آیت‌الله نوری‌همدانی: جدایی حوزه و دانشگاه نقشه استکبار است

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي نوري همداني

آیت‌الله نوری‌همدانی با بیان این‌که «جدایی حوزه و دانشگاه نقشه استکبار است» گفت: امام راحل علم، معرفت و قدرت را به هم پیوند داد و لزوم وحدت حوزه و دانشگاه را بیان کرد تا بتوانند در مقابل استکبار بایستند.

آیت‌الله نوری‌همدانی با بیان این‌که «جدایی حوزه و دانشگاه نقشه استکبار است» گفت: امام راحل علم، معرفت و قدرت را به هم پیوند داد و لزوم وحدت حوزه و دانشگاه را بیان کرد تا بتوانند در مقابل استکبار بایستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه خراسان جنوبی، این مرجع تقلید شامگاه شنبه در جمع دانشگاهیان و فرهنگیان خراسان جنوبی گفت: یکی از موضوعاتی که در روایات امامان معصوم به آن تاکید شده شناخت زمان است و شناخت زمان یعنی شناخت اهل زمان، رخدادها و حوادث زمان و ما باید در راستای شناخت زمان گام برداریم و این مسئله با فرهنگ انقلابی ما ارتباط زیادی دارد.

وی افزود: اگر ما می‌خواهیم در زمان کنونی با فرهنگ انقلابی و اسلامی آشنایی داشته باشیم باید تاریخ را ورق بزنیم، در زمان جاهلیت که خورشید اسلام ظهور کرد وجود پیامبر اکرم(ص) جهان را با علم، سیاست و فرهنگ روشن کرد، پیامبر گرامی اسلام نامه‌ای به تمام سلاطین نوشت و آنها را به اسلام دعوت کرد و مقدمه تشکیل فرهنگ اسلامی را فراهم کرد در این زمان پیشرفت‌های زیاد فرهنگی نصیب اسلام شد و انقلاب اسلامی آن زمان را اشاعه داد و جهادگران با بازوهای توانمند خود موانع را از سر راه برداشتند و در آن زمان نهضتی در اسلام به وجود آمد که بی‌نظیر بود. اساتید، دانشمندان و دانشجویان باید با این دید به علوم نگاه کنند.

این مرجع تقلید با بیان این‌که «علوم در دست مسلمانان همیشه برای خدا و توحیدی بوده است» گفت: در جنگ صلیبی علوم اسلامی به اروپا منتقل شد و در آنجا علوم را از خدا جدا کردند.

آیت‌الله نوری‌همدانی افزود: همیشه فرهنگ، سیاست و اقتصاد در اسلام مجد و قدرت داشته است و تنها قدرت از آن اسلام است.

وی با بیان این‌که «غرب با به راه انداختن جنگ صلیبی به دنبال از میان برداشتن اسلام نوپا بود» ادامه داد: همه علوم را از کشورهای اسلامی به غرب بردند و روی این علوم کار کردند و این علوم را سکولار کردند.

وی افزود: ما در جنگ‌های صلیبی توانستیم چهار کشور را از آنها بگیریم که شامل فلسطین، اردن، سوریه و لبنان است. متاسفانه در ممالک اسلامی سلاطین به وجود آمده‌اند که در اسلام سلاطین وجود ندارد بلکه امت وجود دارد.

آیت‌الله نوری‌همدانی اظهارکرد: به تبعیت از سلاطین روم در کشور ما نیز سلاطین اموی، عباسی، سلجوقیان، افشاریه و قاجاریه به وجود آمدند که در دوره برخی از این سلاطین ما دچار فقر فرهنگی شدیم و با به وجود آمدن تهاجمات اقتصادی، فرهنگی و سیاسی ما زیر سیطره غرب در آمدیم.

وی تصریح کرد: اسلام هفت اصل را برای نهضت مسلمانان تاسیس کرد که شامل: علم، ایمان، قدرت‌ حکومتی بسیارقوی، وحدت، قدرت رزمی و احتراز شدید از سلطه‌پذیری استبداد و استکبار است.

این مرجع تقلید گفت: بعد از جنگ جهانی دوم نیمی از دنیا تحت کنترل غربی‌ها بود و بعد از جنگ جهانی دوم غربی‌ها سازمان ملل متحد را تاسیس کردند تا بتوانند به هدفشان که تحت سلطه در آوردن کشورها بود برسند.

آیت‌الله نوری‌همدانی گفت: امام راحل مجتهدی قدرتمند، فریادرسی توانمند و غمخوار محرومین بود که فکر عظمت اسلام را در سر می‌پروراند و با دلی بسیار وسیع و با همت بلند در برابر استکبار ایستاد.

به گزارش ایسنا، وی همچنین در دیدار با روحانیون و علمای شیعه و سنی خراسان جنوبی که در مسجد امام حسین(ع) بیرجند برگزار شد، با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در بحث انرژی هسته‌ای گفت: دشمنان انرژی هسته‌ای را بهانه خود قرار داده‌‍‌اند چرا که دشمنی اصلی آنها با اسلام و انقلاب است.

وی افزود: مهمترین ویژگی طلاب اخلاص است چرا که بدون اخلاص هیچ کاری ارزش ندارد.

وی با بیان این‌که «در راه کسب علم و دانش طللبگی، همت بلند نیاز است» افزود: انسان­‌ها به ویژه باید همت بلند داشته باشند چراکه در راه پر فراز و نشیبی قرار دارند.

این مرجع تقلید با تاکید بر این‌که «طلاب باید اهل قلم و نویسنده باشند» تصریح کرد: علما باید احادیث را حفظ کرده و به تعلیم، تشریح، تبلیغ این احادیث بپردازند.

وی تاسیس حوزه­‌های علمیه را ادامه کار ائمه اطهار(ع) دانست و گفت: این سلسله باید همیشه در میان مردم باشد.

وی درس اخلاق را مهمترین درس حوزه علمیه ذکر کرد و ادامه داد: اخلاق بدون تزکیه؛ تاثیری ندارد.

آیت‌الله نوری‌همدانی با تاکید بر این‌که «فرهنگ جهاد و شهادت همیشه باید در حوزه­‌های علمیه زنده نگه داشته شود» اظهار کرد: با این اقدام مردم نیز همیشه آماده ایثار و شهادت هستند.

این استاد حوزه علمیه قم مبارزه با ظلم و ستم را یکی از رسالت‌های اهل بیت(ع) ذکر کرد و گفت: در طول تاریخ علما، خلفای اسلام هیچ گاه در برابر ظلم و استکبار روزگار تسلیم نشده‌اند.

وی با بیان این‌که «انقلاب اسلامی ایران سه رکن دارد» ادامه داد: این ارکان به ترتیب "اسلام، مردم و ولایت فقیه" است.

آیت‌الله نوری‌همدانی با اشاره به این‌که «کشورهایی مانند مصر و یمن که ولایت فقیه ندارند پیشرفت نمی‌کنند» تاکید کرد: در ایران اسلامی مردم با نظام و رهبری همدل و همراه هستند.

وی خطاب به علما و روحانیون گفت: باید خدمتگزار مردم باشید چرا که مردم برای پیروزی انقلاب بسیار سرمایه گذاری کرده‌اند.

این مرجع تقلید یکی از کارهای مهم ائمه جمعه، جماعات وعلما را خدمت به مردم دانست و افزود: باید مشکلات مردم را درک کرده و با آنان مهربان و متواضع باشیم.

انتهای پیام

کد N22161