آغاز روز چهارم مذاکرات فنی ایران و 1+5/ مذاکرات روز گذشته تا نزیک صبح ادامه داشت 

سیاست خارجی

چهارمین روز از مذاکرات فنی ایران و کشورهای 1+5 دقایقی پیش در هتل اینترکنتینانتال ژنو آغاز شد. 

به گزارش خبرنگار مهر، روز چهارم از مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 در ژنو دقایقی پیش آغاز شد.

کارشناسان ایرانی به ریاست حمید بعیدی نژاد دقایقی پیش برای چهارمین روز در ژنو و برای پنجمین بار به میز مذاکره با کارشناسان کشورهای 1+5 رفتند.

این مذاکرات از روز پنجشنبه بعد از ظهر در هتل اینتزکنتینانتال در ژنو در حال برگزاری است و شب گذشته نیز تا حدود ساعت 3 صبح به وقت ژنو ادامه داشت .

بر اساس این گزارش، در پی توافق ژنو با عنوان برنامه اقدام مشترک بین ایران و 1+5 و بر اساس توافق طرفین مذاکرات کارشناسی برای اجرای توافق از روز 18 آذر ماه در وین آغاز شده بود که این مذاکرات پس از 4 روز به دلیل تحریم های وزارت خزانه داری آمریکا بر علیه چند شرکت و شخص ایرانی از سوی تیم مذاکره کننده ایران متوقف شد.

مذاکرات پس از حدود یک هفته توقف و در پی مذاکراتی که سید عباس عراقچی ، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران با کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا داشتند از سر گرفته شد.

عراقچی که در بلژیک با اشتون دیدار کرد درباره این دیدار گفت : در این ملاقات مواضع خودمان را به خانم اشتون منتقل کردیم که اگر مذاکرات قرار است ادامه یابد باید از سوء تفاهمات و زیاده خواهی ها اجتناب شود.

وی با تاکید بر اینکه باید پایبند به متن توافق باشیم، تصریح کرد: باید از اقدامات تحریک آمیز خودداری شود.

عراقچی تصریح کرد: خانم اشتون نیز بر این امر تاکید داشتند که لازمه اجرای توافق، اصل حسن نیت در مذاکرات است و گروه مذاکره کننده 1+5 در وین نیز به همین ترتیب عمل می کنند.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان ادامه داد: خانم اشتون اطمینان دادند که همه اعضای گروه به خصوص آمریکا متعهد به تعهدات هستند و بر این اساس تصمیم بر ادامه مذاکرات گرفته شد.

همچنین محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه کشورمان نیز در همین راستا در هفته گذشته با کاترین اشتون و جان کری ، وزیر امور خارجه آمریکا گفتگوهای تلفنی جداگانه ای داشت .

ریاست تیم مذاکره کننده ایران در این دور از مذاکرات کارشناسی را نیز حمید بعیدی نژاد، مدیر کل امور سیاسی وزارت امور خارجه بر عهده دارد و کارشناسی از سازمان انرژی اتمی و بانک مرکزی و همچنین کارشناسان تحریم وی را همراهی می کنند.

این مذاکرات به منطور بررسی راهکارهای اجرای توافق برنامه اقدام مشترک صورت می گیرد. کارشناسان قرار است در این مذاکرات یک روز مشخص را برای آغاز اجرا تعهدات دو طرف به توافق مذکور تعیین کنند. پس از آغاز اجرای توافق مذاکرات ایران و 1+5 طی هفته های آینده به منظور توافق برای مرحله نهایی آغاز خواهد شد.