کارتر اصول سه‌گانه مذاکرات ژنو 2 را مطرح کرد

سیاسی

جیمی کارتر اصول سه گانه‌ای را برای مذاکرات ژنو 2 مطرح کرده است که شامل برگزاری انتخابات آزاد، احترام به نتایج انتخابات و استقرار نیروهای صلح‌بان است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، مذاکرات ژنو 2 قرار است بیست و دوم ژانویه (دوم بهمن) برگزار شود و این در حالی است که فهرست کامل شرکت کنندگان در این نشست هنوز نامشخص است.

کارتر در مقاله‌ای که آن را به طورمشترک با رابرت پاستور، یک استاد دانشگاه آمریکایی نوشته، گفته است که هیچ کس نمی‌تواند برنده جنگ سوریه باشد.

کارتر در این مقاله آورده است: واضح است که هر یک از طرفین فکر می‌کنند که نباید بازنده این جنگ باشند، زیرا آن‌ها از نابودی هراس دارند. به همین علت است که جنگ همچنان در این کشور ادامه دارد مگر آنکه جامعه بین‌المللی گزینه‌های مشروعی در خصوص سوریه پیش رو بگذارد.

در این مقاله آمده است که کوفی عنان و اخضر الابراهیمی، فرستادگان سازمان ملل اجازه نداشته‌اند از مهارت‌های مذاکره خود بهره گیرند زیرا بازیگران اصلی این مساله به جای آنکه با یکدیگر سازش کنند تا جنگ پایان یابد بر پیش شرط‌های پیروزی تاکید می‌کنند.

در ادامه این مقاله آمده است که هدف از این پیش شرط‌ها برد جنگی غیرقابل برد است، نه اینکه صلح شکننده را تقویت کنند.

کارتر در این مقاله اشاره کرده است که مذاکرات ژنو 2 باید پایه و اساسی باشد تا به مردم سوریه اجازه داده شود که در انتخاباتی آزاد تحت نظارت دقیق ناظران بین‌المللی در خصوص دولت آینده خود تصمیم بگیرند و باید به ملت سوریه اطمینان داده شود که برندگان این جنگ به گروه‌های فرقه‌ای و اقلیت احترام می‌گذارند و "نیروهای حافظ صلح مقتدر" در این کشور مستقر می‌شوند تا مردم اطمینان یابند که به این اهداف جامه عمل پوشانیده شده است.

این مقاله همچنین هشدار داده است که تا زمانی که این "اقدامات دشوار" برداشته نشود، "جنگ همچنان برای یک دهه دیگر ادامه خواهد یافت و ممکن است حلقه گسترده‌تری از نابودی و مرگ را ایجاد کند."

انتهای پیام

کد N23650