جزئیات مذاکرات وزیران خارجه ایران و ایتالیا پیرامون مسائل دوجانبه و جهانی 

سیاست خارجی

وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار همتای ایتالیایی خود تماس‌ها و سفرهای متقابل مقامات دو کشور را نشانه واقع بینی ایتالیا در روابط با ایران دانست و زمینه‌های توسعه مناسبات در ابعاد دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی را گسترده خواند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز یکشنبه در دیدار اما بونینو همتای ایتالیایی خود در تهران با بیان اینکه ایران و ایتالیا با تکیه بر روابط بسیار دیرینه، نگاه مثبت مردم 2 کشور به یکدیگر و سابقه همکاری‌های خوب فیمابین، در فضا و امکانات جدید می‌توانند روابط پیشتازی داشته باشند، گفت:‌جمهوری اسلامی ایران برای روابط با ایتالیا اهمیت قائل است و خوشحالیم میزبان شما در ایران برای ادامه مذاکرات و رایزنی‌های فیمابین هستیم.
 
وی تماس‌ها و سفرهای متقابل مقامات ایران و ایتالیا را نشانه واقع بینی ایتالیا در روابط با ایران دانست و زمینه‌های توسعه مناسبات در ابعاد دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی را گسترده خواند.
 
ظریف با اشاره به سابقه خوب همکاری ایران و شرکت‌های ایتالیایی، آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تقویت و گسترش همکاری‌های فیمابین در حوزه‌های توسعه حمل و نقل ریلی، انرژی و نفت را با توجه به طرح‌های توسعه‌ای کشور اعلام و بر ضرورت نوآوری در راه‌های تقویت همکاری‌ها تأکید کرد.
 
وزیر خارجه با اشاره به سفر آتی وزیر فرهنگ ایتالیا به تهران، آمادگی کشورمان را برای افزایش مبادلات فرهنگی، علمی و دانشگاهی یادآور شد.
 
وی به تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی اشاره کرد و مواضع دو کشور را در بسیاری از مسائل نزدیک خواند و زمینه‌های رایزنی و همکاری‌های فیمابین را گسترده توصیف کرد.
 
وزیر امور خارجه ایتالیا نیز در این دیدار با سازنده خواندن مذاکرات روز گذشته خود با معاونان رئیس جمهوری ایران، تصریح کرد: مسلما امکانات و ظرفیت‌های بالقوه زیادی برای توسعه روابط تهران - رم از طریق گفت‌وگوهای سیاسی وجود دارد.
 
اما بونینو نیز با تأکید بر علاقه‌مندی ایتالیا برای گسترش و تقویت مناسبات فیمابین در راستای منافع دو کشور، به تمایل شرکت‌های ایتالیایی برای حضور و همکاری مشترک در ایران اشاره کرد و افزود: شرکت‌های ایتالیایی علاقه‌مند به همکاری با ایران در حوزه‌های زیرساختی، اقتصاد سبز، توسعه شبکه راه‌آهن و انرژی هستند.
 
وی با تأکید بر اهمیت همکاری‌های فرهنگی، وجود 62 توافقنامه همکاری بین دانشگاه های دو کشور را مثبت و سازنده خواند که نشان از روند و مسیر خوب تبادلات فرهنگی بین دو کشور دارد.
 
بونینو با اشاره به اهمیت سفر آتی وزیر فرهنگ این کشور به ایران، علاقه‌مندی رم برای همکاری با تهران در زمینه باستان شناسی را نیز یادآور شد.

اهمیت طرح رئیس جمهور اسلامی ایران موسوم به جهان علیه خشونت و افراط گرایی WAVE نیز در این دیدار مورد توجه قرار گرفت.
 
دو وزیر همچنین در ارتباط با تحولات منطقه‌ای، پیرامون اوضاع در سوریه، افغانستان و مسئله هسته‌ای و برنامه اقدام مشترک به رایزنی پرداختند.
 
ظریف درباره مسئله افغانستان، زمینه همکاری مشترک تهران - رم را در حوزه‌های مختلف از جمله مبارزه با قاچاق مواد مخدر، مقابله با تروریسم و افراط گرایی و کمک به پیشرفت و رفاه برشمرد.
 
وزیر خارجه ایتالیا نیز با اشاره به تفاهمنامه ایران و ایتالیا برای همکاری در مورد افغانستان، پیگیری‌ این همکاری‌ها را مهم خواند.
 
در خصوص سوریه نیز ظریف بر ضرورت حل این بحران از مسیر راه‌حل سیاسی مبتنی بر واقع بینی و جدیت و با هدف خاتمه خشونت و افراط و مشارکت مردم سوریه در سرنوشت خود و اجتناب از توسل به راه‌حل سیاسی تأکید کرد.
 
وزیر خارجه ایتالیا نیز با اشاره به فاجعه انسانی در سوریه، بر نقش اساسی ایران در کمک به حل بحران‌ها تأکید کرد و افزود: به اعتقاد ما تمامی کشورهایی که در منطقه حضور و نفوذ دارند، باید به اجلاس ژنو 2 دعوت شوند.
 
بونینو درباره مسئله هسته‌ای نیز ابراز امیدواری کرد پروسه مذاکرات تا رسیدن به موفقیت نهایی ادامه یابد.
 
رایزنی و همکاری دو کشور در عرصه‌های بین‌المللی به ویژه سازمان ملل متحد نیز از محورهای مذاکرات دو وزیر در این دیدار بود.