نماینده نائین: 110 نماینده خواهان بازنگری در طرح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان هستند

سیاسی

نماینده مردم نائین در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ماه گذشته طرح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان با دو فوریت تصویب و در صحن علنی بررسی شد اما در کمال تعجب کلیات این طرح رد شد که در این باره هیأت رئیسه مجلس اشتباهی مرتکب شده است.

نماینده مردم نائین در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ماه گذشته طرح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان با دو فوریت تصویب و در صحن علنی بررسی شد اما در کمال تعجب کلیات این طرح رد شد که در این باره هیأت رئیسه مجلس اشتباهی مرتکب شده است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حمیدرضا طباطبایی نائینی در نطق میان دستور خود در جلسه امروز(یکشنبه) مجلس خاطر نشان کرد: هیأت رئیسه موضوع را مشمول بند 5 ماده 121 آیین‌نامه داخلی دانست، در این بند آمده است برای تصویب اصلاح قانون برنامه توسعه در ضمن لایحه بودجه نیاز به اکثریت دو سوم آراء حاضرین است. در حالتی که موضوع طرح ممنوعیت مصداق این ماده و این بند نیست و استدلال آن این است که اصل 71 قانون اساسی به مجلس شورای اسلامی در عموم مسائل کشور حق قانونگذاری داده و در اصل 73 شرح و تفسیر قوانین عادی را در صلاحیت مجلس دانسته نه هیأت رئیسه.

وی افزود: اشتباه اینجا اتفاق افتاد که این تقصیر را هیأت رئیسه انجام داد و اصولا برنامه پنجم توسعه چه می‌گوید و باید دید چه هدفی دارد. آگاهید که برنامه پنجم توسعه کلیاتی را مطرح می‌کند و هدف‌گذاری می‌کند تا قوانین عادی از آن منحرف نشود و ماده‌ای که از قانون برنامه هیأت رئیسه به آن استناد کرد این بود که "هرگونه به کارگیری افرادی که در اجرای قوانین و مقررات بازخرید یا بازنشسته شده یا می‌شوند به استثنای مقامات،‌ اعضای هیأت‌علمی، ‌ایثارگران، فرزندان شهداء و فرزندان جانبازان 70 درصد ممنوع است" و در ادامه نیز می‌گوید کلیه قوانین و مقررات مغایر این حکم به استثنای ماده 41، 95 و 91 قانون استخدامی کشور لغو می‌گردد.

نماینده مردم نائین تصریح کرد: برنامه پنجم همانطور که در بالا ذکر شده به کارگیری را ممنوع اعلام کرده است و وقتی استثنا قائل می‌شود، می‌گویند احکامی که قانون عادی است پابرجاست. لذا این تفسیر وجود دارد که بازنشسته استخدام کردن ممنوع است و اینجاست که اشتباه رخ داده است. کلیات تصویب شده و برای ادامه بررسی آن نیاز به دو سوم ندارد چرا که دو سوم در مواقعی است که اصلاح برنامه نیاز است و این طرح این موضوع را به دنبال نداشت.

طباطبایی نائینی خطاب به هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اینکه 110 نفر از نمایندگان اشتباه هیأت رئیسه را تشخیص دادند و کتبا به هیأت رئیسه نامه نوشته‌اند لازم است تصمیم گرفته شده بازنگری شود و تفسیری هم اگر نیاز است مجلس باید آن را انجام دهد و این تفسیر حق کلیت مجلس است نه فقط هیأت رئیسه.

وی در پایان تاکید کرد: بنده و همکارانم این آمادگی را داریم که برای روشن شدن زوایای مختلف موضوعات ذکر شده در یک جلسه تخصصی به طور کامل آن را بررسی کنیم.

انتهای پیام

کد N22574