مشکل اعراب با ایران تنها مسئله هسته‌ای نیست

فارس نوشت:

وزیر امور خارجه بحرین با تاکید بر اینکه حالتی از بی اعتمادی بین ایران و کشورهای عربی وجود دارد، گفت: مشکل ما با ایران فقط شامل برنامه هسته‌ای نیست.
 الشیخ خالد بن أحمد آل خلیفة در مصاحبه با شماره روز یکشنبه روزنامه الاخبار بحرین، در مورد توافق هسته‌ای بین ایران و 1+5 گفت  هر مسئله ای که در منطقه اتفاق بیفتد ما در مورد آن نظر می‌دهیم هنگامی که گفت‌وگوها با ایران صورت گرفت ما به آنها پیام دادیم هر مسئله‌ای که در مورد اوضاع منطقه باشد با آنها در میز گفت‌وگوها خواهیم بود چرا که ما هم در این منطقه حضور داریم.

وی افزود: آنها به ما گفتند این گفت‌وگو ها فقط در مورد پرونده هسته‌ای ایران است ولی پرونده هسته‌ای فقط به معنی تسلیحات نیست. حقیقت آن است که ایران قصد دارد 7 رآکتور هسته‌ای را در سواحل خلیج [فارس] نصب کند آیا عاقلانه است که ما در این مورد هیچ حرفی نداشته باشیم. آیا ایران در مورد آنها با ما مشورت کرده است؟ اگر این رآکتورها باعث یک فاجعه‌ای شوند چه؟ حتما لازم نیست که این فاجعه ناشی از فعالیت‌های نظامی باشد ؟ اگر که فاجعه‌ای در نتیجه نشت این مواد صورت گیرد چه رخ خواهد داد؟

وزیر خارجه بحرین گفت: ما می‌خواهیم که حالتی از اعتماد را در درجه اول با ایران پایه ریزی کنیم. چرا از وجود کشورهای منطقه در میز گفت‌وگوها ممانعت صورت می گیرد؟ آیا ایران همیشه مطرح نمی‌کند که مسئول امور خلیج [فارس] هست. کشورهایی هستند که به خلیج [فارس] اشراف دارند که البته ما با این طرح مخالفیم چرا که در منطقه خلیج [فارس] منافع بین المللی قرار دارد. ما سوال می‌پرسیم که چگونه می‌توان این طرح ایران را پذیرفت در حالی که ایران سلامت اهالی خلیج [فارس] را رعایت نمی‌کند.

وی مدعی شد: اگر ایران سلامت ملت خود را در نظر نمی‌گیرد پس حداقل سلامتی همسایه‌‌ها و نگرانی های آنان را در مورد فعالیت‌های هسته‌ای در نظر بگیرد.

وزیر خارجه بحرین با اشاره به توافق 1+5 با ایران گفت: سرو صدای رسانه‌ای که بعد از این توافق درست شد مربوط به رسانه‌ها بود و موضع ما در مورد این توافق واضح بود ما از اولین کشور‌هایی بودیم که از آن استقبال کردیم و آنچه که ما به آن امید داریم دستیابی به توافقی گسترده در مورد پرونده هسته‌ای ایران است که همه جوانب را در بر بگیرد.

وی افزود: توافق در مورد برنامه هسته ای ایران در شرایطی مطلوب است که تمامی جوانب از جمله سلامت هسته‌ای و عدم تهدید و امور دیگری را مورد توجه قرار دهد و برای کل منطقه مهم است.

وزیر خارجه بحرین تاکید کرد، ولی ما باید واقعی‌نگر و صریح باشیم مشکل ما با ایران فقط شامل برنامه و سلاح هسته‌ای نیست و ما در مود دخالت ایران در کشورهای عربی حوزه خلیج [فارس] و حمایت این کشور از برخی گروه‌های تروریستی اختلاف داریم. ما باید با آنها صریح باشیم حالتی از بی‌اعتمادی وجود دارد

وی خواستار ایجاد اعتماد بین ایران و کشورهای عربی شد و افزود: ما رویکردهایی از برخی از مسئولان ایرانی مشاهده کردیم که به ما احساس خوبی داد ولی در حد یک احساس باقی می‌ماند و به اعتماد نمی رسد. اعتماد کامل زمانی روی می‌دهد که رویکردها عملا دیده شوند که شامل احترام به کشورهای همسایه و عدم دخالت در امور آنها است.

وی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا بعد از روی کار آمدن دولت جدید ایران تغییری در مورد سیاست‌های این کشور در قبال بحرین رخ داده است گفت که در مورد سیاست تغییری صورت نگرفته است و شاید زبان رسمی آنها کمی آرام ترشده باشد ولی در یک مسئله ادبیات آنها همان ادبیات قبلی است. آنها هرگاه که از سوریه حرف زدند بحرین را نیز در کنار این کشور قرار دادند .

شیخ خالد افزود: من در مورد این مسئله با محمد جواد ظریف حرف زدم و او گفت که بدون شک اوضاع این دو کشور متفاوت است. روی هم رفته ما از آنها سخنان مثبتی دیدیم . ما از [حضور] سفیر آنها در بحرین پرسیدیم. ما در زمان بحران سفیر خود را از ایران فرا خواندیم و چند ماه پیش آن را به ایران بازگرداندیم و این گام در زمان ریاست جمهوری سابق روی داد چرا که به طور طبیعی سفیر دارای ماموریتی است که بسیار مهمتر از مساله فرستادن یک پیام سیاسی دارای نوعی از مفهوم می‌باشد.

آنها به صورت آشکار گفتند تا زمانی که در بحرین شرایط معینی دارد نمی خواهند که در این کشور سفیری داشته باشند آنها این مسئله را با ادبیات غیرقابل قبول بیان کردند.

وزیر خارجه بحرین در پایان تاکید کرد که ایران کشور مهمی است و ثبات و سلامت آن برای ما مهم است و آخرین چیزی که ممکن است کشورهای خلیج[فارس] کنار آن قرار بگیرند تعرض یه ایران است چرا که این مساله برخلاف منافع ما است و از آن راضی نیستیم.

26149

کد N23718