یک عضو گروه موسیقی دختران روسیه آزاد شد

سیاسی

یک عضو گروه موسیقی دختران روسیه تحت عفو رئیس جمهوری این کشور آزاد شد. وی به دلیل آوازخوانی در یک کلیسا علیه ولادیمیر پوتین به دو سال زندان محکوم شده بود.

یک عضو گروه موسیقی دختران روسیه تحت عفو رئیس جمهوری این کشور آزاد شد. وی به دلیل آوازخوانی در یک کلیسا علیه ولادیمیر پوتین به دو سال زندان محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ به نقل از خبرگزاری رویترز، "ماریا آلیوخینا" فردی است که آزاد شده و بنا به اظهارات "پیوتر ورزیلوف"، همسر نادیا تولوکونیکوا، دیگر عضو این گروه موسیقی، وی نیز براساس عفوی که توسط ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور صادر شده، احتمالا امروز آزاد خواهد شد.

ماریا آلیوخینا پس از آزادی در گفت‌وگویی تلفنی به شبکه تلویزیونی "دوشت" روسیه گفت این عفو "ترفندی تبلیغاتی" است و او ترجیح می‌داده در زندان بماند. او گفت: "از نظر من این عفو نیست بلکه بی‌حرمتی است."

آلیوخینا گفت، این عفو شامل اقلیتی از زندانیان می‌شود و افزود: "من فکر نمی‌کنم این عفوی انسان‌دوستانه باشد، بلکه ترفندی تبلیغاتی است و اگر حق انتخاب داشتم آن را قبول نمی‌کردم."

محکومیت ماریا آلیوخینا و تولوکونیکوا در ماه مارس سال ۲۰۱۴ (سه ماه دیگر) به پایان می‌رسید.

نادیا تولوکونیکوا، ماریا آلخینا و یکاترینا سماتسویچ، اعضای یک گروه موسیقی پانک بودند که در ماه فوریه ۲۰۱۲ و در حالی که نقاب به صورت داشتند، به کلیسای جامع مسکو وارد شدند و آهنگی اعتراضی علیه ولادیمیر پوتین اجرا کردند.

این سه زن در پی این اقدام بازداشت شدند و به جرم "اوباشگری" و "توهین به مقدسات" به تحمل دو سال حبس محکوم شدند.

با این حال یکاترینا سماتسویچ پس از تقاضای تجدید نظر از زندان آزاد شد.

پس از تصویب لایحه عفو در پارلمان روسیه، در یک هفته گذشته همه می‌دانستند که این دو به زودی آزاد می‌شوند.

قانون عفو شامل دویست هزار نفر از زندانیان زیر سن قانونی، زندانیان بیمار، زنان باردار، مادران و کسانی که مدت طولانی در زندان بوده‌اند می‌شود.

این اقدام تلاشی برای پرهیز از جنجال در زمان برگزاری المپیک زمستانی ۲۰۱۴ تلقی شده که کمتر از دو ماه دیگر در سوچی در ساحل دریای سیاه برگزار می‌شود.

پیوتر ورزیلوف، شوهر نادیا تولوکونیکوا به بی‌بی‌سی گفت که این آزادی‌ها برای ارائه "تصویری بهتر" از ولادیمیر پوتین است. ورزیلوف گفت اعضای گروه پوسی رایت به فعالیت‌های حقوق بشری خود ادامه خواهند داد.

پدر خانم تولوکونیکوا نیز هفته گذشته به رویترز گفت که زمان آزادی این زنان نشانه "بازی بسیار تلخ" مقامات عالی رتبه حکومتی است.

جمعه گذشته میخائیل خودورکوفسکی، سرمایه‌دار نفتی روسیه که زمانی ثروتمندترین فرد این کشور بود، پس از 10 سال زندان به جرم فساد مالی و فرار از مالیات آزاد شد.

خودورکوفسکی همیشه این اتهامات را رد کرده و دلیل زندانی شدن خود را حمایت مالی از مخالفان ولادیمیر پوتین می‌داند.

انتهای پیام

کد N23595