انتقاد عضو کمیسیون امنیت ملی از دیدار لاریجانی و هاشمی با هیئت پارلمانی اروپا

مجلس

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارت امور خارجه و اطلاعات مسئولیت دیدار هیئت پارلمانی اروپا با مجرمان فتنه ۸۸ را برعهده نمی‌گیرند گفت: بعد از این اقدام مداخله گرایانه هیئت پارلمانی اروپا کوچک و بزرگ مسئولان ما به ردیف شدند و با این هیئت دیدار کردند این اقدام اشتباه بود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر در ادامه صحن علنی روز یک شنبه مجلس شورای اسلامی، ابراهیم آقامحمدی نماینده مردم خرم آباد با اعلام تذکری از دیدار هیئت اروپایی از زندانیان و مجرمان فتنه ۸۸ انتقاد کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: هیئت اروپایی شرط گذاشته بود که در صورت دیدار با زندانیان فتنه ۸۸ به ایران سفر خواهد کرد، باید روشن شود که چه کسی این شرط را پذیرفته است.

آقامحمدی ادامه داد: رئیس هیئت پارلمانی اروپا پس از حضور در ایران در مصاحبه‌ای اعلام کرد علت اصلی حضور ما در ایران ملاقات با زندانیان سیاسی سال ۸۸ و ارائه جایزه ساخاروف به ارزش ۵۰ میلیون یورو به هر یک از این زندانیان است.

وی ادامه داد: جایزه ساخاروف به افرادی داده می‌شود که در راستای سیاست‌های غرب با رژیم‌های کشورشان مبارزه می‌کنند.

وی با انتقاد از اینکه وزارت امور خارجه، اطلاعات و مجلس شورای اسلامی مسئولیت ملاقات هیئت پارلمانی اروپا با زندانیان فتنه ۸۸ را برعهده نمی‌گیرد، گفت: اگر دیدارهای این هیئت با هماهنگی بوده چرا بعد از ملاقات آن‌ها با زندانیان سیاسی فتنه ۸۸ کوچک و بزرگ مسئولان ما به ردیف شدند و با این هیئت مداخله گر دیدار کردند.

آقامحمدی تأکید کرد: رئیس مجلس شورای اسلامی باید از حیثیت مجلس دفاع کند.

به گزارش مهر حمید رسایی نماینده مردم تهران نیز از دیدار علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و هاشمی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با هیئت پارلمانی و بی‌احترامی این هیئت به رئیس مجمع تشخیص انتقاد کرده بود. 

در پی این تذکرات ، کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهشهای مجلس که هیات پارلمانی اروپا را به تهران دعوت کرده بود درباره مذاکرات صورت گرفته میان مسئولان پیرامون این سفر توضیح داد.