با موافقت سازمان ملل؛

دیپلمات جنجالی هند به نیویورک منتقل می‌شود

آمريكا,هند

سازمان ملل متحد با درخواست مقامات هند برای انتقال یک دیپلمات هندی به مقر این سازمان که اخیرا بازداشت و بدرفتاری با وی در آمریکا محل مناقشه واقع شده، موافقت کرد.

سازمان ملل متحد با درخواست مقامات هند برای انتقال یک دیپلمات هندی به مقر این سازمان که اخیرا بازداشت و بدرفتاری با وی در آمریکا محل مناقشه واقع شده، موافقت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، رسانه‌های هندی اعلام کردند، هدف از درخواست مقامات این کشور برای انتقال «دویانی خوبراگید»، معاون کنسولگری کل این کشور در نیویورک به سازمان ملل، با هدف پایان دادن به مناقشه اخیر میان هند و آمریکا انجام شده است.

این مقامات امیدوار هستند که وضعیت دیپلماتیک جدید خوبراگید به دهلی‌نو اجازه دهد بدون اجرای رویه تعقیب قضایی وی، او را به وطن بازگردانند.

یک منبع خبری در سازمان ملل که نام خود را فاش نساخت، گفت: سازمان ملل این درخواست را بررسی کرده تا نام خانم خوبراگید را به عنوان یکی از اعضای هیئت دائم هند در سازمان ملل ثبت کند. وی افزود: اکنون ایستگاه آخر این رویه، وزارت امور خارجه آمریکا است.

بازگشت خوبراگید در تاریخ 12 دسامبر در آمریکا که به گفته این دیپلمات هندی همراه با بدرفتاری بوده، باعث خشم هند شد. مقامات هندی تقاضا کردند همه اتهامات علیه این دیپلمات لغو شود.

خوبراگید با اتهامات جعل روادید و اظهارات دروغین در خصوص چگونگی پرداخت حقوق به خدمتکارش، دستگیر شد. وی به عنوان معاون کنسولگری کل هند در نیویورک مصونیت دیپلماتیک محدودی داشت اما به عنوان دیپلمات سازمان ملل، از مصونیت گسترده‌تری برخوردار خواهد شد.

وکیل وی به خبرگزاری رویترز گفت که سازمان ملل اسناد مربوط به وی را به وزارت خارجه آمریکا ارجاع داده است که هنوز این وزارتخانه در خصوص درخواست انتقال روادید تصمیمی نگرفته است.

یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا ضمن تایید دریافت این اسناد از سازمان ملل، گفت که این رویه در دست بررسی قرار دارد.

انتهای پیام

کد N24136