در دیدار سفیر ایران در مسکو

نایب رییس شورای فدراسیون روسیه از لغو تحریم‌ها علیه ایران استقبال کرد

دیدگاه مشترک منطقه‌یی ایران و روسیه، ضرورت حضور ایران در ژنو 2، تقویت همکاری‌های پارلمانی و استانی و تهیه برنامه اقدامات مشترک در دیدار سنایی و اوماخانف مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مهدی سنایی، سفیر ایران در روسیه با الیاس اوماخانف، نایب رییس شورای فدراسیون روسیه دیدار و درباره تقویت همکاری‌های دو کشور به ویژه در حوزه روابط پارلمانی گفت‌وگو کرد.

در این دیدار مقام روس برگزاری موفقیت‌آمیز انتخابات ریاست جمهوری و پیشرفت‌های چشمگیر بین‌المللی در موضوع هسته‌یی را از جمله دستاوردهای موفق سال جاری ایران دانست و با اشاره به اوضاع سوریه، اقدامات هماهنگ ایران و روسیه در کنترل بحران این کشور را موضوعی مهم و اساسی ذکر کرد.

نایب رییس شورای فدراسیون با استقبال از لغو تحریم‌ها و تغییر شرایط بین‌المللی به نفع ایران، بر آمادگی روسیه برای گسترش روابط در سطوح استانی و منطقه‌یی با ایران تاکید و لزوم برنامه‌ریزی در راستای افزایش سطح مبادلات تجاری و اقتصادی بین دو کشور را امری ضروری خواند.

سفیر ایران در مسکو نیز با بیان تجارب همکاری دو کشور در حوزه دیپلماسی پارلمانی، این روابط را نمونه موفق همکاری ایران و روسیه در مقابله با مداخله غربی‌ها و تامین امنیت منطقه خواند و بر نقش برجسته همکاری پارلمان‌ها در توسعه مناسبات دو کشور و تقویت همکاری‌ها در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، فنی و صنعتی تاکید کرد.

سنایی با اشاره به اراده سیاسی مقامات عالی دو کشور برای پیگیری اهداف و منافع مشترک در عرصه منطقه‌یی و بین‌المللی افزود: ایران و روسیه در بسیاری از موضوعات مهم و اساسی دارای مواضع نزدیک به هم هستند و ما گسترش روابط دو کشور را در راستای منافع ملت‌های‌مان می‌دانیم و با تلاش زیاد در صدد تحکیم روابط و گسترش همکاری‌های دو کشور خواهیم کرد.

تقویت روابط و همکاری‌های پارلمانی در حوزه خزر و برگزاری میزگرد پارلمانی به میزبانی شورای فدراسیون با هدف تبادل نظرات کارشناسی درباره پرهیز از خشونت و افراط گرایی از دیگر موضوعاتی بود که مورد توافق قرار گرفت.

هم‌چنین دو طرف تاکید کردند در راستای هماهنگی بیش‌تر مواضع و اقدامات قوای مقننه دو کشور، تبادل هیات‌ها و انجام سفرهای مقامات پارلمانی با جدیت پیگیری شوند.

در این دیدار اوماخانف با اشاره به پیشینه سنایی در کسوت نمایندگی مجلس و ریاست گروه پارلمانی ایران و روسیه اظهارکرد: تعیین شما به مقام عالی سفارت از نظر ما بسیار با اهمیت است و این مساله را اقدامی صحیح و منطبق برتعامل پارلمان‌های دو کشور می‌دانیم.

انتهای پیام

کد N24989