مهدوی کنی گفت به جلسات احمدی‌نژاد نرو

سیاسی

حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران گفته است که در دوره هشت ساله ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، قدم‌های بسیار بلندی در گذار معکوس دولت‌داری در ایران به سمت دولت قاجاری برداشته شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از سایت انتخاب، به گفته آشنا در این دوره تلاش زیادی شده بود تا تصمیمات متمرکز در حلقه بسیار کوچکی گرفته شود. «گاهی سوء تدبیر تصادفی اتفاق می‌افتد و گاهی به صورت ساختاری و حساب‌شده پیش می‌رود. این اتفاق بسیار بیشتر از هشت سال می‌توانست کشور را عقب ببرد.»

مشاور رئیس‌جمهور ایران و سرپرست مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری این موضوع را به مجله «اندیشه پویا» گفته است.

آشنا از برخی از اتفاقاتی که در دولت محمود احمدی‌نژاد رخ داده با عنوان «مین‌گذاری در اداره کشور» نام برده و گفته «برخی از مین‌ها کشف شد، برخی هم در آستانه انفجار است و فقط کافی است که پایمان را از روی آن برداریم.»

او در توضیح این توصیف گفته است که «در موضوع یارانه‌ها پای ما الان روی مین است؛ نه می‌توانیم ادامه دهیم و نه می‌توانیم قطع کنیم. آیا به مردم می‌توان گفت که اشتباه شده است؟ مسکن مهر هم همین طور است.»

مشاور رئیس‌جمهور گفته «دولت قبل در هفته آخر کاری خود نمایشگاه بین‌المللی را بدون طی مراحل قانونی به صداوسیما واگذار کرد. صداوسیما هشت سال نمایشگاه بین‌المللی را می‌خواست، به او ندادند و یک‌باره در هفته آخر کاری دولت آن را به صداوسیما دادند. این مشخص است که در دولت بعدی نمایشگاه را به صداوسیما نخواهند داد و این یعنی گذاشتن مین در رابطه صداوسیما و دولت جدید.»

آشنا همچنین گفته «در یک مورد دیگر دولت آقای احمدی‌نژاد، شرکتی را که ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان قیمت دارد به آستان قدس واگذار کرده که باز هم مشخص است دولت بعدی آن را ابطال می‌کند و این می‌شود مین‌گذاری در رابطه آستان قدس و دولت تازه. در آخرین هفته دولت، دفتری را که مهندس موسوی در آن کار می‌کرده به صورت ۱۵ ساله به یک شخص بسیار محترم حقیقی ولی با عنوان حقوقی واگذار شده. دولت بعد آن دفتر را بگیرد یا نگیرد؟ و خیلی موارد دیگر.»

حسام الدین آشنا به موضوع هولوکاست و انکار کشتار یهودیان توسط محمود احمدی‌نژاد هم اشاره کرده و گفته «قبل از هر کسی مرحوم دکتر مجید شریف که جزو مقتولان مظلوم قتل‌های مشکوک بود کتاب آقای روژه گارودی را ترجمه کرده بود؛ یعنی افراد منتسب به نهضت آزادی موضوع افسانه پنداشتن هولوکاست را اولین بار در جامعه ما ترجمه کردند. پس مساله کشف آقای احمدی‌نژاد نبود. تبدیل کردن هولوکاست به یک گفتمان و تحمیل هزینه‌ای سنگین برای کشور نتیجه‌اش قفل کردن کل روابط خارجی ایران با غرب بود ... و من اصلا نمی‌توانم بروز چنین اتفاقی در سیاست خارجی خودمان را تصادفی بدانم.»

حسام‌الدین آشنا گفته مدت کوتاهی در دوره شهرداری احمدی‌نژاد در جلسات مشورتی که او تشکیل داده بوده شرکت می‌کرده اما آیت‌الله مهدوی کنی رئیس مجلس خبرگان، وی را از رفتن به جلسات منع کرده بود.

آشنا می‌گوید «خودم هم در همان جلسات در سال ۸۲ فهمیده بودم که آقای احمدی‌نژاد با اصراری که در درگیری با دولت داشت قصد دارد رئیس‌جمهور شود.»

مشاور رئیس‌جمهور می‌گوید «وقتی آقای احمدی‌نژاد در سال ۱۳۸۴ به ریاست جمهوری انتخاب شد یک بار برای دیدن ایشان رفتم. آقای حدادعادل اتاقش در مجلس شورای اسلامی را به ایشان داده بود و خودش رفته بود بهارستان و رئیس‌جمهور منتخب در مجلس می‌نشست. از آقای احمدی‌نژاد شنیدم که می‌گفت من وامدار هیچکس در ریاست جمهوری نیستم و فقط وامدار زیارت عاشورا و دعاهای ندبه هستم. راجع به وزارت اطلاعات و وزارت ارشاد با ایشان صحبت کردم ... در حدود یک ربعی که من صحبت می‌کردم ایشان زیر شیشه میز را درست می‌کرد.»

آشنا می‌گوید «آقای احمدی‌نژادی که من سال ۱۳۸۴ دیدم با آقای احمدی‌نژادی که انتهای سال ۸۲ ترک کردم، یک تفاوت داشت و آن افزایش بی حد و حصر اعتماد به نفس او بود.»

او می‌گوید که اسفندیار رحیم‌مشایی، نزدیک‌ترین فرد در دولت آقای احمدی‌نژاد به رئیس‌جمهور پیشین، در دوره‌ای که آنها در شهرداری تهران بودند یک تئوری بیشتر نداشت و آن اینکه می‌گفت کار اساسی نکنید چون خرج کار اساسی زیاد است و به جای آن کاری کنید که مردم خوششان بیاید. در واقع تخصص ایشان فیل هوا کردن بود.

«از خودش شنیدم که گفت درست کردن یک بزرگراه خیلی خرج دارد و یک ماه بعد هم کسی به یاد ندارد که چه کسی آن را ساخته است. این تفکر برای یک ذهن تبلیغاتی درجه یک است اما برای کشورداری مشکل ایجاد می‌کند که کرد.»

مشاور رئیس‌جمهور ایران گفته «دولت روحانی دولت پاسداران آشتی و امید است. پاسداران یک تحمل موقت که می‌تواند به قهر دائم یا به آشتی پایدار تبدیل شود.»

انتهای پیام

کد N23438