تاکید یک قاضی بر ضرورت استعلام سوابق ثبتی قبل از معامله

سازمان ثبت اسناد و املاك

رییس شعبه دوم حقوقی دادگستری کرمان گفت: افراد قبل از عقد بیع سوابق ثبتی مورد معامله را با یک استعلام از ادارات ثبت اسناد و املاک تحصیل کنند.

رییس شعبه دوم حقوقی دادگستری کرمان گفت: افراد قبل از عقد بیع سوابق ثبتی مورد معامله را با یک استعلام از ادارات ثبت اسناد و املاک تحصیل کنند.

محمدحسن ترابی میرزایی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کویر، اظهار کرد: مالکیت اشخاص چه بصورت مفروز یا مشاع به دو شکل است که یا طبق مواد 22-47 و 48 قانون ثبت اسناد و املاک به ثبت رسیده یا به صورت مالکیت بلاثبت، ملکی در اختیار و تصرف فردی است بدون آنکه ثبت شده باشد.

این مقام قضایی با اشاره به تحصیل سریع و راحت سوابق ثبتی املاک با یک استعلام ساده از ادارات ثبت اسناد و املاک، بیان کرد: چنانچه ملک سوابق ثبتی داشته ‌باشد بهتر است هنگام عقد قرارداد مبلغی بابت تنظیم سند اعم از مشاع یا مفروز در دفاتر اسناد رسمی نزد خریدار باقی مانده و به فروشنده تمام ثمن معامله پرداخت نشود تا زمانی که سند به صورت قطعی منتقل شود.

وی گفت: افراد اگر قبل از واگذاری قطعی و پس از پرداخت مقدار قابل توجهی از وجه دچار مشکل حقوقی با فرد فروشنده شدند نباید در دادگاه دعوای اثبات مالکیت مطرح کنند، چون اگر ملک دارای سوابق ثبتی باشد دعوای اثبات مالکیت توسط دادگاه رد خواهد شد و وقت و هزینه خواهان هدر خواهد رفت.

ترابی میرزایی افزود: در این زمان باید دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی را به دادگاه ارائه داد که در این صورت به لحاظ ثبتی بودن ملک دعوی صحیح و منتهی به نتیجه خواهد شد.

وی ادامه داد: از مجموع پرونده‌های حقوقی دادگستری 20 درصد تحت عنوان اثبات مالکیت مطرح شده که غالباً 90 درصد آن‌ها رد می‌شود. به همین لحاظ توصیه می‌شود در نوع دادخواست خود به دادگاه مبنی بر اثبات مالکیت یا الزام به تنظیم سند دقت کنند.

رییس شعبه دوم حقوقی دادگستری کرمان بیان کرد: در قراردادهای تنظیمی راجع به املاک حتماً پلاک ثبتی ملک، حدود و ثغور ملک و مشخصات ثبتی ملک دقیق باید مشخص شود و مشخصات خریدار و فروشنده نیز دقیقاً قید شود. ذکر تاریخ دقیق، میزان وجه پرداختی و نحوه پرداخت نیز در عدم شکل‌گیری مشکلات بعدی مؤثر است.

انتهای پیام

کد N22168