یکصد سالگی بانک مرکزی آمریکا

بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا موسوم به فدرال رزرو یکصد سال پیش در چنین روزی ۲۳ دسامبر سال ۱۹۲۳ تاسیس شد. نهادی که امروز تبدیل به یکی از قدرتمندترین نهادهای مالی جهان شده است.

یکصد سالگی بانک مرکزی آمریکابانک مرکزی ایالات متحده آمریکا موسوم به فدرال رزرو یکصد سال پیش در چنین روزی ۲۳ دسامبر سال ۱۹۲۳ تاسیس شد. نهادی که امروز تبدیل به یکی از قدرتمندترین نهادهای مالی جهان شده است.

 

 

 

توماس وودرو ویلسون، بیست و هشتمین رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا قانون تاسیس بانک مرکزی این کشور را امضاء کرد.

پیش از این در قرن نوزدهم میلادی تلاشهایی برای تاسیس بانک مرکزی در آمریکا صورت گرفت که نتیجه ای در پی نداشت.

ایده تشکیل یک بانک مرکزی در سال ۱۹۱۰ در جزیره خصوصی جکیل بوجود آمد جایی که در جریان یک نشست سری بانکداران پرنفوذ ایالت جورجیا درباره لزوم تاسیس چنین نهادی بحث و گفتگو شد.

نقش بانک مرکزی آمریکا در دوران بحران اقتصادی

ورشکستگی بانک بزرگ آمریکایی لیمن برادرز در سال ۲۰۰۸ میلادی نقطه شروعی بود برای بحران بزرگ اقتصادی در آمریکا و دنیا.

بانک مرکزی آمریکا با مدیریت بن برنانکی، رییس وقت این نهاد وظیفه سنگین مدیریت و نظارت بر بانکها، خصوصا بانکهای دچار بحران شدید را بر عهده داشت. آقای برنانکی با اتخاذ سیاست پولی حمایتی و تزریق ماهانه ۸۵ میلیارد دلار بر پیکره اقتصاد کشور از طریق خرید اوراق قرضه دولتی به مبارزه با اثرات سوء بحران خطرناک اقتصادی پرداخت. این رقم در آخرین نشست کمیته سیاست پولی بانک مرکزی به ۷۵ میلیارد دلار تقلیل یافت.

پیش بینی می شود جانت یلن، کاندیدای جانشینی بن برنانکی که درمورد تایید نامزدی اش ششم ژانویه سال آینده میلادی در سنا شکی وجود ندارد، ادامه اعمال سیاستهای پولی حمایتی بانک مرکزی را در دستور کار خود قرار دهد. وی در ابتدای ماه فوریه سال ۲۰۱۴ به عنوان اولین زن تاریخ آمریکا رسما زمام امور یکی از مهمترین نهادهای مالی کره زمین را در دست می گیرد.

منبع: یورونیوز

52261

کد N24428