پاسخ دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه به ابهام مجلس درباره رفتار مهمانان اروپایی

ايران,مجلس شوراي اسلامي,حقوق بشر,اروپا,قوه قضاييه

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه به ابهام برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره رفتار مهمانان اروپایی پاسخ داد.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه به ابهام برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره رفتار مهمانان اروپایی پاسخ داد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) محمد جواد لاریجانی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر کاظم جلالی رییس گروه دوستی پارلمان ایران و اروپا مبنی بر این‌که دبیرستاد حقوق بشر با دیدار هیات پارلمان اروپا با دو تن از محکومین فتنه 88 موافقت کرده است، گفت: طبعا در یک چنین مواردی جلسات مشورتی مختلفی در دستگاه‌های ذیربط تشکیل و مسایل متنوعی نیز مطرح می‌شود که همگی آن‌ها مشورت‌های داخل نظام محسوب می‌شوند. به نظر من آقای دکتر جلالی در مطالبی که بیان فرموده‌اند مقداری شتابزدگی به خرج داده و تسامح در دقت داشته‌اند؛ زیرا در هر صورت روال کار بر این است که مسوولان محترم مجلس نظرات مختلف نهادها را می‌گیرند، ارزیابی می‌کنند و نهایتا تصمیم می‌گیرند آن‌چه به مصلحت است انجام دهند یا خیر و کسی نمی‌تواند مجلس را به انجام کاری مجبور کند.

وی ادامه داد: البته هیچکس در این مملکت موافق رفتار این هیات در ملاقات با این افراد و اعطای جایزه به آن‌ها نبوده است؛ زیرا اولا تقاضای ملاقات با افرادی که سابقه محکومیت دارند یا به نوعی درحال گذراندن محکومیت هستند، نیازمند هماهنگی‌های قضایی است و باز همه آن‌ها نیازمند هماهنگی‌های امنیتی است، ثانیا جایزه دادن به محکومین فتنه همان‌طور که اشاره شد اصلا یک توهین سیاسی است، ثالثا همه این امور مراحل تشریفاتی خاص خود را دارد، حتی موافقت با هر بخش از این تقاضاها باید براساس مراحل تشریفاتی خاصی صورت گیرد و این توافق، نافی انجام ضروریات دیپلماتیک و تشریفاتی این امر نیست همان‌طور که رییس محترم مجلس شورای اسلامی هم اشاره کردند این‌ها باید تقاضای خود را رسما اعلام می‌کردند تا مجلس می‌توانست تصمیم مناسب بگیرد و به هر نوعی که می‌خواست عمل کند. بحث اصلی در نحوه رفتار این مهمانان کم تمدن ما بوده است.

وی در ارزیابی خود از رفتار هیات اروپایی اظهار کرد: بدیهی است این کار خلاف عرف دیپلماتیک است و شاید از لحاظ قوانین ما هم نوعی تخلف قانونی باشد؛ چراکه یکی از ملاقات شوندگان دارای محکومیت معلق است و احیانا هماهنگی با قاضی اجرای احکام ضروری بوده است. اما درعین حال دادن جایزه به افرادی که در نظام اسلامی متهم شده و در جریان یک فرایند قانونی روشن و دقیق محکوم شده‌اند توهین به ملت و توهین به نظام سیاسی مدنی ما محسوب می‌شود؛ لذا رفتار هیات اروپایی در این قسمت به هیچ وجه قابل توجیه نیست.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه درباره این‌که چطور می‌شود که غربی‌ها با وجود ادعایی که درباره نرم‌های دیپلماتیک دارند و خود را مولف نظام‌های نوین رفتارهای دیپلماتیک در جهان می‌دانند دست به چنین اقداماتی زده باشند؟ نیز گفت: اتفاقا این رفتار ناهنجار دیپلماتیک با مواضع غرب و دول اروپایی در فتنه 88 کاملا هماهنگی دارد. در جریان فتنه که در واقع یک کودتای ناموفق علیه دموکراسی در نظام اسلامی بود، دول اروپایی با وقاحت کامل این جریان فتنه را هم هدایت کردند، هم کمک کردند و هم تبلیغ کردند. این سیاست، حکایت از ماهیت خیره سرانه و خود محورانه غرب دارد. جالب است که غرب چه در رفتار با مردم خودش و چه در رفتار با سایر ملل از گستاخی کم نظیری برخوردار است و گستاخی البته یک علامت بی‌تمدنی است همان‌طور که حیا، ادب و شرم، رفتار متمدنانه محسوب می‌شود.

وی که به عنوان دبیر ستاد حقوق بشر با هیات پارلمان اروپا دیدار و گفت‌وگو داشته درباره آن‌چه در این نشست گذشت، خاطرنشان کرد: اولا هیات اروپایی چندماه پیش از این سفر، از طریق وزارت خارجه تقاضای ملاقات با اینجانب را مطرح کرده بود. چون آن‌ها از طریق پارلمان اروپا تقاضا کرده بودند آن را به مجلس شورای اسلامی هدایت کردیم و پس از آن بود که این ملاقات انجام گرفت. در این جلسه که بسیار دقیق و مفصل و مودب به آداب برگزار شد، آن‌ها درباره جریان حقوق بشری حاکم در صحنه بین‌المللی با ما صحبت کردند و نظر ایران را درباره مسائل مطرح شده جویا شدند. ما در پاسخ به آن‌ها که جزئیات بیشتر آن در خبرهای مربوط به دیدار منتشر شده است، مفصل توضیح دادیم اولا به تلقی آن‌ها از حقوق بشر غربی اشکالات فراوانی داریم، ثانیا اعلام کردیم معتقدیم که سیاست غرب در تحمیل یک تفکر و روش زندگی به جهان با استفاده از زور شکست خورده است و گذشته از ناموفق بودن این تحمیل، این سیاست سبب از بین رفتن شکوفایی تمدنی بشر خواهد شد زیرا تنوع فرهنگی بخشی از تجربه تاریخی بشر در شکل دادن به تمدن است. ثالثا تاکید کردیم که حقوق بشر، امروزه بخصوص از سوی دول اروپایی و آمریکا مورد سوء استفاده عظیم قرار گرفته است، رابعا معترض شدیم که دوستان و متحدان آمریکا و غرب غالبا دیکتاتورهای بسیار سخت گیری هستند و کمترین توجهی به نرم‌های حقوق بشری ندارند اما چون دست نشانده و تضمین کنند منافع غرب هستند به حقوق بشر آن‌ها هیچ اشکالی وارد نمی‌شود اما ایران که تجربه آن در بنای یک نظام دموکراتیک براساس عقلانیت اسلامی تجربه جدید بشریت امروز محسوب می‌شود و به همین واسطه دستاوردهای شگرفی در طی سه دهه گذشته ارائه کرده است و تنها دموکراسی منطقه و پیشرفته‌ترین کشور منطقه در علم و تکنولوژی و قوی ترین و تاثیرگذار ترین کشور منطقه به حساب می‌آید و در یک کلام ستاره درخشان خاورمیانه است را مورد تهاجمات متنوع از جمله تهاجم حقوق بشری قرار داده اند.

وی ادامه داد: همچنین در این ملاقات طرف اروپایی دو تقاضا مطرح کرد اول نظر مساعد ایران برای آغاز مجدد مذاکرات حقوق بشری میان ایران و اروپا را خواستار شد و دوم توسعه همکاری های قضایی بین ایران و اروپا چهت آشنایی بیشتر اروپایی‌ها با دستاوردهای مدنی جمهوری اسلامی را درخواست کرد.

لاریجانی درباره پذیرش این درخواست خاطرنشان کرد: ما با تقاضای دوم موافقت کردیم و از مسیرهای مختلف پیگیر اجرای آن خواهیم بود. اما درباره تجربه مذاکرات ایران و اروپا یادآور شدیم که این مذاکرات از سال 81برای چند دور برگزار شد و مبنای آن جایگزین کردن رفتار خصمانه در مجامع بین‌المللی با میز مذاکره بود. منتهی پس از چند دور مذاکره، دول اروپایی تصمیم گرفتند در صحنه بین‌المللی تهاجمات بین‌المللی را علیه ایران مجددا براه بیندازند که نمونه آن قطعنامه هایی است که مطرح کرده و می‌کنند و یا مواضع بی ادبانه و گستاخانه ای است که علیه نظام اسلامی و مسوولان آن اتخاذ می‌کنند.

وی تاکید کرد: با توجه به این شرایط، تردید ما این است که این مذاکره هم با همان معیار منسوخ چماق و هویچ باشد، البته همان‌گونه که قبلا هم گفته‌ام چماق شکسته و هویچ پوسیده. طبیعتا ما به مذاکره‌ای که براساس حسن نیت و علاقه به فهم متقابل باشد نظر مثبت داریم و امیدوار هستیم که مساله حقوق بشر از این بازی سیاسی خارج شود و به یک میدان همکاری فرهنگی، فکری و تمدنی بشری تبدیل شود که در آن همه ملت‌ها حق داشته باشند بر اساس فرهنگ خودشان زندگی خود را شکل دهند و با همه فرهنگ‌ها تعامل داشته باشند.

انتهای پیام

کد N23512