نایب رییس شورای فدراسیون روسیه:

اقدامات هماهنگ ایران و روسیه در کنترل بحران سوریه نقش داشت

سیاست خارجی

دیدگاه مشترک منطقه ای ایران و روسیه، ضرورت حضور ایران در ژنو 2، تقویت همکاری های پارلمانی و استانی و تهیه برنامه اقدامات مشترک" در دیدار سفیر ایران در مسکو و نایب رییس شورای فدراسیون روسیه مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر،مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه سوم دی1392 با "الیاس اوماخانف" نایب رییس شورای فدراسیون روسیه ملاقات و در خصوص تقویت همکاری های دو کشور بویژه در حوزه روابط پارلمانی گفتگو کرد.

در این دیدار مقام روس برگزاری موفقیت آمیز انتخابات ریاست جمهوری و پیشرفت های چشمگیر بین المللی در موضوع هسته ای را از جمله دستاوردهای موفق سال جاری جمهوری اسلامی ایران  دانست و با اشاره به اوضاع سوریه، اقدامات هماهنگ ایران و روسیه در کنترل بحران این کشور را موضوعی مهم و اساسی ذکر نمود.

نایب رییس شورای فدراسیون ضمن استقبال از لغو تحریم ها و تغییر شرایط بین المللی به نفع ایران، بر آمادگی روسیه برای گسترش روابط در سطوح استانی و  منطقه ای با جمهوری اسلامی ایران تاکید و لزوم برنامه ریزی در راستای افزایش سطح مبادلات تجاری و اقتصادی بین دو کشور را امری ضروری خواند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز با ذکر تجارب همکاری دو کشور در حوزه دیپلماسی پارلمانی، این روابط را  نمونه موفق همکاری ایران و روسیه در مقابله با مداخله غربی ها و تامین امنیت منطقه خواند و  بر نقش برجسته همکاری پارلمان ها در توسعه مناسبات دو کشور و تقویت همکاری ها در حوزه های سیاسی، اقتصادی ، فرهنگی، فنی و صنعتی تاکید نمود. سنایی با اشاره به اراده سیاسی مقامات عالی دو کشور در جهت  پیگیری اهداف  و منافع مشترک در عرصه منطقه ای و بین المللی افزود: ایران و روسیه در بسیاری از موضوعات مهم و اساسی دارای مواضع نزدیک بهم هستند و ما گسترش روابط دو کشور را در راستای منافع ملت هایمان می دانیم و با تلاش زیاد در صدد تحکیم روابط و گسترش همکاریهای دو کشور تلاش خواهیم نمود.

تقویت روابط و همکاری های پارلمانی در حوزه خزر و برگزاری میزگرد پارلمانی به میزبانی شورای فدراسیون با هدف تبادل نظرات کارشناسی در خصوص پرهیز از خشونت و افراط گرایی از دیگر موضوعاتی بود که مورد توافق قرار گرفت. همچنین طرفین تاکید نمودند در راستای هماهنگی بیشتر مواضع و اقدامات قوای مقننه دو کشور، تبادل هیات ها و انجام سفرهای مقامات پارلمانی با جدیت پیگیری شوند.

شایان ذکر است در این دیدار اوماخانف با اشاره به سوابق سنایی در کسوت نمایندگی مجلس و ریاست گروه پارلمانی ایران و روسیه اظهار داشت: تعیین شما به مقام عالی سفارت از نظر ما بسیار بااهمیت است و این مسئله را اقدامی صحیح و منطبق برتعامل پارلمان های دو کشور می دانیم.