ابراز نگرانی سازمان ملل در مورد محاکمه فعالان عربستانی

عربستان,حقوق بشر,سازمان ملل متحد

دفتر حقوق بشر سازمان ملل طی بیانیه‌ای در مورد تهدید و محاکمه فعالان عربستانی که تنها به دلیل بهره بردن از آزادی بیان هدف قرار می‌گیرند، هشدار داد.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل طی بیانیه‌ای در مورد تهدید و محاکمه فعالان عربستانی که تنها به دلیل بهره بردن از آزادی بیان هدف قرار می‌گیرند، هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، راوینا شمدسانی سخنگوی دفتر کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل در یک کنفرانس خبری در ژنو به خبرنگاران گفت: از مقامات عربستانی می‌خواهیم تا آن دسته از زندانیان را که تنها به دلیل فعالیت‌های قانونی‌ و استفاده از آزادی بیان به زندان افتاده‌اند هرچه فوری آزاد و رفع اتهام کنند.

وی در سخنانش به پرونده عمربن محمدالسعید فعال 23 ساله اشاره کرد که هفته گذشته به چهار سال حبس و 300 ضربه شلاق محکوم شد. وی علاوه بر این تا چهار سال بعد از آزادی‌اش نیز ممنوع‌الخروج خواهد بود.

اتهامات مطرح شده علیه وی عبارتند از بدنام کردن پادشاه، تهیه و ذخیره ابزار و موادی که برهم‌ زننده نظم عمومی است و انتشار مطالب انتقادآمیز علیه حکومت در شبکه‌های اجتماعی به‌ویژه توییتر که گفته می‌شود وی تنها در این مطالب برقراری دموکراسی واقعی را خواستار شده بود.

وی همچنین به عضویت در یک سازمان غیرقانونی متهم و سپس در یک دادگاه غیرعلنی در شهر بریده و بدون حضور وکیلش محکوم شد. بر اساس گزارشات قبلی وی در دادگاه بدوی با دست و پاهای زنجیره شده حاضر شده بود.

بر اساس گزارش پایگاه خبری سازمان ملل، راوینا شمدسانی در ادامه ابراز تاسف کرد که این فعال عربستانی تنها به دلیل همکاری‌اش با یک سازمان غیردولتی در زمینه مسائل حقوقی و مدنی هدف قرار گرفته است. علاوه بر این اعضای دیگری از این سازمان نیز پیش از این به زندان افتاده‌اند که همگی به دلیل جرایمی مشابه در دادگاه محکوم شده بودند.

وی تاکید کرد که روند محاکمه السعید نشان می‌دهد وی از حقوق مسلم خود بهره‌مند نشده و صدور احکامی چون شلاق که مجازات بدنی محسوب می‌شود یک رفتار خشن و غیرانسانی است که می‌تواند بر اساس قوانین بین‌المللی حقوق بشر جزو مصادیق شکنجه به‌شمار آید که این کار در این قوانین ممنوع شده است.

انتهای پیام

کد N22163