اوباما به دنبال اقدامات نظامی در سودان جنوبی/ فضای وحشت در شهر "بور"

سیاسی

رئیس جمهوری آمریکا همزمان با وقوع درگیری‌ها در سودان جنوبی امروز (دوشنبه) اعلام کرد که ممکن است انجام اقدامات نظامی را برای تامین امنیت شهروندان آمریکایی لحاظ و بررسی کند.

رئیس جمهوری آمریکا همزمان با وقوع درگیری‌ها در سودان جنوبی امروز (دوشنبه) اعلام کرد که ممکن است انجام اقدامات نظامی را برای تامین امنیت شهروندان آمریکایی لحاظ و بررسی کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ به نقل از خبرگزاری پی.تی.آی، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به کنگره گفت: در حالی که وضعیت در سودان جنوبی را مورد کنکاش قرار می‌دهم، ممکن است مساله انجام اقدامات بعدی برای حمایت و تامین امنیت شهروندان آمریکایی، املاک و دارایی‌ها از جمله سفارت آمریکا در جوبا را لحاظ کرده و مورد بررسی قرار دهم.

اگرچه اوباما در تعطیلات سالانه خود در هاوایی به سر می‌برد، اوضاع در سودان جنوبی را از سوی مشاورانش کنترل و بررسی می‌کند.

اظهار نظر اوباما پس از آن مطرح شد که چهار تن از پرسنل آمریکا که قصد خروج از سودان جنوبی را داشتند، در پی تیراندازی به سوی سه فروند هواپیمای آمریکایی مجروح شدند.

این اقدام از سوی شورشیان در سودان جنوبی باعث مخدوش شدن روند خروج شهروندان آمریکایی از این کشور آفریقایی شده است.

سوزان رایس، مشاور امنیت خارجی اوباما نیز در پیامی صوتی در توییتر بار دیگر تاکید کرد که تمامی گروه‌های درگیر در سودان جنوبی باید برای توقف این درگیری‌ها با یکدیگر همکاری داشته باشند.

وی همچنین هشدار داد اگر این خشونت‌ها تداوم داشته باشد و گروه‌ها برای کسب قدرت از ترور و خشونت استفاده کنند واشنگتن کمک‌های خود را به جوبا قطع می‌کند.

شبکه خبری سی.ان.ان نیز گزارش داد، تمامی آمریکایی‌های حاضر در اردوگاه سازمان ملل در "بور" واقع در سودان جنوبی به صورت ایمن این کشور را ترک کرده‌اند و وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که 15 آمریکایی سودان جنوبی را ترک گفتند.

این وزارت خانه همچنین اعلام کرد که پرسنل آمریکایی در حال انجام اقدامات برای تایید این مساله هستند که هیچ شهروندی از این کشور در این اردوگاه باقی نمانده است. اگرچه حین خروج این افراد شورشیان به سوی هواپیماها تیراندازی کرده و چهار تن از پرسنل نظامی آمریکایی را زخمی کردند.

سازمان ملل نیز پرسنل غیر ضروری خود را از سودان جنوبی به اوگاندا منتقل کرد چرا که خشونت‌ها در سودان جنوبی شدت گرفته است.

هیلده جانسون، نماینده سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما نمی‌خواهیم سودان جنوبی را به حال خود رها کنیم. ما برای ماندن اینجا هستیم و تمام اقدامات لازم را برای مردم سودان جنوبی انجام می‌دهیم. برای هر کس که می‌خواهد ما را تهدید کند بترساند و به ما حمله کند، یک پیام واضح و آشکار داریم؛ ما نمی‌ترسیم!

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل نیز گفت: این سازمان تجهیزات هیات‌های نیروهای حافظ صلح را از کشورهایی چون جمهوری دموکراتیک کنگو و سایر مناطق به سودان جنوبی منتقل می‌کند.

وی افزود: ما از سایر کشورها می‌خواهیم تا برای کمک به سودان جنوبی اقدامات لازم را انجام دهند. ما با کمبود تجهیزات و کمک‌ها مواجه هستیم.

در همین حال با بالا گرفتن خشونت‌ها در سودان جنوبی یک مقام سازمان ملل از فضای یاس و ترس در این کشور سخن می‌گوید.

توبی لانزر، از مقام های سازمان ملل به بی بی سی از اعدام‌های صحرایی گفت که در شهر بور در ایالت جونگلی روی می‌دهد.

این ایالت به دست شورشیانی افتاده که به معاون سابق رییس جمهوری سودان جنوبی وفادارند.

او گفت عده زیادی از مردم به پایگاه سازمان ملل در این منطقه پناه برده‌اند و عده بیشتری در بیشه‌ها پنهان شده‌اند.

سالوا کر، رییس جمهوری سودان جنوبی معاونش ریک ماکار را در ماه ژوییه به ظن تلاش برای کودتا از سمتش برکنار کرد، درگیری‌ها بین طرفداران دو طرف از هفته گذشته آغاز شد.

پیشتر ارتش سودان جنوبی اعلام کرده بود که شهر بنتیو در ایالت نفت خیز یونیتی در دست شورشیان افتاده است.

لانزر هشدار داد، تعداد کسانی که در سودان جنوبی به کمک نیاز دارند هر روز در این کشور افزوده می‌شود.

او پیش بینی کرد که تا چند روز آینده صحبت از ده‌ها هزار نیازمند کمک نخواهد بود و اعداد به صدها هزار هم می‌رسد.

دولت قول داده که شهر بور را از شورشیان باز پس بگیرد.

انتهای پیام

کد N23446