جهت تامین نظر شورای نگهبان؛

ایرادات لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز اصلاح شد

سیاسی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی جهت رسیدگی به لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعاده شده از شورای نگهبان، ایرادات وارده را برطرف کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در تبصره ذیل ماده 19 این لایحه آمده بود که « آلات و ادواتی که جهت ساخت کالای ممنوع به منظور قاچاق و یا تسهیل ارتکاب قاچاق کالای ممنوع مورد استفاده قرار می‌گیرد ضبط می‌شود. همچنین مواردی که استفاده کننده مالک نبوده و یا مالک عامدا آن را در اختیار مرتکب قرار نداده باشد، مشمول حکم این تبصره نمی‌باشد.

بر همین اساس در اصلاحیه مجلس به منظور تامین نظر شورای نگهبان در تبصره سه ماده 19 حرف «یا»‌قبل از کلمه «مالک»‌حذف می‌شود.

همچنین در ماده 14 این لایحه مجلس شورای اسلامی با اصلاح ایرادات وارده مصوب کرد که در موارد صدور رای قطعی برائت متهم و حکم به استرداد کالا، صاحب کالا در صورت وجود عین، مستحق دریافت آن و در غیر این صورت حذف مورد مستحق دریافت مثل یا بهای کالا به قیمت روز فروش بوده و در صورتی که فروش شرعا یا قانونا جائز نبوده در خصوص پرداخت قیمت مستحق قیمت به روز می‌باشد.

همچنین در اصلاحیه دیگری ذیل این لایحه بند انتهای ماده 74 حذف شد و به این شکل اصلاح شد که از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون، قانون مجازات مرتکبین قاچاق مصوب سال 1312 با اصلاحات بعدی، قانون نحوه اعمال تعزیرات حکومتی راجع به قاچاق کالا و ارز مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام، قانون راجع به جلوگیری از عمل قاچاق توسط وسائل نقلیه موتوری و ... نسخ می‌شود.

انتهای پیام

کد N24097