حرکت در مسیر اهل بیت(ع) موجب وحدت میان شیعیان جهان است

شيعه

مدیر مرکز رشد علوم انسانی قم گفت: حرکت در مسیر اهل بیت(ع)، موجب وحدت میان شیعیان در برابر دشمنان می‌شود.

مدیر مرکز رشد علوم انسانی قم گفت: حرکت در مسیر اهل بیت(ع)، موجب وحدت میان شیعیان در برابر دشمنان می‌شود.

مصطفی ملایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، با گرامیداشت ایام سوگواری اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایش گفت: شیعه به معنای پیرو بودن ائمه اطهار(ع) و حرکت در مسیر اهل بیت(ع) است و در سخنی از حضرت زهرا(ع) آمده است که امام همچون کعبه است که مردم را به گرد خود دعوت می‌کند.

مدیر مرکز رشد علوم انسانی قم با اشاره به روایات و آیاتی از قرآن کریم پیرامون محوریت ائمه اطهار در ایجاد وحدت میان مردم افزود: خداوند در سوره آل عمران، مردم را به ریسمان الهی دعوت می‌کند و وحدت، همدلی و یکی شدن را نعمت الهی می‌داند، همچنین امام صادق(ع) می‌فرماید که ما ریسمان و چراغ راه مردم هستیم که طبق آیات و روایات، ائمه اطهار ریسمانی هستند که مردم را به رشد و تعالی دعوت می‌کنند.

رئیس کمیته برنامه ریزی و مطالعات راهبردی شورای اسلامی شهر قم پیرامون وظیفه و رسالت شیعیان نیز بیان کرد: شیعه باید بر اساس نقشه راه اهل بیت(ع) حرکت کند و از سیره و منش آنها الگو بگیرد که این نقشه خود بر اساس قرآن کریم و سنت نبوی است.

وی افزود: قرآن کریم، پیامبر و امامان معصوم(ع) نقشه‌های راهی هستند که انسان را از گمراهی نجات می‌دهند و به سمت تعالی و رشد رهنمون می‌سازند هرچند هر یک از این عزیزان دارای یک راهبرد و دکترین بودند که در این میان سید الشهدا دارای فرهنگ غنی عاشورایی در جهت نجات مردم از جهالت و گمراهی بود.

ملایی با تشریح فرهنگ عاشورایی گفت: در فرهنگ غنی عاشورایی، اقتدار، پیروی از مکتب ولایت، ظلم ستیری و وحدت و حرکت در مسیر هدایت نهفته است و شیعه نقش مهمی در احیای فرهنگ عاشورایی دارد.

وی تصریح کرد: اگر چه شیعیان در دنیا امروز، در اقلیت به سر می‌برند اما هرگز زیر بار زور و ظلم نمی‌روند و طبق نقشه راه در مسیر ولایت گام بر می‌دارند و به ریسمان الهی چنگ زده و وحدت را نعمتی بزرگ می‌دانند.

وی تاکید کرد: شیعه به خوبی دریافته است که هدف امام حسین(ع) در جانفشانی، احیای امر به معروف و نهی از منکر است از این رو باید با بهره گیری از این دو فرهنگ ارزشمند، جامعه را برای ظهور ولی عصر(عج) آماده سازیم.

وی با تاکید بر ضرورت فراگیری علم و دانش توسط شیعیان در جهان گفت: قرآن کریم و دین مبین اسلام، انسان را به فراگیری علم دعوت نموده تا انسان از بند جهالت رهایی یابد به همین دلیل مسلمانان به ویژه شیعیان با فراگیری دانش روز جهانی، خود را به قله‌های علم و تکنولوژی برسانند و به پیشرفت و تعالی دست پیدا کنند.

ملایی افزود: مسلمانان، قرن‌ها داعیه‌دار پرچم علم و دانش در جهان بوده‌اند و اگر رهبر معظم انقلاب تاکید بر علم آموزی و برگزاری کرسی‌های تخصصی و آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه دارند به دلیل اهمیت جایگاه دانش و کسب علم توسط مسلمانان به ویژه شیعیان و حضور در این رقابت جهانی است از این رو دانشجویان و حوزویان باید با رویکرد علمی و فناوری، جامعه را به پیشرفت برسانند.

وی در ادامه، با اشاره به حضور میلیونی مردم قم در پیاده روی بزرگ اربعین حسینی از حرم مطهر حضرت معصومه(س) تا مسجد مقدس جمکران عنوان کرد: این حرکت خودجوش، نوعی وحدت و انسجام میان شیعیان را به نمایش گذاشت.

وی خاطرنشان کرد: همچنین باید این سنت حسنه را در سال‌های متمادی در ایجاد وحدت میان شیعیان حفظ کنیم و با معرفت کامل و شناخت جامع از قیام خونین عاشورا، رسالت شیعیان را جامه عمل بپوشانیم.

انتهای پیام

کد N24553