برگزاری کنگره سراسری"قرآن کریم و ادبیات"به همت جهاددانشگاهی فارس

رئیس جهاد دانشگاهی فارس گفت: کنگره سراسری "قرآن کریم و ادبیات" اواخر بهمن‌ماه سال جاری در شیراز برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه فارس، مسعود رستگار در نشست خبری افزود: این کنگره یک گام در مسیر انجام فعالیت‌های علمی- فرهنگی در حوزه قرآن مجید خواهد بود.

وی ابراز امیدواری کرد که با برداشتن گام اول، مسیر برای گام‌های آینده هموار شود و گفت: قرآن کریم معجزه پیامبر مکرم اسلام(ص) و مهم‌ترین کتاب مقدس در جهان محسوب می‌شود که در تاریخ اندیشه بشری بیشترین نقش را ایفا کرده و با قاطعیت می‌توان گفت که همه علوم اسلامی به شکلی مدیون مفاهیم بلند این کتاب مقدس است.

رستگار با اشاره به طرح موضوع تبدیل فارس به قطب قرآنی کشور از سوی مسئولان ارشد فارس، گفت: فارس و بالاخص شیراز که به حق عنوان پایتخت فرهنگی ایران اسلامی را به دوش می‌کشد، اندیشمندان، پژوهشگران و هنرمندان قرآنی بسیاری را در طول تاریخ به عرصه اندیشه فرهنگ دینی هدیه کرده است.

رئیس جهاددانشگاهی فارس با تأکید بر ضرورت توجه به اصل فرهنگ، گفت: فرهنگ از مقوله‌های جداناشدنی با استان فارس است و نمی‌توان شیراز یا فارسی را مدنظر قرار داد بدون آنکه مولفه فرهنگ در آن وجود نداشته باشد.

وی برگزاری کنگره قرآن کریم و ادبیات را اقدام مهم معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی فارس در مسیر تبدیل این استان به قطب قرآنی کشور عنوان و اضافه کرد: این کنگره با هدف بررسی ابعاد زیباشناسانه و بلاغی قرآن مجید، تبیین رابطه قرآن کریم و آثار ماندگار ادبی جهان و بررسی زبان‌شناسی قرآن کریم در سه سطح نحوی، معناشناسی و آیتمولوژی (فقه‌اللغة) شکل گرفته است.

رئیس مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران در خصوص محورهای مورد نظر در کنگره قرآن کریم و ادبیات نیز گفت: قرآن و ادبیات فارسی، قرآن و ادبیات عرب، زبان‌شناسی قرآن کریم، فصاحت و بلاغت قرآن مجید، قرآن و عهدین و ادبیات، قرآن و نقد ادبی، قرآن و فقه‌اللغه، قرآن و ساختار قصص، تأثیر قرآن بر نویسندگان و شاعران و ادبیان غرب محورهای اصلی این کنگره است.

وی همچنین گفت: فراخوان ارسال آثار به این کنگره اواخر مهرماه سال جاری، منتشر و به سراسر کشور ارسال شد و زمان ارسال آثار نیز پایان آذرماه بود.

رستگار، استقبال نویسندگان،‌ پژوهشگران، قرآن‌پژوهان، ادیبان و اندیشمندان از فراخوان کنگره قرآن کریم و ادبیات را چشمگیر توصیف و اضافه کرد: از سراسر نقاط کشور مقالات متعددی به دبیرخانه این کنگره ارسال شده اما از آنجایی که هدف این همایش ارائه پتانسیل‌های فرهنگی موجود استان فارس در زمینه پژوهش‌های قرآنی است، لذا مقالاتی در کنگره ارائه می‌شود که توسط نویسندگان، پژوهشگران و محققان استان فارس تهیه و تالیف شده است بی شک در کتاب مجموعه آثار کنگره بخشی به نویسندگان غیر بومی نیز اختصاص داده خواهد شد

وی در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر مقالات در مرحله ارزیابی قرار دارد.

انتهای پیام

کد N24872