صالحی در پاسخ به مهر؛

منتظر گزارش های مثبت آمانو بعد از اقدامات اعتمادساز ایران هستیم

سیاست خارجی

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان گفت: برای تلطیف فضای موجود شش مورد درخواستی آژانس را پذیرفتیم و امیدواریم که از این پس هر گزارش که از سوی آمانو به شورای حکام می رود، فضای مثبت‌تری داشته باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در جریان بازدید از بیمارستان مسیح دانشوری در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در این باره که اقدام آژانس بین المللی انرژی اتمی در مقابل بازرسی بازرسان آژانس از کارخانه آب سنگین اراک چه خواهد بود، و همچنین آژانس پس از پایان شش بند توافقی چه اقداماتی را در قبال ایران صورت خواهد داد، گفت: آژانس در ارتباط با تفاهم نامه ای که با آقای آمانو و آژانس بین المللی انرژی اتمی داشتیم، آنها تقاضای شش مورد را داشتند که ما قبول کردیم برای تلطیف فضای موجود این شش خواسته را تامین کنیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از خواسته ها، بازدید از کارخانه آب سنگین اراک بود، بیان کرد: یکی دو هفته پیش بازرسان آژانس برای بازدید آمدند و خواسته دیگر آنها بازدید از معدن تولید اورانیوم گچین بندرعباس است که آن هم به زودی انجام خواهد شد.

صالحی ادامه داد: این رویکرد باعث شده که گزارش اخیر آمانو به شورای حکام گزارش مثبت تری نسبت به گزارش های سابق باشد و امیدواریم از این پس هر بار که ایشان گزارشی به شورای حکام می‌دهند این گزارش مثبت باشد و انشاءالله با همین رویکرد به جلو می رویم تا اعتماد متقابل ایجاد شود و همکاری بین آژانس و سازمان انرژی اتمی مکمل گفتگوی سیاسی که با 1+5 قرار می گیرد، باشد.

صالحی تاکید کرد: البته این دو، دو راه متفاوت هستند ولی مکمل یکدیگر هستند و هر کدام می تواند تاثیر خود را بر دیگری داشته باشد.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره زمان بازدید از معدن گچین گفت: من دقیق نمی دانم ولی اول بهمن ماه قرار است کارشناسان با یکدیگر صحبت کنند ولی تاریخ دقیق بازدید را هنوز نمی دانیم من در حال حاضر در جریان نیستم که آیا تاریخ دقیقی مورد تفاهم قرار گرفته است یا خیر.

ادامه دارد...