اخبار امنیتی عراق/

تاکید مالکی بر مقابله با القاعده/ فرمانده لشگر هفتم عراق انتخاب شد

آفریقا و خاورمیانه

انتخاب جایگزین فرمانده ترور شده ارتش در الانبار، درخواست یک عضو شورای استان الانبار از دولت مرکزی و تاکید نخست وزیر عراق بر مقابله با القاعده از مهمترین اخبار به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه النهرین، یک منبع مسئول در استان الانبار اعلام کرد: وزارت دفاع، سرتیپ ستاد قاسم محمد المحمدی را به عنوان جانشین محمد الکروی فرمانده لشکر هفتم عراق که روز گذشته در درگیری با تروریستها کشته شد، انتخاب کرده است.

این منبع افزود: ظرف ساعات آینده وی ماموریتهای خود را بر عهده خواهد گرفت.

از سوی دیگر شبکه المیادین به نقل از منابع وابسته به وزارت دفاع عراق از کشف اسنادی از داعش که قصد تاسیس امارت الانبار و ملحق کردن آن دولت اسلامی عراق و شام را داشتند خبر دادند.

از سوی دیگر عذال الفهداوی عضو شورای استان الانبار از دولت مرکزی خواست که برای مقابله با مشکلات امنیتی از افسران ارتش سابق استفاده کند.

وی افزود: مشکلات کنونی ضرورت استفاده از توان امنیتی را بیشتر کرده است و دولت مرکزی باید افسران ارتش سابق را به خدمت فرا بخواند و از تجارب نظامی آنها استفاده کند.

این درحالی است که نوری المالکی نخست وزیر عراق از همه عراقی ها خواست که به ارتش و پلیس کمک کنند.

وی افزود: شهادت سرهنگ احمد البطاوی رئیس پلیس الشرقاط و تعدادی دیگر از نیروهای مسلح در استان صلاح الدین و مناطق دیگر صفحه جدیدی از رشادتهای سربازان عراقی را رقم زده است.

نوری المالکی از تحصن کنندگان در الانبار خواست که از تحصن دست بردارند تا فقط عوامل القاعده در آن بمانند و نیروهای امنیتی بتوانند آنها را دستگیر کنند.

وی افزود: اجازه داده نمی شود که محلهای تحصن پناهگاهی برای القاعده باشند.

نخست وزیر عراق از نیروهای امنیتی خواست که با القاعده مبارزه کنند و به تحصن کنندگان نیز قول داد که پس از اینکه آنها از محل تحصن خارج شدند خواسته های آنها را برآورده کند.شرایط در الانبار به شکل کنونی قابل قبول نیست

مالکی گفت: مقابله نیروهای عراقی با تروریستها در واقع نبرد شرف ضد خائنین و خفاشان شب است.نیروهای مسلح خود را فدای عراق،مردم و امنیت آنها می کنند.

از سوی دیگر منابع عراقی اعلام کردند: محمد الشمری فرمانده گردان پانزدهم از لشگر دوم عراق از سوء قصد تروریستی در منطقه ای در جنوب کرکوک نجات پیدا کرده است.

منابع عراقی از کشته شدن یکی از اعضای شورای بیداری در استان صلاح الدین در تیراندازی گروه های مسلح خبر دادند.

در منطقه ای در جنوب شهر کرکوک نیروهای پلیس جسد یک جوان مجهول الهویه که در کنار جاده رها شده بود، پیدا کردند.آثار شکنجه بر روی این جوان مشاهده شد.

در اثر انفجار بمب در مسیر گشتی نیروی ارتش عراق در جنوب طوزخورماتو در استان صلاح الدین چهار نفر زخمی شدند.در منطقه بسطاملی در طوزخورماتو نیز چهار غیر نظامی زخمی شدند.

نیروهای امنیتی در جنوب موصل در استان نینوی نیز جسد یک فرد را که بر روی زمین افتاده بود پیدا کردند.در شرق موصل نیز افراد مسلح یک غیر نظامی را کشتند.

در اثر انفجار بمب در نزدیکی رستورانی در جنوب غرب بغداد دو نفر کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند.

در استان بابل نیروهای امنیتی یک مرکز وابسته به القاعده را در منطقه الفارسیه در جرف الصخر منهدم و مقادیر زیادی سلاح و مهمات کشف کردند.

از سوی دیگر خبرنگار المیادین از کشته و زخمی شدن 18 نفر در اثر انفجار دو بمب در مناطق الخنساء و الزیتون بغداد خبر داد.