلام، خاطرنشان کرد: در جنگ احزاب که به آن جنگ خندق هم می‌گویند همه احزاب موجود وقتی دیدند راه‌های مختلف آنها را به نتیجه نمی‌رساند، تصمیم گرفتند اختلافات را کنار گذارند و متحد شوند و ائتلاف کنند تا اسلام نوپای آن روز را از میان بردارند.

مدیر مسئول روزنامه کیهان اضافه کرد: در فتنه 88 نیز اتفاقی شبیه جنگ احزاب افتاد؛ چرا که شاهد بودیم ریچارد هاوس مسئول شورای روابط خارجی آمریکا در گزارشی می‌گوید ائتلاف سفید ما نتیجه نداد و یک سال قبل از آن آقای جان کین از MI6 وارد ایران شد و در مواردی با عوامل فتنه بعدی صحبت کرد و به آنها تاکید می‌کند که فعلا اختلاف را کنار بگذارید چون معتقد بود هر چه نقاط اشتراک در یک ائتلاف بیشتر باشد دامنه ائتلاف کوتاه‌تر است پس لازم است همه روی یک نقطه اتفاق نظر داشته باشند که آن نقطه مقابله با جمهوری اسلامی است پس گروه‌هایی که تا آن زمان مخالف هم بودند کنار یکدیگر جمع شدند از جمله بهائی‌ها، مخالفین، توده، حزب دموکرات و حتی عبدالمالک ریگی که در مصاحبه‌ای با VOA‌ اعلام کرد در مقابل آزادی دستگیرشدگان فتنه حاضر هستیم نیروهای انتظامی که به اسارت گرفته‌ایم را آزاد کنیم.

وی با بیان این‌که هرگاه دیدید جریاناتی که دیدگاه‌های متفاوت دارند در یک نقطه ائتلاف کرده‌اند به تابلوی آن ائتلاف توجه نکنید، تصریح کرد: برای یافتن علت ائتلاف باید از مواضع این جریانات مخرج مشترک بگیریم که در ائتلاف فتنه 88 براندازی و مخالفت با جمهوری اسلامی ایران بود.

شریعتمداری با بیان این‌که علت فتنه 88 انتخابات نبود و انتخابات آغاز ماجرایی بود که از سال‌ها قبل دیده شده بود، به اسنادی در تایید صحبت خود پرداخت و گفت: در سال 78 به دعوت آقای مهاجرانی، جان کین به ایران آمد. همچنین در اردیبهشت 81 آقای یورگن هابرماس وارد ایران شد و جلسات پی در پی با کدیور، مهاجرانی و مجتهد شبستری داشت که اسامی دقیق‌تر آن را در کتابی که به زودی منتشر خواهد شد اعلام می‌کنم .در این هنگام دانشجویان حاضر در جلسه در تایید صحبت‌های او شعار مرگ بر آمریکا سر دادند.

مدیر مسئول روزنامه کیهان با بیان این‌که حامیان کنونی فتنه که تعدادشان اندک است اگر مامورین مرفه بی‌درد نباشند خیلی از نظر فکری عقب‌افتاده‌اند، خطاب به دانشجویانی که در اعتراض به او شعار "مرگ بر مرتجع" می‌دادند، گفت: این شعار را ندهید چون ممکن است نفرین‌تان دامن سران خودتان را بگیرد.

وی در ادامه به دیدار ریچارد فورتی در خرداد 83 با اعضای حزب مشارکت اشاره کرد و گفت: احیاگر اندیشه پولورایسم، همچنین آلن تورن از مرکز مطالعات احیای دموکراسی، تیموتی صاحب تئوری چانه‌زنی از بالا، رهبر حزب همبستگی لهستان، فرح کریمی از منافقین هلند از جمله افرادی بودند که قبل از فتنه 88 وارد ایران شدند و حضور آنها نشانه‌ای از تدارک دیده شدن فتنه بسیار قبل از انتخابات 88 است.

به گزارش ایسنا، در این قسمت از سخنرانی شریعتمداری، تعدادی از دانشجویان که نزدیک به درب سالن تجمع کرده بودند در اعتراض به صحبت‌های شریعتمداری شعار "کیهان اسرائیل پیوندتان مبارک" را سر دادند که دانشجویان دیگر در اعتراض به آنها "مرگ بر منافق و مرگ بر میرحسین" گفتند.

شریعتمداری در پاسخ به دانشجویان معترض به سخنان خود گفت: شما فرزندان این مملکت هستید، اما سرانی که شما را فریب داده‌اند در سوراخ موش خزیده‌اند.

مدیر مسئول روزنامه کیهان افزود: سران فتنه جرات استدلال کردن ندارند و شما توان شنیدن ندارید و یکی از دوستان سران شما یعنی خانم هیلاری کلینتون دیروز اعتراف کرد که مخالفت اسرائیل با توافقنامه ژنو با هماهنگی ما بوده است که در این لحظه دانشجویان همه با هم شعار "مرگ بر آمریکا" سر دادند.

ادامه دارد...

کد N24990