/گزارش/

بحران سودان جنوبی، زمینه‌ای برای آزمایش اتحادیه آفریقا

سیاسی

"حتی تا این لحظه، روزها پس از آغاز درگیری‌ها در سودان جنوبی، هنوز مسائل زیای در هاله‌ای از ابهام باقی مانده و از پیشتر نیز انتظار این ابهام می‌رفت."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه کنیا استار در گزارشی درباره بحران در سودان جنوبی نوشته است: «هر بحرانی به این وسعت بی‌شک دو روایت را درخصوص وقایع اخیر سودان جنوبی و اینکه چه کسی مسئول این تراژدی است، شکل می‌دهد.

قطعا یک مساله را می‌توان با اطمینان کامل مطرح کرد، اینکه اتحادیه آفریقا پیش از آنکه دامنه خشونت‌ها در سودان جنوبی غیرقابل کنترل شود، باید برای آرام کردن اوضاع در این کشور دست به کار شود.

در این میان ملت کنیا به خوبی میزان نیاز به دخالت خارجی به منظور یافتن راه حلی مسالمت آمیز برای بحرانی از این دست را درک می‌کند. در زمان درگیری‌های پس از انتخابات در کنیا در سال 2008، تقریبا هیچ گونه ارتباطی میان گروه‌های سیاسی رقیب نبود. هر یک از این گروه‌ها مدعی پیروزی در انتخابات بود و از گروه رقیب می‌خواست به خواسته‌هایش تن دهد. در این میان، پیش از آنکه تعادل سیاسی در کنیا تثبیت شود، جامعه بین‌المللی در حوادث پس از انتخابات کنیا مداخله کرد و میانجی‌گری هوشمندانه‌ای از سوی "گروه افراد خبره" به رهبری کوفی عنان، دبیرکل پیشین سازمان ملل صورت گرفت.

سودان جنوبی هم اکنون با بحرانی دست و پنجه نرم می‌کند که ممکن است خاستگاه و سکانس در حال پخش آن با آنچه در کنیا رخ داد، متفاوت باشد،‌ اما در اصل در هر دو آن‌ها یک اصل مشترک است،‌ اینکه کشور بسیار از هم پاشیده است و افرادی هستند که از پذیرش حاکمیت فردی که هم اکنون به عنوان رئیس جمهور بر مسند تکیه زده است، سرباز می‌زنند.

اگر قرار است بحران سودان جنوبی شکل جنگ داخلی آشکار مانند آنچه هم اکنون در سوریه اتفاق افتاده را به خود نگیرد، بایستی هم اکنون مداخله فوری از سمت میانجیگرانی فراتر از مرزهای سودان جنوبی صورت گیرد.

اتحادیه آفریقا در ماه‌های اخیر چندین مرتبه مخالفت خود را با احکام دیوان کیفری بین‌المللی (لاهه) اعلام کرده و تاکید کرده است که بدون دخالت "بیگانگان" می‌توان "راه‌حل‌های آفریقایی " برای مشکلات آفریقا پیدا کرد.

بدین ترتیب می‌توان گفت که سودان جنوبی که هم اکنون با چنین بحرانی دست و پنجه نرم می‌کند، زمینه را برای آزمایش اتحادیه آفریقا برای کسب راه حل‌های آفریقایی فراهم آورده است.»

انتهای پیام

کد N23472