جدید ترین پست صفحه اجتماعی ظریف؛خنثی کردن برنامه امنیتی سازی ایران اولویت ماست

محمدجواد ظریف,فیس بوک

تازه ترین گزارش وزیر امور خارجه در صفحه شخصی اش به تصویب قطعنامه پیشنهادی ایران در سازمان ملل وآغاز مجدد مذاکرات کارشناسی با 1+5 از ابتدای هفته آینده اختصاص یافت.

به گزارش خبرآنلاین، محمد جواد ظریف در متنی که در صفحه شخصی خود در فیس بوک منتشر کرد ، به ارائه گزارشی از عملکرد دیپلماتیک ایران در روز های اخیر پرداخت . 


ظریف در این گزارش با اشاره به تصویب قطعنامه جهان عاری از خشونت و افراط به پیشنهاد رئیس جمهور در سازمان ملل آورده است : اهمیت این پیشنهاد و استقبال جهانی از آن، خنثی کردن پروژه گسترده امنیتی سازی ایران و ایجاد فضای ایران هراسی، اسلام هراسی و شیعه هراسی در سطح جهان است.

وی همچنین با اشاره به توقف مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 در تعطیلات میلاد حضرت مسیح (ع) اعلام کرده است : در تماس تلفنی خانم اشتون پس از مرور بر مهمترین موضوعات بحث توافق کردیم که مذاکرات کارشناسی اول هفته آینده از سرگرفته شود. همانگونه که قبلا هم چندین بار خدمت شما عرض کرده ام تمامی مراحل مذاکرات دشوار و پرپیچ وخم و پرفرازونشیب خواهد بود و ضرورت صبر و حوصله و دقت و هوشیاری در همه مراحل ضروری است.

وی گزارش خود را با عذر خواهی به دلیل کوتاه و با فاصله زمانی منتشر شدن گزارش ها در صفحه اینترنتی خود آغاز کرده و به مناسبت اربعین حسینی چند بیت شعر حافظ آورده است.

متن گزارش وی به این شرح است :

دیروز میزبان خانم اما بنینو وزیر امور خارجه ایتالیا بودم. او اولین وزیر خارجه اروپایی است که در چندسال گذشته به ایران سفر کرده است. خانم بنینو را دوبار قبلا ملاقات کرده بودم و چند بار هم تلفنی صحبت کرده بودم.

زن بسیار فعال و شجاعی است. مواضع او در مخالفت با جنگ بسیار قابل احترام هستند.

خانم بنینو مانند بسیاری دیگر از دولتمردان اروپا و سایر نقاط دنیا معتقد است که انتخابات ریاست جمهوری و سیاست خارجی دولت جدید، به ویژه تفاهم ژنو، شرایط جدیدی را در سطح منطقه و حتی جهان ایجاد کرده است.

واقعیت این است که هنوز تفاهم ژنو اجرایی نشده است ولی فضای روانی ضدایرانی شکسته و شرکت های خارجی که تا سه چهارماه قبل حاضر نبودند حتی ب :. 7- طرف های ایرانی گفتگوی تلفنی داشته باشند، اکنون برای حضور در ایران رقابت می کنند.

به یاری خدا و با حمایت مردم خوب از سیاست های دولت تدبیر و امید، در چندهفته آینده وزرای بیشتری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به تهران می آیند.

دیشب همچنین مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 بعداز چند روز مذاکره سخت و سنگین برای تعطیلات کریسمس تا هفته آینده متوقف شد.

در تماس تلفنی خانم اشتون پس از مرور بر مهمترین موضوعات بحث توافق کردیم که مذاکرات کارشناسی اول هفته آینده از سرگرفته شود. همانگونه که قبلا هم چندین بار خدمت شما عرض کرده ام تمامی مراحل مذاکرات دشوار و پرپیچ وخم و پرفرازونشیب خواهد بود و ضرورت صبر و حوصله و دقت و هوشیاری در همه مراحل ضروری است.

همکاران ما مذاکرات را با حسن نیت کامل و با هدف رسیدن به تفاهم ادامه می دهند و در تمامی مراحل با دقت از عزت، حقوق و منافع مردم بزرگ ایران حراست و پاسداری خواهند کرد.

موضوع دیگر، تصویب قطعنامه جهان عاری از خشونت و افراط در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بود(که مخفف انگلیسی آن WAVE یا «موج» است.)

این قطعنامه بر اساس پیشنهاد ریاست محترم جمهوری در سخنرانی مهم شان در مجمع عمومی، توسط همکاران ما در نمایندگی ایران در ملل متحد تدوین و با سایر هیئت ها مذاکره شده بود.

اهمیت این پیشنهاد و استقبال جهانی از آن، خنثی کردن پروژه گسترده امنیتی سازی ایران و ایجاد فضای ایران هراسی، اسلام هراسی و شیعه هراسی در سطح جهان است که توسط بدخواهان ایران در سال های گذشته و با سرمایه گذاری فراوان شکل گرفته بود.

همانطور که ریاست محترم جمهوری در آغاز کار و در تبیین اصول برنامه سیاست خارجی دولت تدبیر و امید اعلام کرده بودند، خنثی کردن برنامه امنیتی سازی ایران از مهمترین اولویت های ماست که با جدیت دنبال شده و آثار وسیعی داشته که برخی از ناظران خارجی آن را یک زلزله در منطقه و در سطح روابط جهانی قلمداد کرده اند.

بهت و سردرگمی و عصبانیت نتانیاهو و دیگران از همین واقعیت است و هم چنین استقبال گسترده دوستان ایران و دیگران. توجه به تصویر کلان ضرورتی غیرقابل انکار برای فهم این تحول و ابعاد آن است.

/212 27

کد N23660